"Никой не е против реформи. 30 години непрекъснато слушам как правим реформи. Реформа се прави, когато нещо изначално е сбъркано, само реформи правим, някак си се изтърка тази дума. Все реформи, а някаква еволюция не се вижда."
"Никой не може да каже, че нещата са "цветя и рози" във висшето образование. Очевидно реформа е необходима, но не по този начин направена", подчерта доц. Филков във връзка с проекта за методика за атестиране на академичния състав, който предизвика много критики.
"Аргументите не са един и два, но това, което най-силно ядоса мои колеги, голяма част от тях, е фактът, че това предложение беше спуснато отгоре. Спуснато директно като проект за постановление на Министерския съвет. Има и други негативни за нас последствия, но това беше основното", посочи Петър Филков.
"Сухи, кабинетни учени в практическа област като строителството не е особено подходящо според нашите разбирания", изтъкна доц. Филков, визирайки силно практическата част на работата им.
"Априори се приема, че щом си преподавател, задължително трябва да растеш в науката. Хората могат да имат свои собствени приоритети. Съвсем естествено те се насочват към практическата страна на своята професия", коментира деканът в предаването "Хоризонт до обед.
Според него зачитането на практическата работа трябва да е задължително.
"Ако си станал главен асистент, едва ли не за десет години трябва да станеш доцент. Може човекът пък да не иска. Или пък, когато е доцент, може да пожелае да остане доцент винаги."
В параграф 17 от преходните и заключителни разпоредби в закона се предвиди държавата да отпусне на университетите допълнителните 20 милиона при условие, че променят вътрешните си правилници за атестиране, съобразно критерии, които тя ще определи с акт на МС, по предложение на просветното ведомство.
Понастоящем правилата за атестиране са определени в чл.57 от Закона за висшето образование и дават пълна автономност на университетите сами да определят показателите и критериите за атестация, като се съобразяват със заложен в закона минимум.
Така създалата се законодателна колизия блокира парите за заплати и предизвика недоволството на академичната общност, която определи като крайно неприемливо държавата да налага нова методика за атестация с правителствен акт. Последва реакция и от главния прокурор, който атакува пред Конституционния съд намесата на правителството в оценката на университетските преподаватели.
Законодателна инициатива на "Има такъв народ" атакува спорния параграф 17, като на практика ревизираше разпоредбата в закона за държавния бюджет. Законопроектът обаче забуксува още на първо четене и стана жертва на процедурни игри с кворума. Останала сама с опозицията, партията на Слави Трифонов беше атакувана от коалиционните си партньори, че в противоречие на Конституцията внася промени в Закона за държавния бюджет.
Настоя се да се изчака проектът на МС за актуализацията на бюджета, където се очаква да се реши казусът с тези пари. И управляващи, и опозиция обаче бяха единни в мненията си за необходимостта от увеличение на заплатите на университетските преподаватели във висшите учебни заведения и това да е за сметка на качеството.
Законодателният дебат, прераснал в спор за качеството на висшето ни образование, открои редица затлачени с времето проблеми - унизителното заплащане на академичния труд, но и нереформирана с години система на висшето образование. В крайна сметка липсата на кворум в пленарната зала, изкуствено предизвикан от ПП, БСП и ДБ, които отказаха да се регистрират в електронната система, осуети гласуването на промените на ИТН. Първият опит парите за университетите да бъдат усвоени, се провали, но уверенията са, че с актуализацията на бюджета "грешката" ще бъде поправена.
Повече по темата чуйте в звуковите файлове.УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..