Документален филм за училището получи "Оскар" в Холивуд за кратко произведение, преди две години( в навечерието на пандемията). В него е описана и необикновената му методика за обучение и възпитание на деца от малцинствата, чиито роден език не е масовия в страната и чиито обичаи и културни нагласи се отличават от тази на хората извън двора на училището.
"Завършила съм психология и специализирах като магистър, начална педагогика. Започнах работа в това училище, което се смята за едно от най-трудните в страната, преди 7 години. Вече съм заместник-директор, но и продължавам да преподавам в началния курс. През първите две години, независимо по какъв предмет е часът, учим с децата иврит. За тях той не е майчин език. Не са ходили дори в общинските детски градини, където има часове за усвояване на езика на мнозинството, а в домашни групи, ръководени от жени от общността им. Най-често, идват в първи клас, без да знаят дума на иврит. За около две години ги научаваме на само да говорят, четат и пишат на езика, но и термините свързани с отделните предмети. Затова, в началото, нашите ученици изостават с две години с материала по отделните предмети от другите деца на тази възраст в Тел Авив. Учим и неща, които другите знаят от детската градина: да изрязват, да нанизват, да смятат. Следващите 4 години са особено интензивни. Трябва да натрупат знания, предвиден за първите 6 години в редовните училища. Стараем се да настигат останалите ученици. Гордеем се, че над 80 на сто от нашите ученици успяват на матурите.
Радваме се, когато родителите на децата са понаучили езика и понякога говорят на него вкъщи. Има и деца на които по-лесно им се отдават езици и помагат на другарчетата си. Нашето училище е много пъстро не само защото възпитаниците му са с различен цвят на кожата, а защото са от различни страни и са разнообразни като култури и навици. Чувстваме, обаче, и предаващите се в семействата травми у родителите им- някои от тях бежанци от военни конфликти като тези от Еритрея и Судан или икономически емигранти.
По време на пандемията, трудността идваше не от непознаване на електронната техника. Раздадохме на учениците таблети, ползвахме и мобилните телефони. Но в квартала, където са струпани семействата на възпитаниците ни, често нямаше интернет покритие и уроците ни прекъсваха по независещи от нас причини. Сега се опитваме да наваксаме", каза за БНР заместник-директорът Ади Аладжем, внучка на софийски аптекар.
Според Ади Аладжем разликата между израелските деца и тези на бежанците и гурбетчиите е, че почти липсват баби и дядовци, които да се грижат за децата докато родителите са на работа. Училище поема и тази функция. След обед има занимални, 2 пъти на ден -топла храна.
"В цялата страна се чувства недостиг на учители. Ние не правим изключение. Надаваме се след всички протести за подобряване на заплащането на труда, да се издигне престижът на учителската професия. В нашето училище има и учителка родена в България- Зелма Байрактарова- преподавателка по математика.До сега, в нашата сграда се обучаваха от първи до 12 клас. От следващата година горният курс ще учи в другаде. Разликата между нашата работа и тази на учителите от горните класове е, че те работата с деца, на които сме изградили дисциплина и умения да учат. Но им е трудно да компенсират липсата на среда и заинтересованост от обучението от страна на родителите.
Много дължим на доброволците. Най-често те помагат на децата в усвояване на английски, иврит или математика. Занимават малки групи от деца с еднакво ниво на знания. Ако се налага, се заемат индивидуално с изоставащи или с много напреднали ученици. Има и доброволци -психолози за създаване на умения за социализация.
Особено много държим на учителите по музика. Започваме деня с песен. Освен ободряващата мелодия, всяка песен предполага усвояване на нови думи и речеви конструкции, които после могат да се ползват в общуването на езика".
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...