1700 граждани на Украйна са настанени в четири почивни бази в курортното селище Китен. Две от тях са ведомствени почивни станции, а другите две са удължили програмата за настаняване на украински бежанци по новата мярка, по която държавата им осигурява по 15 лева на ден.
При какви условия живеят украинските граждани и какво ще правят след 1 септември, когато програмата за настаняване в почивни бази ще спре?
“Не съм запознат да са постъпили молби за настаняване на деца в детски градини, но мога да кажа, че капацитет ни е зает на 100% от български граждани. Голяма част от хотелиерите, туроператорите и различен тип бизнес, които са на територията на нашия град, имат дечица и молят за нашето съдействие те да бъдат настанени в детската градина. Не можем дори тяхното желание да удовлетворим изцяло“, казва в предаването “12+3“ на БНР кметът Николай Марков.
Търсят ли работа бежанците в Китен?
“Два поредни дни имахме изнесена секция пред кметството на бюрото по труда, за което им благодаря. Мисля, че за два дни успяха да намерят работа на близо 30 граждани на Украйна на територията на общината. Не само в Китен, а и в Приморско. Работят и смея да твърдя, че са коректни като работници“, посочва още той и подчертава:
“Единственият проблем е, че това са жени с деца и започването на работа е трудно. В две от базите има тяхна вътрешна организация за гледане на децата и по този начин успяват да работят.“
В почивната база на Министерство на земеделието и храните, която се казва “Морско утро“ има проблем с изхранването на украинските граждани. Настанени са основно майки с деца и възрастни хора, ето какво обясниха за ситуацията в базата:
“Това е второто място, в което живеем тук. Бяхме в хотел в Слънчев бряг, в който всичко беше хубаво, изхранването беше организирано. От 10 дни живеем с малки деца, с бебета, без топла храна и изобщо без изхранване. Няма супа, няма чай, не ни носят достатъчно вода. Иначе условията са добри, морето е наблизо. Но ни е необходима помощ, за да решим въпроса с изхранването.“
“Не знаме какво ще правим след 1 септември. Аз съм от град Харков, при нас се стреля от първия ден. Не можем да се върнем в града, затова и не зная. Искаме да работим, но тук можем да вършим само помощна работа. Въпросът в момента стои остро в базата, защото по програмата за подпомагане трябваше да започнат да ни изхранват от 1 юни, но до момента топла храна няма, няма и достъп до кухнята, за да можем сами да си приготвяме. Храна купуваме най-често от магазина – колбаси, наденици и сандвичи.“
Георги Стоянов е зам.-управител в базата на Министерството на земеделието и храните:
“Знам, че не са доволни от изхранването, но не можем да се вместим в тези 15 лева, които държавата предоставя. Пуснали сме нова обществено поръчка за изхранването на туристите. Даваме им пакети с храна, но те не са доволни от нея. В базата има всичко необходимо за живот“, казва Стоянов.
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Турският президент Реджеп Таийп Ердоган заяви, че е готов да приеме делегации от Русия и Украйна за мирни преговори. Всеобхватното прекратяване на огъня в Украйна ще създаде необходимите условия за започване на мирни преговори, възможност, която не бива да се пропуска, заяви Ердоган в телефонен разговор с украинският президент Володимир..
КНСБ излезе със специална позиция във връзка с членството на България в Еврозоната. В нея се посочва, че крайният ефект от влизането на страната ни в Еврозоната ще е повишение на доходите на българските граждани, достойни възнаграждения и по-щастливо бъдеще. В позицията се казва още, че всеки, който се опитва на финала на многогодишни усилия да..
"Опасността не е преминавала, въпреки референдума. Не е нов, същият проект е – рано или късно ще бъде рестартиран ." Това каза пред БНР председателят на Трънското туристическо дружество Руслан Зарев във връзка с опасенията на местните хора заради евентуален златодобив в региона. Официално проектът стои като временно спрян, никога не е..
В страната започва кампания "Пътека на знанието", която разяснява симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Поводът е Европейският ден за информираност за инсулта. В България смъртността от заболяването е 4 пъти по-висока от средната за Европа. Пътеката на знанието е 7-метрова инсталация за учене чрез преживяване. Тя е символично..
Преходът, който започна с вдигнатия юмрук на президента, е редно да приключи с премахването на системата, която създаде този президент. Това мнение изрази пред БНР политологът Георги Проданов. Той припомни, че при избора на сегашния държавен глава управляващата тогава партия ГЕРБ е издигнала слаб кандидат, за да спечели Радев и допълни, че остават..
36-годишен португалски гражданин е в тежко състояние, след като беше блъснат от автомобил в София. Португалецът е управлявал мотор по булевард "Черни връх" в столицата. Той е откаран в "Пирогов" с различни травми. Инцидентът е станал снощи. Изясняват се причините за катастрофата.
Полски шофьори на камиони днес блокираха основен граничен пункт с Украйна в подновен конфликт с конкурентни оператори заради ниските цени на превозите, които според тях унищожават бизнеса им, предаде ДПА. "Границата стои", пише организаторът на протеста Рафал Меклер в "Екс" за акцията на граничния пункт Дорохуск, разположен източно от полския..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..