Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато съвременната поезия спира да е аксесоар

Радиопредставяне на антологията "Поезия срещу войната"

В радиопредставянето на антологията "Поезия срещу войната" ще чуете разговор с Преслава Виденова, Наталия Иванова и Георги Гаврилов. То включва и стихове от тримата събеседници, както и такива от Нинко Кирилов, Антонина Георгиева, Иван С. Вълев, Робърт Леви, Светлин Иванов и Стефан Иванов. Това са много малка част от авторите в антологията.

От началото на войната в Украйна наблюдаваме различни емоционални реакции за случващото се, задаваме си и въпроси. Например - как въздействат на представите ни конфликта и насилието в такъв мащаб? Ще предизвикат ли така нужния хуманистичен отговор, антивоенни движения, промяна в мисленето? Или войната е само доказателство, че сме обречени да повтаряме грешки и да не се променяме? 

Тези въпроси стоят и пред съвременните български поети, чийто антивоенни стихове са събрани в излизащата антология "Поезия срещу войната" на изд. Scribens. В книгата ще намерят място добре познати български творци, като Георги Господинов, легендарният Борис Христов, вече покойният Марин Бодаков, като проф. Цочо Бояджиев, наред с десетки други поети от България и Украйна. Приходите от книгата ще бъдат предоставени на благотворителни и доброволчески организации, работещи пряко с бежанците от Украйна в България. 

Трима от авторите в "Поезия срещу войната" са Преслава Виденова, Наталия Иванова и съставителят Георги Гаврилов. С тях имахме възможност да представим книгата в "Изотопия".


Наталия Иванова

"Колективна реакция срещу нещо толкова ужасяващо, каквото е войната. Точно заради това чувство, което човек може да изпита, докато я чете, ми се струва, че трябва да я има."

Така описва смисъла на антологията Наталия Иванова, която преди две години публикува дебютната си стихосбирка "Човек с бинокъл". Георги Гаврилов, автор на три поетични книги и една от движещите сили на издателство "Scribens", описва генезиса така: 

"Идеята за книгата се роди от безсилието, което изпитвах, особено в първите дни на войната - не знаеш какво да правиш с ежедневието си, какво да мислиш, как да продължиш. Втората причина беше едно четене, организирано от Министерството на културата на 21 март - Деня на поезията. Нямаше тема на това четене, но без предварителна уговорка всички стихотворения бяха свързани с войната."


Георги Гаврилов

Преслава Виденова, чиято дебютна книга "Постоянна експозиция" излезе през 2021 г., също е сред четящите на 21 март, които впоследствие предоставят свои стихове за "Поезия срещу войната".

"Моето стихотворение в антологията се появи като непосредствена реакция на първите новини за руската окупация на 24 февруари. Това беше непосредственият ми отговор. Смятам, че поезията може да има приобщаваща и морална функция, това беше човешката ми реакция.

Стихотворението се казва "Човеколюбие".


Преслава Виденова

Поезията, която спира да е аксесоар

"Най-непосредствената реакция, която си спомям беше шок. Дори и събитията да са довели до този конфликт като някакво логично развитие, човек не може съвсем да го проумее в настоящето, особено ние като несвидетели на война. Замислих се какъв е образът на войната в моята глава. Дадох си сметка, че това, което ми е дало някаква чувствителност за войната, е била литературата - антивоенни романи и ужасите, които езикът създава, за да реагираш на случващото се", споделя Наталия Иванова.

"Поезията винаги върви с пробуждане на социална ангажираност или е проява на будна такава. Определени ужаси, които ни съпътстват постоянно като социални контрасти или институционални разочарования, водещи до изпадане в неизгодна позиция на близки хора или случайни минувачи - от такива битови наблюдения би трябвало да тръгва тази сетивност", допълва Преслава Виденова. Заключението - когато подобен конфликт заплашва цял един народ, отговорът е неизбежен.

А посредством такива отговори поезията "спира да бъде аксесоар и придобива функция, което преди е имала в по-голям мащаб", смята Георги Гаврилов.

"Времето и мира (превърнаха поезията в аксесоар). Ние (поетите) се занимаваме повече със себе си. Повечето неща, които някога са имали гласност, значение, които са били опасни за хората, вземащи решения, са превърнати в аксесоари. Факт е, че каквото и да прочетеш сега, то ти остава по-скоро като аксесоар, брошка, шалче. Самата литература е попсцена - събираш хора, но не ги променяш. А смисъла на литературата е да спасява и променя, което сме наблюдавали многократно в историята. Тя е предвестник и катализатор на събития, но в момента е изтикана в ъгъла."

Радиопредставянето на "Поезия срещу войната", както и други епизоди на предаването, можете да слушате и в подкаст формат чрез профилите на "Изотопия" в Spotify и Бинар. Там то е допълнено и от историята на Фьодор Шандир - украински професор, който преподава динстанционно от фронта. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана Цанкова и Диана Юсколова (от ляво на дясно)

Ана Цанкова и Диана Юсколова ще четат стихове на 13 ноември в търсене на позитивното в живота

Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..

публикувано на 12.11.24 в 12:40
Греди Асса

Художникът Греди Асса представя новата си изложба "През времето"

Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс".  " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР.  "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..

публикувано на 12.11.24 в 12:14
Елина Дашина

Елина Дашина: С "Do not let it go" идва с посланието да запазим обичта!

"Тази песен се появи в труден за мен момент, нейният живот е доста дълъг, сподели за "Хоризонт" певицата и пианистка Елина Дашина за най-новата си песен "Do not let it go". Композиторът Боян Христов прави нов аранжимент на песента "Do not let it go".  Боян Христов подготвя първия си солов албум Елина Дашина записа много различен..

публикувано на 12.11.24 в 11:39
Дарина Янева

Художничката Дарина Янева празнува 60-годишнина с нова изложба

По повод своята 60-годишнина майсторът на сухия пастел у нас Дарина Янева открива своя изложба в галерия "Българи".  "В моя избор и начина, по който е протекло моето образование, по-същественото е пейзажът или картината да има отлика с почерк, който да показва авторско присъствие. При мен с огромно внимание е желанието да направя едни обобщения,..

публикувано на 12.11.24 в 10:20

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в Смолян

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в киносалона на Планетариума в Смолян. Спектакълът представя по нов, провокативен и игрив начин комуникацията между хората и откритите ѝ предизвикателства – отчуждението, откъсването от матрицата и нежеланието за разбиране на другия. Главният герой - Палавото носле, е изследовател, който търси..

публикувано на 12.11.24 в 08:17

Фестивал на Френския Филм за 14-и път на "Киномания"

В рамките на фестивала „Киномания“ за 14-ти път ще се проведе Фестивалът на френския филм. Специално за предаването „Евробокс“ Едуар Морно- аташе по културното сътрудничество във Френския институт в България разказа: „ Тази година сме  подготвили програма, в която преобладават известни емблематични фигури като Франсоа Трюфо, Изабел Аджани, Морис..

публикувано на 11.11.24 в 13:56
Еленко Касалийски

Документалната лента "Отвъд предела" и предизвикателството да правиш наука на Антарктида

На 18 ноември в кино "Люмиер" българската публика ще може да види премиерно документалната лента "Отвъд предела". Тя е част от програмата на "Киномания" - един от най-утвърдените фестивали у нас.  Режисьорът Еленко Касалийски  разказа пред БНР, че е трудно да се снима на Антарктида, защото там духа силен вятър и е много влажно. "Във..

публикувано на 11.11.24 в 08:55