Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заплатата ще отива за гориво, 200-300 километра ще изминават за една работна смяна

Закриват ареста в Силистра, служители пред напускане - ще пътуват до Добрич и Варна за работа

Оптимизацията е недомислена, ще затрудни работата на всички институции, смятат работещи в правоохранителната система

Снимка: Незабравка Кирова

Предложение на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ за оптимизация на структурите на арестите и затворите предвижда закриване на ареста в Силистра, информират от синдикалната организация в крайдунавския град. 

Това на практика означава прехвърляне на задържаните в Добрич и разпределяне на служителите по график към службите в Добрич и Варна. Става дума за разстояние от 200 до 300 км дневно – в двете посоки, за да отидат служителите на работа. 

Работещи в системата са на мнение, че това ако се случи, ще бъдат принудени да напуснат системата

Преди по-малко от месец синдикалните дружества на „Затвори и арести“ излязоха на протест. В Силистра работещите в тези структури подкрепиха колегите си в исканията не само за повишение на трудовите възнаграждения, но посочиха, че има нужда и от подобряване условията на труд. 

В отговор на това научават, че има изпратено предложение до правосъдния министър Надежда Йорданова за реорганизация на арестите в Силистра, Велико Търново, Сандански, Кърджали и Смолян. За Силистра и Смолян се посочва, че не са достатъчно натоварени и следва да бъдат закрити

Предложението е служителите да бъдат прехвърлени в Добрич и Варна на 12-часови смени, а не както досега на 24-часови, а задържаните – да бъдат прехвърлени в Добрич. 

Ако ставаше въпрос само за километрите разстояние, можеше работещите в силистренския арест да преглътнат т.нар. оптимизация, коментира Стоян Великов, председател на местната синдикална организация. 

"От това произлиза големият проблем – изчислили сме, че при 15 дежурства на месец по 12-часови смени, на човек излиза около 1200 лева пътуване. Изключвам от 60 часа нагоре по пътища. Разходи от джоба. Дирекцията не поема пътни, не поема квартири, не поема нищо. 300 километра сме го изчислили при сегашните цени на горивата, на човек. Даже да се комбинираме по четирима на смяна, тези 1200 лева да ги разделим, пак идват по 300 лева. Има вероятност да минем и на 8 часа, което допълнително ще ни постави на колела."

Георги Тодоров, Иван Марчев и Борислав Борисов споделят общото мнение, че няма нищо лошо в оптимизация на структурите, но че конкретното предложение за Силистра не е обмислено и от него ще пострадат освен работещите, но и техните семейства. 

"Ще бъде затруднена работата на абсолютно всички институции – на адвокатския съвет, на разследващи, съд, прокуратура."

Справките показват, че арестът в Силистра работи на 50 и над 50% средномесечна натовареност, казват служителите.

"Хората няма да предпочитат да си дават по-голямата част от заплатата за път и ще напуснат."

"Предложението е неприемливо и нереално. Като ще заминава цялата заплата в път, отива всичко по дяволите."

Тези 200 или 300 километра ще им пречат да си изпълняват задълженията особено в случаи на тревога, когато до два астрономически часа ще трябва да се явят по служба в пълно бойно снаряжение, като изминат разстоянието при засилен трафик в летния сезон, или сред преспи и навявания през зимата. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов еврорегламент за екодизайн може да оскъпи мебелите след 2028 г.

ЕС върви към осъществяване на идеята за кръгова икономика. Вследствие на това от 18 юли е въведен регламент с нови правила за екодизайн на устойчиви продукти , в който мебелите са отбелязани като приоритетен продукт. Регламентът ще започне да се изпълнява не по-рано от 2028 г. Това посочи в интервю за БНР проф. Васил Живков, председател на..

публикувано на 21.08.24 в 10:09
Ангел Стойков

Ангел Стойков: Връзката между висшето образование и бизнеса се скъсява все повече

В процес на публично обсъждане е промяна, която ще позволи на студентите да се обучават дуално, като паралелно работят във фирми под ръководството на ментори и получават възнаграждение за практиката си. Това обясни пред БНР Ангел Стойков, председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС). НПСС от много време..

публикувано на 20.08.24 в 10:39
Проф. Вили Лилков

Проф. Вили Лилков предлага да бъде изграден паметник на инж. Иван Иванов в София

Да бъде издигнат паметник на инженер Иван Иванов в София, предлага общинският съветник от "Синя София" проф. Вили Лилков. Решение за това има още преди 13 години, което до този момент не е изпълнено. Инж. Иванов е кмет на столицата в периода май 1934- 9 септември 1944 година. "Решението е преди повече от 10 години. Паметникът да се..

обновено на 18.08.24 в 07:36

Фотографът Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в XI Международен фотосалон Пловдив 2024

Плевенският фотограф Любомир Бенковски - Бенджи спечели най-високото отличие в тазгодишния XI Международен фотосалон Пловдив 2024. Международното жури присъди на Бенджи Златен медал на Международната федерация за фотографско изкуство - FIAP и купата на салона за фотографията „Потоп 1“. Бенджи е добре познат във фотографските среди, работил е за..

публикувано на 18.08.24 в 06:16
Проф. Васил Николов

Проф. Васил Николов: Ще наблегнем на производствения център за сол на Провадия-Солницата

През 2024 та се навършиха 20 години от началото на разкопките на праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата (5600-4350 г. пр. Хр.). Започна поредният, двадесети сезон на археологическите проучвания и екипът, ръководен от проф. Васил Николов от Националния археологически институт с музей на БАН е вече на терена...

публикувано на 13.08.24 в 14:56

Вино Сокай и жива бира с чубрица в Трявна

Трявна предлага удоволствия и изкушения, които се простират далеч извън клишето на културния туризъм на малкия възрожденски град.  Тук можете да опитате специа лна селекция вино, произведено в Трявна и специална бира, направена в Трявна. Виното има серия Сокай , посветена на уникалния  женски накит, заради който тревненки са ходели с високо и..

публикувано на 12.08.24 в 15:30
Изглед от Петково

В Родопите тръгват "По стария път на керваните за Беломорието"

"По стария път на керваните за Беломорието" е излет, който правят днес жителите на село Петково и околните села в Смолянско. Местни жители и гостите им вървят по пътя на своите предци, който ги е свързвал преди повече от 500 години със земите на Беломорска Тракия. Много занаятчии, овчари и търговци са изкарвали прехраната са своите..

публикувано на 11.08.24 в 18:24