Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Директните плащания от ЕС са най-голямата хранилка на мафията"

Ивайло Пенчев: Най-притеснен е бизнесът, които харчи държавни пари

"Бизнес, който става зависим от помощи, се корумпира. По-малко корупция се прави с по-малко държава"

Ивайло Пенчев
Снимка: БГНЕС, архив

"Най-притеснен е бизнесът, който зависи от държавата - държавни поръчки, обществени поръчки. Този бизнес, които харчи държавни пари, той е най-силно притеснен, защото е в неведение кой ще вземе властта, на кого да плащат рушвети, с кого да се сприятелява. Икономическите кризи притеснява най-много бизнеса, който зависи от държавата".

Това зави пред БНР бизнесменът Ивайло Пенчев.

Той беше категоричен, че бизнес, който очаква помощи от държавата, не е бизнес, а социално слаб бизнес: 

"Работата на бизнеса е не да взема помощи, а да създава стойност. Препоръчвам да не се вярва на никой бизнес, който иска помощи от държавата. Бизнес, който става зависим от помощи, става зависим от правителствата, той се корумпира".

Бизнесменът подчерта, че държавата не създава стойност, не създава пари:

"Държавата взема пари от някой, който ги е изкарал по честен начин, за да ги даде на някой друг, който плаче за помощ. ... В момента, когато държавата каже, че ще помогне на ето този бизнес, тя ще вземе пари от още много други бизнеси, от данъците на работниците ще вземе, за да ги даде на най-мрънкащите бизнеси. Ако намирате нещо морално в това, аз не намирам, това е точно обратното на морал".

Ивайло Пенчев изказа хипотеза, че ако България остане без правителство 2 години, нормалните бизнеси няма да го усетят, драма няма да има. 

"Планът за възстановяване, ако го няма, по-добре ще е. Директните плащания от ЕС са най-голямата хранилка на мафията в България, а и не само у нас. Ако го няма този План, по-малко храна за мафията", смята бизнесменът.

По думите му идеята, че новата власт в държавата ще спре корупцията, е невъзможна:

"Дори и най-искрено да иска да спре корупцията, то не ѝ е по силите. Държавата се занимава с толкова много неща и има нужда от много качествени мениджъри, а ги няма. Държавата се е захванала с един милион неща и има един милион директори, 90% от които са некачествени. Единственото спасение е - по-малко корупция се прави с по-малко държава".

Според Пенчев в управляващата коалиция са влезли партии, които нямат идеологическо сходство:

"Социалисти, нещо като класически либерали, зелени, а "Продължаваме промяната" нямат ясна идеология, което не ги прави центристи, защото липсата на идеология не те прави центрист. Няма идеология! За мен това е проблемът. Партия без идеология е като къща без основи. В един момент рухва. ... Сегашното мнозинство е неустойчиво и дори да се закрепи при неуспешен вот на недоверие, ще продължи да бъде нестабилно".

Интервюто на Снежана Иванова с Ивайло Пенчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към фрегатата Тритон на датския флот в Гренландия, архив, юли 2024 г.

Ледовете на Арктика – арена на горещ геополитически сблъсък

Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство  както през..

публикувано на 05.04.25 в 11:26

Двама бивши министри за безводието: Вода има, въпросът е къде отива?

Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..

публикувано на 04.04.25 в 07:59
Доктор Сабрина Бачи

Доктор Сабрина Бачи: Ваксината срещу морбили е една от най-мощните и безопасни в света

През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..

публикувано на 03.04.25 в 19:27

Питър Хоръкс към медиите в България: Продължавайте да се борите

Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..

публикувано на 02.04.25 в 21:33

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17