Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отстъпката от 25 стотинки за литър по всяка вероятност ще влезе в сила от 00.00 часа идната събота

Живодар Терзиев: В сравнение с покупателната способност горивото у нас е особено скъпо

Експертът съветва потребителите първо да питат дали съответната бензиностанция ще прилага отстъпката

Живодар Терзиев
Снимка: БГНЕС

"Българското гориво, сравнено с покупателната способност на българското население, е особено скъпо."

Това заяви пред БНР председателят на Българската петролна и газова асоциация Живодар Терзиев.

Той отбеляза парадокса "при падащ нефт и пазарите на нефт когато са в намаление виждаме ужасяващо покачване на пазарите на дизелово гориво и на автомобилен бензин, което не се е случвало никога".

Запитан защо "Лукойл" потребява евтиния нефт Урал, а търгува горива на цени, все едно работи със скъпия "Брент", Живодар Терзиев коментира, че "има комисия, която ще се произнесе и ще излезе със съответни актове и решения".

Отстъпката от 25 стотинки за литър по всяка вероятност ще влезе в сила от 00.00 часа идната събота.

"Беше по-нормално да е в петък или в четвъртък, в работен ден. Когато ние не сме изтествали в реална среда тази държавна помощ или отстъпка, има вероятност да има технически проблеми."

Терзиев съветва преди зареждане потребителите първо да питат дали съответната бензиностанция ще предоставя отстъпката.

"Няма ограничение колко литра ще бъдат заредени."

Изискване е зареждането да става само в резервоар на МПС.

Терзиев обърна внимание, че според закона държавната помощ няма да важи за т.нар. баничарки – регистрирани като товарни леки автомобили.

"Това ще създаде съответни неприятности, усещане у потребители, че са подведени."

Снимка: БГНЕС

Мярката не е задължителна, но голяма част от търговците на дребно ще се включат, защото е "своеобразно поемане на въздух с тези 25 ст." в тази тежка ситуация, посочи Живодар Терзиев.

дали са много или малко, нека оставим пазарът да покаже."

Според Живодар Терзиев е добра новина, че цените се задържат на сегашните си нива. Той прогнозира, че голяма част от потребителите ще се възползват от отстъпката.

Търговците ще дават отстъпката от 25 стотинки от техния оборот, а впоследствие тя ще им бъде възстановявана след деклариране на ДДС, поясни експертът.

"Става въпрос за близо 57-58 дни."

"София не е България. В провинцията нещата са доста по-минорни откъм потребление, откъм движение по улиците. Не считам, че потреблението ще е на това ниво, което беше миналата година и 2020-а, въпреки ковида. Просто тогава цените бяха ниски. Потреблението пада", очерта картината председателят на БПГА.

Същевременно голяма част от шофьорите негодуват и казват, че тези 25 стотинки вече са изядени от инфлацията и при почти 4 лева за литър бензин това е закъсняло решение, сочи репортерска проверка на БНР в Сливен.

Малките бензиностанции нямат представа как ще работят с тази отстъпка и как ще им бъдат върнати парите. Дори нещо повече - смятат, че се работи целенасочено за убиването на малкия бизнес.

Служителите на бензиностанции в Пазарджик нямат никаква информация кога и по какъв начин ще влезе в сила  отстъпката от 25  стотинки на литър бензин. Те нямат указания и кои от клиентите ще могат да се възползват от отстъпката, показа проверка на БНР.

"Сега в момента не са ми дали никакви указания. Не са ни дали все още указания, защото вчера разлепих точно тези листовки – "Уважаеми клиенти, предстои обнародване на този закон в Държавен вестник през следващите дни. Ще може да предложи компенсация от 25 ст. на литър под формата на държавна помощ от цената на основните си горива". Ето ги - 1,56 лв. намалихме, газта беше 1,57 лв., от днес е 1,56 лв. И, когато излезе и бъде обнародвано постановлението в Държавен вестник, започваме 25 ст. отбив на всеки литър гориво в цял Пазарджик, защото все още не са ни дали указания".

Повече по темата слушайте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51

Скъсана ли е връзка между цивилизационния и технологичния напредък?

" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..

публикувано на 20.11.24 в 17:34

Столичен ресторантьор: Има протекции и чадър за част от бранша

" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..

публикувано на 20.11.24 в 15:32