Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велизар Енчев: Когато вършиш национално предателство, влизаш в историята, но с черни букви

"Преди 10 ноември за Македония бяхме зависими от Съветския съюз, сега сме зависими от Европейския съюз - каква е разликата?"

"Преди 10 ноември по отношение на Македония изцяло бяхме зависими или почти изцяло от Съветския съюз. Сега сме изцяло зависими или почти изцяло зависими по въпроса за Македония от Европейския съюз. Каква е разликата в случая между Европейския съюз и Съветския съюз? Няма разлика. Тогава съветското посолство решаваше всичко или почти всичко, сега френското посолство разговаря с г-н Христо Иванов, самият той се предлага да разговаря, дори пита кога е удобно да свалим (ветото – бел. ред.), да не би да закъснеем. Изцяло под евроатлантически натиск вземаме едно решение, за което изобщо не беше необходимо да се бърза."

Този коментар направи в предаването "Политически НЕкоректно" журналистът и балканист Велизар Енчев.

Всеки договор е по-добър от вербалната война, изтъкна журналистът, но посочи, че преди време сме дали "зелена линия за членството на Република Македония в НАТО срещу празен лист", а сега повтаряме упражнението отново под евроатлантически натиск.

"Заради войната в Украйна ние сме принудени да бъдем подложени и да  приемем евроатлантическия натиск."

"Изненада ме гласуването – както генерално, така и по групи. А не ме изненада, защото Кирил Петков даде предварителна заявка – за голямо съжаление този сценарий, който той описа – падаме, сваляме ветото, връщам се, е на път да се осъществи", заяви Енчев, след като парламентът свали ветото върху преговорите на РСМ с Европейския съюз.

По думите му анализът защо различните партии са гласували "за" ще бъде много песимистичен и "ще разколебае или би трябвало да разколебае много хора да гласуват за тези партии".

ГЕРБ се отрече от три основополагащи акта в отношенията с Македония – от Договора за приятелство, от много добрата Рамкова позиция на правителството на Бойко Борисов от 2019 г. и от гласуваната 24 часа по-късно Декларация на парламента, която повтаря рамковата позиция, подчерта Велизар Енчев. Според него това се е случило под "инструкция от американското посолство".

"Втората партия, която е реализатор на тази инициатива – ДБ, учтиво я наричам секта, която изцяло е на издръжката на неправителствени организации в България, която изцяло се съобразява с чуждото посолство в лицето на Франция. На трето място ДПС защо постъпи по този начин? Те изцяло изпълняват директивата на Ердоган, тя е публична, не е тайна всички ислямски общности на Балканите, в съответните държави, които кандидатстват за членство в ЕС, да бъдат приети в ЕС, за да бъдат бъдещо лоби на Турция за членство в ЕС. Но що се отнася до партията ПП – те осъществиха национално предателство, тъй като това, което обеща премиерът Кирил Петков по отношение на Македония, той го направи."

Велизар Енчев потвърди думите на Кирил Петков, че решението на парламента е историческо, но в друг смисъл:

"Историческо е, когато вършиш национално предателство – влизаш в историята, но с черни букви."

"Македонизмът може да бъде полезен понякога. Ние приехме нещо, което не е в наша полза, но македонизмът в своя фанатизъм може да бъде полезен. Те не могат да приемат това, и да искат", отбеляза Велизар Енчев по повод на критиките на Скопие към френското предложение. 

"Генерално президентът носи вина, че простреля българския народ с това, че инсталира във властта правителството и най-вече партията ПП. ПП е изцяло президентски проект, който завършва с абсолютен провал", смята Велизар Енчев.

Цялото интервю с Велизар Енчев чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20