Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отзвук от гостуването на Шерил Милнс в България

2
Шерил Милнс
Снимка: Василка Балевска



През последните сезони Софийската филхармония си съперничи достойно със Софийската национална опера за короната на най-успешната и влиятелна национална музикална институция у нас, която среща българската публика с най-много и значими световни звезди. В това благородно състезание винаги печели публиката!

След Анжела Георгиу, Диана Дамрау, Томас Хемпсън, Хуан Диего Флорес в София пристигна и Шерил Милнс. Разбира се едва ли някой си е правил илюзията, че на 87 г. той ще пее, още повече, че концертът беше обявен като „Шерил Милнс и приятели“. Очаквахме шоу и то се получи. Особено голямо беше удоволствието, че имахме възможност лично да се запознаем и разговаряме с големия певец, който разказа подробно за срещите в своя живот, за ролите си и работата с младите хора. И в интервюто, и по време на концерта той не пропусна да спомене българските си колеги: „Аз пях с Николай /Гяуров/ на дебюта му в Метрополитън опера във „Фауст“. Аз бях Валентин, а той Мефистофел. За мен Николай Гяуров е гигант. Най-добрият. Пял съм и с Никола Гюзелев, с Анна Томова-Синтова, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, с която записахме „Тоска“. Така че познавам някои български певци“.

Всеки ценител на операта със сигурност добре познава изпълненията на Шерил Милнс, със сигурност има и негови предпочитани роли. В кариерата си той има безброй награди, сред които три „Грами“, както и високи държавни отличия от САЩ, Франция, Италия. Последният му спектакъл е на 22 март 1997 г. в ролята на Амонасро от „Аида“ на Верди в Метрополитън опера в Ню Йорк. След това заедно със съпругата си основават фондация. Шерил Милнс сподеделя: „Ние преподаваме, обучаваме, вдъхновяваме младите певци, така че да стават по-добри. И когато те вече са добри, за да може да им плащаме, ги наемаме за фестивала в Савана. Това лято ще поставим "Фауст"... Правим това вече над двайсет години. Започнахме през 2000 г. Вярвяме, че някой трябва да обучава до степен, че да бъдеш толкова добър, че да ти плащат за това, което умееш. Средностатическият зрител смята, че Господ ти е пуснал нещо в гърлото и ти си станал добър или не ти е дал талант и затова не си добър. Има известна доза истина, но е съвсем малка. Всички можем да станем много добри, ако работим. Ние не знаем какво е талантът, той е в ДНК-то, но не можеш да видиш ДНК-то, както и желанието, и страстта, и емоцията...“

В звуковия файл чуйте още от интервюто на Светлана Димитрова с оперната звезда и още впечатления от концерта. Цялото интервю очаквайте в в интернет портала за култура, изкуство и общество Kultura.bg

Софийската филхармония обяви програмата си до края на 2022 г. Ето най-важните новини, свързани с музикално-сценичните изкуства: Майсторският клас на оперната прима Райна Кабаиванска отново ще се провежда в Концертния комплекс „България“ след повече от 10 години, в които негов домакин беше Софийската национална опера. Гала концертът ще бъде на 2-и октомври в зала България под диригентството на маестро Найден Тодоров. Следващата оперна гала, която маестрото определи като Коледния концерт на филхармонията, ще бъде на 22-и декември, когато на българска сцена ще гостува голямата оперна звезда Роландо Вийясон. Запомнете тази дата! Билетите вече са в продажба. Новогодишният концерт на Филхармонията – на 29-и декември, под диригентството на Саша Гьотцел, също е със солист оперна звезда – стремително изгряващия на световната оперна сцена български мецосопран Светлина Стоянова. Директорът на Филхармонията маестро Найден Тодоров подсказа, че през пролетта на 2023 г. също предстоят гостувания на оперни звезди от такава величина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26