Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли решение? Кризата с пътното строителство и поддръжка се задълбочава

| обновено на 16.06.22 в 19:22
На пресконференцията на Българската браншова камара "Пътища" на тема: Истината за състоянието на пътния сектор. На снимката: инж. Стефан Чайков
Снимка: БГНЕС

Министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Гроздан Караджов се опасява, че заради полемиката около работата на пътно-строителните фирми те може да се оттеглят от поддръжката и ремонтите на пътищата.

Пред журналисти в Пловдив Караджов заяви, че в момента се работи по стотици обекти в цялата страна, а от Народното събрание зависи дали тази дейност ще продължи.

"Още в началото на годината казах в парламента, че основни ремонти са направени без разрешение за строеж и без необходимите гаранции", подчерта Гроздан Караджов:

"Това е била системата, която десетилетия се е използвала като система на работа в АПИ - тя е продължила и по времето на ГЕРБ".

Караджов припомни, че с решение на Народното събрание на фирмите са платени 100% от разходите за ограничителни системи и маркировки, а за останалите дейностите те са получили 50 на сто от средствата.

Какво ще се случи с дължимите пари предстои да се разбере, вече е ясно, че констатациите на работната група, проверявала поръчките, са изпратени на прокуратурата:

"Докладът, както чухте вчера и от Асен Василев, ще бъде внесен в Народното събрание и нека да видим там какво ще последва като действия. Най-големият ми страх е заради тяснопартийни интереси да продължава да се раздухва тази истерия и тя да стигне дотам, че пътностроителните фирми да се оттеглят. Става дума за живота и здравето на пътуващите", коментира министърът в оставка.

Същевременно, ден след излизането на доклада на междуведомствената работна група за проверка на дейностите по договорите с пътните фирми, те обявиха, че от май 2021 година държавата е в ступор в пътния сектор.

Държавата дължи общо 1 милиард и 700 милиона лева на пътните фирми за вече извършени или сега извършвани дейности по пътищата на страната.

Според Камара "Пътища" в момента се саботира цялата система само и само да не се плати изработеното. Председателят на управителния съвет на Камарата инженер Стефан Чайков обясни:

"От старите задължения към момента се дължат около 520 милиона плюс около милиард и двеста по започнатите вече над 270 участъка от републиканската пътна мрежа, които Народното събрание изрично разпореди на АПИ тези ремонти да бъдат довършени до 30 септември. Така че, няма платени 3 милиарда на пътностроителните фирми, още една лъжа, че строителният бранш в България ще получи индексация".

Дейностите ни са узаконени със споразумението с пътните фирми от ноември миналата година, с решението на Народното събрание Пътната агенция да разплати 50 на сто по договорите и трети път - в новоизлезлия доклад. Ако сме работили незаконно, то по нормативната уредба трябва веднага да се пристъпи към затваряне на тези участъци и привеждането им в първоначалния вид, добави още Чайков. Той коментира още:

"Прочутата водосточна тръба касае едно възлагане, тъй като в сервитута на пътя минава стар етернитов водопровод, една прогнозна сума от 1 милион лева, която е предвиждала – евентуално, ако се наложи, този водопровод да бъде подменен. Тази дейност никога не е извършвана и тези пари никога няма да бъдат платени от никого.

Искам да попитам: Това, което се извършва в момента на Петрохан, какво е? Прави се нова лента в частни земи, които са извън сервитута на пътя - това законно или незаконно строителство е? Кой ще го узаконява!? Повече от една година по ключови участъци 270, не се прави нищо – нищо, защото това правителство или не знае как, или няма желание да организира дейността в пътния сектор".


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пункт за опасни отпадъци в софийското село Мирково

В софийското село Мирково отворя врати мобилен пункт за събиране на опасни домакински отпадъци. До 16 часа безвъзмездно ще се приемат лакове и бояджийски материали, както и домакински препарати и химикали, а също и мастила и замърсени опаковки. Ще се приемат и лекарства с изтекъл срок на годност, както и уреди, съдържащи живак като термометри и..

публикувано на 04.11.24 в 09:35

Над 1/3 от случаите на африканска чума по свинете в Европа са в България

Над 1/3 от случаите на африканска чума по свинете в Европа са регистрирани в България, съобщават от Асоциацията на свиневъдите. През последната седмица на октомври на територията на Европейския съюз са засечени 201 случая на заболяването сред дивите свине, като 80 от тях са у нас. Дивата свиня е най-важният резервоар и източник на..

публикувано на 04.11.24 в 09:33

ГД БОЕЦ внесе жалба за касиране на парламентарните избори

Гражданското сдружение БОЕЦ поиска от имащите право да сезират Конституционния съд  да оспорят законността на изборите за 51 -во Народно събрание. Като процесуален представител на Иван Сотиров от "Синя България" и  Христо Едрев и Антонина Грекова от "Продължаваме промяната" адвокат Методи Лалов е подал по електронен път жалба-искане до..

публикувано на 04.11.24 в 09:05
Теодор Славев

Теодор Славев: Има основание да се сезира КС за касиране на изборите

"На фона на брутално проведени избори, с изключителна наглост , промяна, подмяна на вота на избирателите, има основание да се сезира КС за касиране на изборите – било частично, било изцяло. Но по-важното е, че се създаде нетърпимост към този начин на провеждане на избори." Това мнение изрази пред БНР Теодор Славев от Българския институт..

публикувано на 04.11.24 в 08:58
Министрите на електронното управление Валентин Мундров (вляво) и на иновациите и растежа Росен Карадимов

Министрите Карадимов и Мундров представят отчет за изборите

Министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов и министърът на електронното управление Валентин Мундров ще представят отчета на служебното правителство за материално-техническото осигуряване на вота на 27 октомври. Ще бъдат дадени и подробности за организацията на видеонаблюдението в реално време и видеозаснемането след края на изборния ден в..

публикувано на 04.11.24 в 08:43
Д-р Робърт Филипс-младши

Д-р Робърт Филипс: Европа ще трябва да започне сама да отговаря за отбраната си

Европа ще трябва да започне сама да отговаря за отбраната си, независимо кой ще бъде избран за следващ американски президент, смята  преподавателят по политически науки в Американския университет в Благоевград д-р Робърт Филипс-младши. "И двамата очакват Европа да поеме по-голяма отговорност за собствената си защита и че Европа вече ще трябва..

публикувано на 04.11.24 в 08:32

Лъчезар Богданов: Вървим към опцията да няма бързо приет бюджет за 2025 година

В момента вървим към опцията да няма бързо приет бюджет за 2025 година . Това обясни пред БНР Лъчезар Богданов, главен икономист на Института за пазарна икономика. Днес - 04.11, институтът ще представи своя алтернативен вариант за държавен бюджет за следващата година. Министерството на финансите все още не е представило своя официален проект...

публикувано на 04.11.24 в 08:30