Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още за френското предложение за вдигане на ветото на РСМ

| обновено на 17.06.22 в 22:42
Снимка: БНР

Специално внимание за защитата на малцинствата и общностите, и борбата с дискриминациятаи речта на омразата е заложено в проекта на френското председателство за преговорна рамка между Република Северна Македония и Европейския съюз. Преговорите могат да бъдат замразявани по предложения на всяка-държава членка до Европейската комисия, която изготвя препоръка. Решението на Еврокомисията се подлага на гласуване на Европейски съвет, където лидерите могат да го отхвърлят с квалифицирано мнозинство.

РСМ трябва да приеме План за действие за защита правата на хора, принадлежащи към малцинствени групи, както и да изготви ефективни мерки за борба с дискриминацията и речта на омразата, е записано във френското предложение. Комисията ще обърне специално внимание на прогреса по добросъседските отношения, а в проекто-документа се напомня важността на постигането на осезаеми резултати при изпълнението на двустранните споразумения – Преспанският договор и Договорът за добросъседство с България. 

За приключване на преговорите трябва да бъдат изпълнени Копенхагенските критерии, а Комисията се ангажира да следи отблизо прогреса по изпълнението им с регулярни доклади от Европейския съвет. Преговорите ще бъдат считани за приключени само, ако всички държави членки са съгласни с това и Република Северна Македония се придържа изцяло към европейските ценности – върховенство на закона, съдебна реформа, борба с корупцията, основни човешки права, в това число борба с дискриминацията и с речта на омраза. В случай на системно нарушаване на ценностите на ЕС.

Комисията може по молба на държава членка, или по собствена инициатива, да замрази преговорите и да постави условие за възобновяването им. Препоръката на ЕК за замразяване и възобновяване на преговорите в случай на нарушения може да бъде отхвърляна от ЕС с квалифицирано мнозинство.

По отношение на превода на всички документи в документа е отбелязано, че Европейският съюз взема бележка за изразеното намерение и на Република Северна Македония и на България да излязат със своя едностранна декларация за македонския език. 6 са клъстърните глави в предложената преговорна рамка.

Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархеи заяви, че преговорите за свалянето на българското вето върху Северна Македония са в задънена улица: 

"Това, за което съм наясно, е, че сме изцяло в задънена улица по отношение на София. Това не ме прави особено щастлив, тъй като прекарвах всеки втори четвъртък в страната. Изглежда, че вътрешната политика е способна да подкопае доверието в ЕС. За това на този етап не смятам, че изобщо можем да говорим за каквато и да било преговорна рамка".

До момента не сме получили предложение,одобрено от страните членки на Европейския съюз, заяви премиерът Димитър Ковачевски на Преспанския форум за диалог. 

"Ако членките на ЕС, включително и Република България, се споразумеят за предложение за разширяване и ни го изпратя, ние ще разгледаме документа и ще дадем нашите забележки. Ние имаме много ясни позиции, че за македонския език и идентичност не се обсъждат".

Лидерът на опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ в Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви от своя страна, че ако всички искания на България бъдат включени в преговорната рамка за Европейския съюз по-добре Скопие да не влиза в блока. 

В интервю за Канал 5 Мицкоски каза:

"Това значи, че ние или ще бъдем асимилирани,т.е. - ще се българизираме, или никога няма да бъдем част от ЕС. Това за мен е класически нокаут за македонската дипломация".

До Външната комисия на Народното събрание са изпратени три документа, касаещи френското предложение за вдигане на ветото за начало на преговори на Република Северна Македония и Европейския съюз.

Първият документ съдържа преговорната рамка и в него се отделя специално внимание на защитата на малцинствата и общностите, и борбата с дискриминацията и речта на омразата.

Вторият документ е пректозаключението от срещата на европейските лидери следващата седмица. В този документ е записано, че Европейският съвет приветства намерението на Република Северна Македония да включи в преамбюла на своята Конституция българите – подобно становище не присъства в преговорната рамка. Според наши източници това трябва да стане непосредствено преди началото на преговори, а не преди да се проведе междуправителствената конференция между Република Северна Македония и Европейския съюз.

Заведен е и трети документ – двустранен протокол между Република Северна Македония и България, който е допълнение към Договора за добросъседство, подписан в Скопие през 2017 година. В него именно се урежда решаване на двустранните въпроси.

БНР се запозна с първите два документа, а третият до момента не е достъпен за медиите.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Президентът свиква на 18 февруари заседание на Консултативния съвет за национална сигурност

На 18 февруари президентът Румен Радев свиква заседание на Консултативния съвет за национална сигурност, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност, произтичащи от разпространението на наркотични и упойващи вещества сред подрастващото поколение и злоупотребата с тях"...

публикувано на 03.02.25 в 12:02

Докладът за второ четене на промените в Изборния кодекс може да е готов през март

Промените в Изборния кодекс могат бъдат гласувани в пленарната зала чак през март, тъй като преди това парламентарните групи ще формират работна група, която да помогне по обединяването на петте внесени законопроекта и изготвянето на доклада на правната комисия за второто четене в пленарната зала. Това стана ясно по време на кръгла маса на..

публикувано на 03.02.25 в 11:55
Министър Красимир Вълчев в Шумен

Красимир Вълчев: МОН няма основание да обявява грипна ваканция

Министерството на образованието и науката няма основание да обявява извънредни почивни дни заради грипа, заяви в Шумен ресорният министър Красимир Вълчев. По думите му учебната ни година е кратка и не може да се губят много учебни дни. Той припомни, че по този повод през 2020 г. е въведено обучението в електронна среда, което не е равностойно на..

публикувано на 03.02.25 в 11:43

56-годишна жена загина при пожар в Дупница

56-годишна жена е загинала при пожар в къща в Дупница - случаят е от уикенда, казаха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. На адреса, намиращ се в жилищен комплекс "Южен“ в Дупница, след подаден сигнал е изпратен екип на районната противопожарна служба. При пристигане на място екипът установил, че гори стая от къща. Там е открита..

публикувано на 03.02.25 в 11:25

Наследници на цирковата фамилия Балкански повториха успеха на дядо си - спечелиха "Сребърен клоун"

Замалко да се разплача от радост при връчването на награда. С мен беше брат ми и сестра ми - "Трио Балкански". Много се зарадвахме на първата награда, сподели в интервю пред БНР Натали, която получи престижната награда на най-големия цирков фестивал в света в Монте Карло. И не скри вълнението си, "цялата публика стана на крака". Преди дни триото..

публикувано на 03.02.25 в 11:23

Над 16 хиляди души са получили българско гражданство през миналата година

Според годишния доклад за дейността на Комисията по българско гражданство към вицепрезидента Илияна Йотова над 16 хиляди души са получили българско гражданство миналата година. Това е с 4 хиляди повече спрямо 2023 г. Според данните на първо място се нареждат Украйна и Турция. Над 2400 души от Украйна са получили български паспорти миналата..

публикувано на 03.02.25 в 11:12

Гражданска петиция настоява за оптимизиране на учебните часове

Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени . Ученици – че се учат много ненужни неща . Къде се чупи образованието? Диян..

публикувано на 03.02.25 в 10:46