"Този, който е дал това име - Пъдева, с което не е лесно сам да свикнеш, защото е малко майтапско, е следния:
Един пра-дядо, който бил мъничък сирак, работел в една ковачница. Работата му била да духа с едно духало огъня никога да не изгасва, никога да не намалява пламъка. И той както духал непрекъснато върху огъня, от време на време духал нагоре към тавана, където сума ти мухи летели. В онези времена, в онези работилници. И като ги пъдел тези мухи, те му викали "пъдето, пъдето" и така му останал този прякор. Но той след това се развил, станал занаятчия и накрая стигнал до Великото народно събрание", разказва историята на фамилията си Михаела Пъдева.
Текстилът я избира, не тя него:"Аз бях избрала "плаката". По онова време, когато аз кандидатствах специалността "плакат" беше много силно развита главно в чужбина. Поляците бяха много добри плакатисти, цял свят от тях гледаше и учеше и аз мечтаех за "плакат".
Не я приемат в тази специалност, а в "текстил". Имала е намерението да се премести, но попада на Марин Върбанов, учил в Китай "текстил". Преподавателят й е бил пленителна личност и постепенно я е изкушил с интересните задания:
"Той ме влюби, така да се каже, в текстила и аз си останах в тази специалност."
Изкуството е за душата на хората.
Повече за това чуйте в звуковия файл.
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
Цветелина Мунтова е гост в 59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..
Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство. До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..