"Необосновано бе намален добивът на едра дървесина", смята Христо Йовчевски, собственик на едно от големите предприятия за мебели в Троян. Според него дефицитът е довел до покачване на цената на суровината, което поставя целия бранш "в крайно неизгодна позиция."
Фирмите, които работят в този бранш, са стотици, само в Троянско са 320.
Експортната пазарна ориентация е под заплаха, защото международните пазари имат лимит и могат да поемат до определени цени, подчертава Йовчевски. По думите му отмяната на заповедта не означава масова сеч в българските гори.
"Конфликт със зелените организации нямаме", декларира той.
Според Христо Йовчевски дървесината у нас е с една от най-високите цени в Европа, а засегнати са най-вече малките и средните общини.
БВП, генериран от бранша, е почти 5%, с амбиции да достигне до 5,6 на сто.
"В чий интерес би било да ликвидираме промишленост, развита в съвременни предприятия с модерна техника? Защо трябва да убием традиции, работещи специалисти", пита собственикът на мебелно предприятие.
Има ясни климатични модели, които показват, че водата в България ще намалява, изтъкна тя.
"Отоплението на дърва и енергийната бедност са огромни теми. Едно от важните неща е да преминем към друг тип отопление – не може да горим горите си, за да се отопляваме", смята тя.
Председателят на Асоциацията за алтернативен туризъм Любомир Попйорданов акцентира върху "неспособността на държавата реално да управлява този процес", като допълни, че се унищожават туристически ресурси и пейзажи.
"Проблем е като цяло капацитетът на нашата България да контролира каквото и да е решение. Тази заповед има намерение да направи някакъв мораториум, докато успеем да постигнем решение за контрола. Капацитетът ни да контролираме, да респектираме е много слаб."
Управлението на горите е неадресирано, стои висящо в Министерството на земеделието и трябва да се оформи през независим бюджетен разпоредител, обобщи Любомир Попйорданов.
Предстоят преглед и дефиниция на правилата за вековните и крайречните гори и отделно закон за изменение на Закона за горите по 16-те точки от коалиционното споразумение. Те включват отделяне на Агенцията по горите и мерки за контрол и прозрачност на сечите, разваляне на заменките и правила за вековните гори, стана ясно от думите на Вера Стаевска.
По темата предстои национална конференция "Проблеми и перспективи на горското стопанство, дървообработващата и мебелната промишленост в България".
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..
Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори . Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...