Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветът на ЕС постигна съгласие за 40 % енергия от възобновяеми източници до 2030

Снимка: Галена Ковчазова

Съветът на ЕС постигна съгласие енергията от възобновяеми източници в общия енергиен микс до 2030 г. да стане 40 на сто. Заложената в момента цел е най-малко 32%. Страните членки ще трябва да увеличат своя национален принос, определен в техните интегрирани национални планове в областта на енергетиката и климата, които ще бъдат актуализирани през 2023 г. и 2024 г., за да постигнат колективно новата цел.

Постигнато е споразумение и за намаляване с 36% на крайното и с 39% на първичното потребление на енергия до 2030 г

Поне 49% на сто от енергията в сградите трябва да бъде от възобновяеми източници.

Производството и използването на енергия представляват 75% от емисиите на ЕС и по-амбициозните цели, договорени днес, ще дадат значителен принос за постигането на общата цел на ЕС за намаляване на нетните емисии на парникови газове с поне 55% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г.

Освен това, за да се постигне напредък в интегрирането на възобновяемите енергийни източници в секторите, в които то върви по-бавно, Съветът постигна съгласие по по-амбициозни специфични за отделните сектори цели и мерки, придружени от възможности за гъвкавост, които се прилагат например за методите за изчисляване.

Що се отнася до подцелите за транспорта, Съветът въведе възможността държавите членки да избират между:

  • обвързваща цел за намаляване на интензитета на емисиите на парникови газове в транспорта с 13 % до 2030 г. Държавите членки ще разполагат с повече варианти за постигане на тази цел, като например възможност за определяне на диференцирана цел за морския транспорт, при условие че общата цел се постига;
  • или обвързваща цел за най-малко 29 % енергия от възобновяеми източници в рамките на крайното потребление на енергия в транспортния сектор до 2030 г.

Съветът определи обвързваща подцел за биогоривата от ново поколениев дела на енергията от възобновяеми източници, доставяна на транспортния сектор, на 0,2 % през 2022 г., 1 % през 2025 г. и 4,4 % през 2030 г. Що се отнася до възобновяемите горива от небиологичен произход в транспорта (предимно водород от възобновяеми източници и синтетични горива на основата на водород), Съветът постигна съгласие по индикативна подцел от 2,6 %, което съответства на 5,2 %, ако целта бъде постигната по отношение на дела на енергията от възобновяеми източници в крайното потребление на енергия в транспорта до 2030 г.

Съветът добави горна граница на размера на крайното потребление на енергия в морския сектор, която да бъде включена в изчисляването на специфичните цели на държавите членки в областта на транспорта.

Съветът постигна съгласие за постепенно увеличаване на целите за енергия от възобновяеми източници заотопление и охлаждане със задължително увеличение от 0,8 % годишно на национално равнище до 2026 г. и 1,1 % от 2026 г. до 2030 г. Минималната средна годишна ставка, приложима за всички държави членки, ще бъде допълнена с допълнителни индикативни увеличения или допълващи ставки, изчислявани конкретно за всяка държава членка.

Съветът определи индикативна цел за средно годишно увеличение с 1,1 % на потреблението на енергия от възобновяеми източници в промишлеността. Освен това той постигна съгласие, че 35 % от водорода, използван в промишлеността, следва да бъде от възобновяеми горива от небиологичен произход до 2030 г., а до 2035 г. — 50 %.

Съветът постигна съгласие да определи индикативна цел за поне 49% дял на енергията от възобновяеми източници в сградите.

Съветът постигна съгласие за подсилване на критериите за устойчивост по отношение на биомасата, за да се намали рискът от неустойчиво производство на биоенергия. Съветът добави и мерки за ограничаване на измамите с биогоривата.

Съветът постигна съгласие и за постепенно повишаване на целта за икономии на енергияза крайното потребление на енергия. Държавите членки ще осигурят икономии в размер на 1,1 % от годишното крайно потребление на енергия от 1 януари 2024 г.; 1,3 % от 1 януари 2026 г.; и 1,5 % от 1 януари 2028 г., с възможност за прехвърляне на най-много 10 % от излишъците от икономии към следващия период. Съветът включи възможността в изчисленията за постигане на целта да се отчитат икономиите на енергия, реализирани чрез технологии за изгаряне на изкопаеми горива в промишления сектор в надлежно обосновани случаи, потвърдени от енергийни одити.

