Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В пограничните странджански села срещите с мигранти са ежедневие

Снимка: Даниела Костадинова

Със затопляне на времето се засилва и миграционният натиск по българо-турската граница. В страната ни влизат нелегално групи от по 20-30 млади мъже от Афганистан, Ирак, Мароко, Тунис, Алжир и Сирия.

Жителите на пограничните села се срещат с пришълците ежедневно, дават им храна, вода и дрехи.

Странджанското село Богданово е на 5 километра от границата.

В гората е пълно с разбити и разграбени изоставени от каналджии автомобили, разказват местните хора.

"Натискът от мигранти е огромен. Граничните, предполагам, че не могат да се справят. Напливът е много голям. Тук идват, търсят храна, вода."

"Минават, търсят храна. Два пъти са минавали край нас и съм ги хранила. От Афганистан. Не съм чула да има проблеми в селото. Кротки ми изглеждат момчетата – измъчени, гладни, жадни. Дрехи им давам на своя воля, не са ми искали. Като ги гледам какви са опърпани, измършавели, давам."

"30 човека бяха онзи ден, имаше деца, мънинки."

"Те са оборудвани с всичко – стълби, ножици за телта. Храна не носят. С раничката, водата в ръката. Афганистанци, иракчани, мароканци, всякакви има."

"Не са агресивни. Идват от Турция. Питам ги – защо, той показва ръцете – че там стрелят, има война, затуй бягат."

"Нарочно влизат без документи, да не можеш да разбереш кой какъв е. това е тактика."

Кметът на село Богданово Райко Георгиев потвърждава за огромния натиск от пролетта насам.

"В моите села, двете, всеки ден има. Малки, големи групи, предимно афганистанци, млади хора, изморени, гладни, жадни."

Георгиев дели мигрантите на две групи – едната влиза целенасочено в населените места, другата - "бягат по горите като диви животни".

Според кмета на Малко Търново Илиян Янчев в целия регион вече десетина години са привикнали с този мигрантски натиск.

"В момента турците не осъществяват почти никакъв контрол по границата. Обръщат гръб и те си минават като на парад."

Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08