Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експортната пазарна ориентация е под заплаха, твърдят от мебелната промишленост

Заплашва ли ограничената сеч във вековните гори дървообработващия бранш?

Любомир Попйорданов: Управлението на горите е неадресирано

Снимка: СИДП

Дървообработващият бранш настоява да бъде отменена заповедта от миналата година на служебния министър Христо Бозуков за ограничаване на сечта във вековните гори с 30%. 

"Необосновано бе намален добивът на едра дървесина", смята Христо Йовчевски, собственик на едно от големите предприятия за мебели в Троян. Според него дефицитът е довел до покачване на цената на суровината, което поставя целия бранш "в крайно неизгодна позиция."

Фирмите, които работят в този бранш, са стотици, само в Троянско са 320.

Експортната пазарна ориентация е под заплаха, защото международните пазари имат лимит и могат да поемат до определени цени, подчертава Йовчевски. По думите му отмяната на заповедта не означава масова сеч в българските гори.

"Конфликт със зелените организации нямаме", декларира той.

Снимка: Любо Андреев

Според Христо Йовчевски дървесината у нас е с една от най-високите цени в Европа, а засегнати са най-вече малките и средните общини. 

БВП, генериран от бранша, е почти 5%, с амбиции да достигне до 5,6 на сто.

"В чий интерес би било да ликвидираме промишленост, развита в съвременни предприятия с модерна техника? Защо трябва да убием традиции, работещи специалисти", пита собственикът на мебелно предприятие. 

"В България горското управление е балансирано. Имаме постижения в горско стопанство, което и защитава горите, и цели тяхното възобновяване. Незаконната сеч не включва само защитените територии. Тези заповеди, които наложиха ограничения във вековните гори и ограничения във важни за държавата гори, също правят този вид сечи незаконни. Разбирам бизнес логиката, фирмите имат интерес да секат повече, но виждаме колко са важни крайречните гори. Що се отнася до вековните гори, там има много ясни европейски цели", коментира пред БНР природозащитникът Вера Стаевска от "Зелени закони".

Снимка: СИДП

Има ясни климатични модели, които показват, че водата в България ще намалява, изтъкна тя.

"Отоплението на дърва и енергийната бедност са огромни теми. Едно от важните неща е да преминем към друг тип отопление – не може да горим горите си, за да се отопляваме", смята тя.

Председателят на Асоциацията за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов акцентира върху "неспособността на държавата реално да управлява този процес", като допълни, че се унищожават туристически ресурси и пейзажи.

"Проблем е като цяло капацитетът на нашата България да контролира каквото и да е решение. Тази заповед има намерение да направи някакъв мораториум, докато успеем да постигнем решение за контрола. Капацитетът ни да контролираме, да респектираме е много слаб."

Управлението на горите е неадресирано, стои висящо в Министерството на земеделието и трябва да се оформи през независим бюджетен разпоредител, обобщи Любомир Попйорданов.

Предстоят преглед и дефиниция на правилата за вековните и крайречните гори и отделно закон за изменение на Закона за горите по 16-те точки от коалиционното споразумение. Те включват отделяне на Агенцията по горите и мерки за контрол и прозрачност на сечите, разваляне на заменките и правила за вековните гори, стана ясно от думите на Вера Стаевска.

По темата предстои национална конференция "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България".

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10
Константин Илиевски

Маестро Константин Илиевски: С концерт ще отбележим подобаващо един от най-големите ни празници

Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски, посветен на Деня на независимостта на България. Събитието е на 18 септември от 19:00 ч. в Голямата зала на Софийската опера и балет. Концертът се организира от БНР и Сдружение "Реформ Юнион Клуб"  с подкрепата на Столична община...

публикувано на 09.09.24 в 12:39

Майка на две деца има нужда от спешна операция и лечение в чужбина

Майка на две деца има нужда от спешна операция, за да спасят крака ѝ. Надя Лашева преподава на деца английски език. Преди седмица чува тежката диагноза – рак на костите. Историята на Надя започва така: " Ракът на костите е много агресивен, нямам време, а загубих четири месеца в търсене на диагноза! Аз съм Надя - учител..

публикувано на 06.09.24 в 14:58
Марио Мишев

Марио Мишев: Днешните политици нямат моралното право да изричат "Съединението прави силата"

Ние сме късметлии, че като народ имаме богата история и можем да избираме какво да разказваме . Не всеки народ разполага с тази привилегия – да има древна история. Това каза в интервю за БНР Марио Мишев, съосновател на сдружение и издателство "Българска история". По думите му, родолюбието е въпрос на вътрешно усещане и в миналото то е..

публикувано на 06.09.24 в 08:26