Съветът постигна съгласие за специфично задължение публичният сектор да постигне годишно намаление на потреблението на енергия с 1,7 % или, като алтернатива, с поне 1,9 % всяка година, ако се изключат общественият транспорт или въоръжените сили, което ще бъде обвързващо четири години след влизането в сила на регламента, като се започне постепенно с по-големите общини. В допълнение към това Съветът постигна съгласие, че от държавите членки ще се изисква да санират всяка година най-малко 3 % от разгънатата застроена площ на сградите, притежавани от всички равнища на публичната администрация.

Съветът постигна още съгласие, че пропорционален дял от икономиите на енергия в държавите членки ще бъде насочен към уязвимите потребители.

Съветът добави разпоредба относно прозрачността на потреблението на енергия в центровете за данни. От центровете за данни ще се изисква да публикуват информация за своето потребление на енергия всяка година от 2024 г. нататък. Комисията ще изготви публична база данни на ЕС, в която ще се събира информация за потреблението на енергия от центровете за данни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любослав Костов

Любослав Костов: Размерът на линията на бедност не съответства на реалностите

В момента линията на бедност би трябвало да бъде около 782 лева , като използваме индекса на цените от малката потребителска кошница, докато Социалното министерство определя размера на линията по методиката, която е спрямо общата инфлация. Това каза пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, като подчерта, че от синдиката алармират от..

публикувано на 03.07.25 в 16:26

"Водовъртеж" в осем страни от ЕС удари мрежа за измами с луксозни коли

Мащабна операция под кодовото име "Водовъртеж", координирана от Европейската прокуратура, нанесе сериозен удар на престъпни мрежи, извършвали ДДС измами чрез продажба на луксозни автомобили втора ръка. Акцията се е провела едновременно в България и още седем страни членки на ЕС, включително Германия и Италия, като са извършени близо 80 обиска...

публикувано на 03.07.25 в 16:13
Министърът на финансите Теменужка Петкова в НС по време на дебатите по вота на недоверие към правителството -  3 юли 2025 г.

Петкова: България покри абсолютно честно и почтено всички критерии за членство в еврозоната

Гласуването на третия вот на недоверие към кабинета Желязков ще бъде в петък, 4 юли, от  13:10 часа. Вотът е внесен от "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие". Дебат по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков" Темата е провал във фискалната политика на кабинета. На този фон управляващите определиха одобреното изменение на Плана за..

публикувано на 03.07.25 в 16:07

В Монтанско затягат мерките за използване на питейна вода само за битови нужди

В област Монтана затягат мерките за използване на вода от чешмите само за питейно-битови нужди. В две общини кметовете издадоха заповеди тя да не се използва за поливане на градини. Към момента само една населено място е на воден режим. "Започваме да изпитваме проблеми с водоснабдяването на много населени места, които са водоснабдени от..

публикувано на 03.07.25 в 15:59

Митов: Очевидно вече има резултат от мерките на пътя

Мерките по пътищата у нас вече дават резултат. Това съобщи вътрешният министър Даниел Митов.  Той допълни, че контролът на полицията ще стане все по-засилен:  "По-малко жертви има на пътя. Има по-малко тежки пътно-транспортни произшествия, има по-малко ранени! Очевидно вече има резултат от мерките. Тези мерки няма да престанат. Ще се засилват!..

публикувано на 03.07.25 в 15:47
Диого Жота (вдясно) по време на мача от Лигата на нациите на УЕФА между Португалия и Дания в Лисабон, 23 март 2025 г.

Разследват катастрофата, при която загина португалската футболна звезда Диого Жота

Испанските власти продължават разследването на тежкия пътен инцидент, отнел живота на звездата на "Ливърпул" и националния отбор на Португалия Диого Жота. Братът на 28-годишния футболист също е загинал при катастрофата рано тази сутрин в граничната провинция (между Испания и Португалия) Самора. Диого Жота загина в катастрофа Трагедията се е..

публикувано на 03.07.25 в 15:22
Спас Кьосев

Спас Кьосев: Публиката прави героя

Публиката прави героя . В това вярва Спас Кьосев, консултант по стратегически комуникации, бивш водещ на централната новинарска емисия по БНТ. "И в бизнеса, както и в любовта, ти си това, което другият мисли за теб".  Историите продават, добавяйки значение на незначими неща , твърди още Кьосев.  "Социалните мрежи са трибуна. Те вкарват..

публикувано на 03.07.25 в 15:20