Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюзикълът “Кой е Големанов” ще бъде представен на лятната сцена на Военна академия

Иво Сиромахов е създал либретото на мюзикъла

Държавна опера - Русе
Снимка: Държавна опера - Русе

Държавна опера - Русе ще гостува на второто издание на Софийския фестивал на музикалния театър с мюзикъла “Кой е Големанов” на 2 юли, събота, от 20.00 часа на лятна сцена Военна академия. Фестивалът се провежда от 24 юни до 17 юли 2022 г.  с подкрепата на Столичната община - Календар на културните събития.

"Може би не е точното заглавие "Кой е Големанов", а може би въпроса "Кой предложи Големанов". Ние всички си спомняме този въпрос, който откънтяваше в публичното пространството още преди 5-6 години, когато се назначаваше шеф на ДАНС и може би по този повод господин Иво Сиромахов е написал и сюжета и развитието на сюжета върви в няколко линии и основното е да се представи Големанов и големанщината в лошия вид на българските политици, българското политиканстване", каза за БНР Стоян Стоянджов.

По думите му текстът е твърде актуален и за съвременните политически ситуации, които в последно време наблюдаваме:

"Самият Големанов има две деца и за съжаление той е пропуснал тяхното възпитание, съпругата госпожа Големанова, която е негово копие е също толкова користолюбива, също като него".

Музиката за спектакъла е направена от професор Георги Костов.

Иво Сиромахов създава либретото на мюзикъла „Кой е Големанов“ от Георги Костов по пиесата на Ст. Л. Костов „Големанов“ - класика в българската сатирична драматургия. Още от пръв поглед, самото заглавие създава асоциации с въпросите „Кой?“, задавани от българското общество, които за жалост, сякаш отдавна са се превърнали във вечни въпроси на българското политическо и социално битие. Сатирата, изказана чрез текста на либретиста и въплътена в музиката чрез майсторството на композитора, категорично превежда публиката през злободневните теми за властта и отговорността до съществените въпроси „Какви сме ние?“ и „Как искаме да живеем?“... А дали във всеки от нас не дреме по един Големанов?...
Всичко това, като в един завъртащ се с шеметна скорост смехотворен калейдоскоп, се излива в безкраен поток от комични ситуации -  в сатира, която достига до гротеска, съпроводена с приковаващи вниманието сценични хрумвания на доайена в музикално-сценичната режисура проф. Светозар Донев.

Спектакълът, който публиката в София  ще има възможност да гледа, още веднъж доказва, че нищо не се е променило у нас от времето на Бай Ганьо, на Големанов, затова и постановката на Държавна опера - Русе е  изключително актуална и днес.

Мюзикълът се играе в памет на неговия постановчик - професор Светозар Донев, който ни напусна през миналата година.
Режисьор е Сребрина Соколова. Според Маестро Свилен Димитров, който  дирижира спектакъла, всъщност това е театър с музика. Сценогрфията е на изтъкнатия художник, русенецът Иван Токаджиев, хореогафията е на Анна Донева, а художник на костюмите е Анна-Мария Токаджиева.
Повече можете да чуете  в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инициативата - Баба Марта бързала, мартенички вързала във Велико Търново

Мартенички с кауза от хора в неравностойно положение

Стотици деца и възрастни в неравностойно положение от Велико Търново изработиха мартеници, които се продават благотворително в инициативата "Баба Марта бързала, мартенички вързала". Повече от 35 социални институции, клубовете на пенсионера и инвалида и неправителствени организации предлагат своите мартенички с кауза . Първи своите..

публикувано на 22.02.25 в 07:10
Соня Чакърова и Димитър Аргиров

Димитър Аргиров и Соня Чакърова за трансформациите на народната музика

Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на планините, ритъма на земята ни и емоцията на хората, които ги пеят и предават през вековете. В днешния динамичен свят, когато културите се смесват, а музикалните стилове се развиват, фолклорът остава..

публикувано на 21.02.25 в 16:52

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30