Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Блестящите умове на Русия я напускат масово, заради войната

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Близо четири милиона руснаци са напуснали родината си в първите три месеца на 2022-а. Едни от най-блестящите умове на Русия я напускат масово, заради войната в Украйна. Владимир Путин затвори Русия към западния свят и успя да прогони от родината им стотици хиляди хора на изкуството, журналисти и компютърни специалисти. 

По ирония на съдбата Путин прави точно обратното на руския цар Петър Велики, с когото се сравни по повод 350-ата годишнина от рождението му. Петър Първи или Велики модернизира Русия с обширни реформи и културна революция след продължително пътешествие в страните на Западна Европа. 

"Петър Първи води Северната война 21 години. Може да изглежда, че сражавайки се с Швеция, той завзема нещо. Но нищо не е завземал! Връщал е! Никой в Европа не признал територията за руска, а за шведска, но славяни живели там с угро-фински народи от незапомнени времена. Защо е отишъл там? Възвръщал и укрепвал - това правел. По всичко изглежда, че на нас също се падна да възвръщаме и укрепваме."

Преди войната режисьорката Анна Демидова ръководи независима театрална трупа в Москва. Политически ангажирана е и участва във всеки протест срещу руската инвазия в Украйна. Когато обаче полицията започва безразборни арести, за да прекрати демонстрациите, семейството на Анна я принуждава да напусне Русия, за да я предпази. Една част от мен отказва да приеме, че това е истина, но друга разбира, че войната е логичното продължение на политиката на Путин от последните 20 години, споделя Анна. 

"Преди Путин да започне войната, се опитвах да влагам всичко като човек, гражданин и творец, за да накарам хората да разберат, че трябва да сме по-отговорни, да участваме по-активно в политическия живот. Защото хората не разбират политиката, не ги интересува и не им пука какво става в Русия." 
  
Журналистката Ангелина Давидова си тръгва от Русия седмица след избухването на войната. Преди конфликта тя отразява екологични теми и работи в Санкт Петербург. 

"Осъзнах, че ако искам да продължа да работя и да изразявам публично мнението си в медиите и в социалните ми мрежи, трябва да реша. Или да остана в страната и да мълча, или да остана и вечно да се страхувам да говоря публично, или пък да напусна страната. Реших да я напусна."

Степента на заглушаване на журналистите и липсата на свобода на словото в Русия днес е кулминация от един дълъг процес. Атаките срещу правото на свободно изразяване принуждават десетки колеги на Ангелина да изберат пътя навън. 

"Винаги съм смятала, дори когато имахме негативни политически тенденции, че хората могат да направят нещо. Сега виждам, че много от тези конкретни, специфични действия, са смазани от политическото решение, взето на високо ниво, да се започне война. Това решение няма нищо общо с живота на хората в страната, нито с благоденствието и бъдещето им." 

Евгений Кавалерчук  е медиен предприемач, основател на няколко успешни стартъп компании, работил като видеографър за няколко големи руски банки. От новината за началото на войната изпада в ступор. 

"Когато видях новината, че е започнала война, не можех да повярвам. Всичките ми планове за бъдещето рухнаха."

Непосредствено след това Евгений сменя профилната си снимка във Фейсбук на чисто черно поле и публикува пост срещу правителството и войната.

"Буквално след два часа ми позвъниха от банката, за която правех реклама, и ми казаха първо да махна веднага поста, а после и да изтрия всяка информация, че работя за тях."

Много млади IT специалисти също са принудени да напуснат добри и високо платени позиции и тази тенденция датира още преди войната, когато президентът Путин започва да преследва и наказва всякакво дисидентство. 

Наталия Чеботар е отговаряла за образователното подразделение на "Яндекс", руският "Гугъл", като създадените от нея дигитални учебници са въведени в 20 хиляди или половината руски училища. Наталия бяга в Тбилиси, Грузия, и казва, че е трудно, защото на много места в чужбина хората не искат да помагат на руснаци. 

"Повечето руснаци, които бягат, дори не си помислят да помолят за помощ. Затова имаме различни групи, в които руснаци помагат на сънародници. Но не навсякъде те чакат с отворени обятия."

Журналистката и активистка Олга Романова също напуска Русия още преди пет години и се установява в Германия. Сега тя помага на руснаците, принудени да бягат от родината си да си стъпят на краката. Домът й е превърнат в координационен пункт. 

"Хората идват тук, не защото искат да живеят при по-добри условия, а за своята безопасност, за да опазят собствения си живот и този на семействата си."

Нивото на обучение в Русия винаги е било сред най-високите в света, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и страните, в които отиват руските емигранти ще получат наистина квалифицирани специалисти, за чието образование не са дали и стотинка, смята Соня - 23 годишна студентка по био-информатика. 

"Когато напуснах Москва бях шеста година студетнка, т.е. в магистърска степен и трябваше да е последната ми година следване, но за съжаление не успях да завърша. Взех си академичен отпуск и все още се надявам, че ще мога да довърша следването си."

Масовото изтичане на мозъци, на образовани и квалифицирани руснаци напомня за времето след рухването на Съветския съюз. То ще има сериозни икономически последици за Русия, но е неизбежно, подчертава Соня. 

"Много инститицуии и университети спряха да сътрудничат с учени от Русия, затова и много изследователи напускат страната. Не е възможно да правиш научни изследвания и открития, когато си изолиран от целия свят."

Всички журналисти и творци, осъдили заглушаването на свободното слово, както и компютърните специалисти, даващи онлайн пространство за изява на дисиденти, са твърдо решени да използват уменията си, за да предизвикат промяна в Русия отвън. 

По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:09

Техническа профилактика на електронните табла на спирките на градския транспорт в София

В София днес са възможни временни прекъсвания на електронните табла на спирките на градския транспорт, както и неточности на сайта на Центъра за градска мобилност към Столичната община. Като причина се посочва 24-часова техническа профилактика в центровете за данни, която е планирана за днес от 9 часа, както и на 16 февруари. От ЦГМ..

публикувано на 02.02.25 в 08:57

ПП-ДБ предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим

"Продължаваме промяната - Демократична България" предлагат пълно премахване на символите на комунистическия режим.  Това става ясно от внесен в деловодството на парламента законопроект. Ако бъде приет, три месеца след обнародването на текстовете, местните власти ще имат срок за премахване на символи като стари лозунги, знаци на режима, снимки и..

публикувано на 02.02.25 в 08:41

Лек ръст в цените на основни хранителни стоки на борсите у нас

Лек ръст в цените на повечето основни хранителни стоки на борсите у нас през изминалата седмица, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин, предаде БТА. Поскъпват повечето плодове и някои от зеленчуците, чиито цени ДКСБТ следи. Индексът на тържищните цени (ИТЦ),..

публикувано на 02.02.25 в 08:35
Доналд Тръмп с ген. Кийт Келог

САЩ искат скорошни президентски и парламентарни избори в Украйна

САЩ искат Украйна да проведе президентски и парламентарни избори, заяви Кийт Келог, спецпратеник на президента Доналд Тръмп за Украйна и Русия, пред агенция Ройтерс. Келог каза, че изборите могат да се проведат до края на годината, особено ако бъде постигнато примирие с Русия.  "Повечето демократични нации провеждат избори по време на война...

публикувано на 02.02.25 в 08:24

Над 53 хиляди са сигналите за домашно насилие през 2024 г.

Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени към Националната система за спешни повиквания - 112 за миналата година. В половината от случаите се е налагало да бъде изпратена и Спешна медицинска помощ. Отбелязва се ръст на издадените заповеди за защита за миналата година спрямо 2023 г. За 2024 г. данните показват 5252 заповеди за..

публикувано на 02.02.25 в 08:17
Света литургия в митрополитския храм „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ във Видин.

Определят кандидатите за Видински митрополит

Определят двама кандидати за Видински митрополит днес. На 9 февруари Светият Синод на Българската православна църква ще избере един от тях за нов митрополит на Видинска епархия. Светият Синод определи листа от 8 епископи, кандидати за Видински митрополит. Това са: Велички епископ Сионий, Мелнишки епископ Герасим, Смоленски епископ Висарион,..

публикувано на 02.02.25 в 08:00