"Консултациите са конституционна процедура, а не политическа инициатива на президента. Когато се следва една такава процедура би трябвало да има добра съгласуваност между участниците в нея".
Този коментар направи доц. Росен Карадимов във връзка с приключилите консултации при Румен Радев, без в тях да участват "Продължаваме промяната" и БСП.
Той изказа мнение, че "Продължаваме промяната" нямаше да е това, което е, ако не е бил президентът Радев, ако не е бил включил служебните министри Кирил Петков и Асен Василев на ключови места и не им е бил дал трибуна.
По думите на анализатора напрежението между институциите, намиращи се на адреси "Дондуков" 1 и 2, е много голямо, но е опасно, ако се говори за война между тях:
"На моменти това напрежение граничи с подминаване на основни конституционни принципи и от двете страни, не само от едната. ... Големият въпрос, който тепърва ще ескалира, е как се олицетворява желанието за промяна. Защото президентската институция и едни лица, които бяха на една и съща позиция по отношение на промяната, сега са като че ли от двете страни на барикадата. Хората сега ще трябва да се ориентират коя от двете страни на барикадата олицетворява промяната. И дали с този тип напрежение не проиграваме заряда, който тръгна да променя Българи преди 7-8 месеца".
Росен Карадимов определи като голям проблем на правителството, което вече е в оставка, това, че коалиционното споразумение не е било между четирите партии, както и това, че не е била оформена бързо управленска програма:
"Третата грешка беше, че промяната не беше облечена в законодателна програма".
Той прогнозира по-скоро предсрочни избори, отколкото устойчиво управление в този парламент.
Според политолога Димитър Аврамов има два варианта за изход от политическата ситуация:
"Ако политическите сили в този парламент намалят конфронтацията и сложат на масата политически цели, а не лични нехаресвания и предразсъдъци, нов кабинет е възможен. Ако това не стане, както изглежда, отиваме на предсрочни избори".
Той определи като нова ситуация това, че през последната година президентът е изглеждал като фактор на стабилност, докато сега "изглежда като човек, който привнася изнервеност в политическата система и в институционалното общуване, което не е добре и се надявам той да го осъзнае и да спре".
Аврамов подчерта, че Радев има важна работа на срещата на НАТО в Мадрид и не е било нужно да бърза с консултациите с парламентарните формации, защото е можело да ги направи и след тази среща.
"Разговорът за евро-атлантическо мнозинство в парламента идва да ни каже колко много сме се отдалечили от правилната посока или се опитваме да се отдалечим", коментира политологът и уточни, че това би означавало ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС да седнат конструктивно и да обсъждат политика, а сега те се обиждат на "мафия".
Интервюто на Людмила Железова с Росен Карадимов и Димитър Аврамов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос пристига на работно посещение в България утре, 17 април. Кос ще произнесе реч на форума "ЕС среща Балканите", който събира в София европейски лидери, министри на външните работи, политици, представители на неправителствения сектор и младежи, където ще обсъдят регионалното сътрудничество, интеграцията..
Според евродепутата от Европейската народна партия Андрей Ковачев лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов трябва да носи наказателна отговорност за думите си, които изрече във вчерашен видеозапис. Костадинов: Кампанията за въвеждането на еврото се основава на фалшиви новини "Смятам, че хората, които ще вкарат България в еврозоната, трябва..
Педагогическият колеж стартира процедура за преобразуването на учебното заведение във филиал на Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий“. Целта е да се предоставят възможности на младите хора в Северозападния регион да разширят своето образование. Доц. Боряна Здравкова, директор на Педагогическия колеж, съобщи новината по..
Над 2 хиляди души с увреждания ще имат възможност да се върнат към нормален живот, след като днес Министерския съвет прие условията и реда за предоставяне, и финансиране на високотехнологични помощни средства. Необходимите пари са осигурени по Националния план за възстановяване и устойчивост. Става въпрос за осигуряването на микропроцесорни..
Синдикат "Образование" към Конфедерацията на труда "Подкрепа" и Министерството на образованието са обсъдили около 20 акцента за предстоящи промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Един от тях е децата с дефицити да могат да повтарят първи клас, а зрелостниците с определен успех да се освобождават от задължителните матури. Това..
В Народното събрание се проведоха дебатите по втория вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков за провал в борбата с корупцията. Вносители са депутатите от групата на МЕЧ, с подкрепата на "Възраждане" и "Величие". Гласуването на вота ще бъде утре в 14:30 часа. Вотът на недоверие след обрата с ДПС-Доган. Държи ли Пеевски ключа?..
Конституционни промени на последните промени в основния ни закон отново са актуален въпрос. Това коментира пред БНР доц. Христо Орманджиев, преподавател по конституционно право във Великотърновския университет. В Деня на българската конституцията и на юриста доц. Орманджиев коментира, че последната ни конституция от 1991 г. е добра и..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..
Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма..