В много от театрите има драматург, а в музикалните – и музиковед, но по време на един от най-провокативните и интересни израелски фестивали – този в Яфо, стана ясно, че е добре да има и психолог или психотерапевт. Най-невероятното, което тази година предложиха на зрителите, беше театър без актьори. Знае се, че театър без публика е просто репетиция, но без актьори?! Става въпрос за международни проекти, в които провокацията е да привлекат зрителите в интерактивни постановки, в които самите те да бъдат и актьори, и сценаристи, сами да определят как ще се развие сюжета. Обикновено човек рядко се вглежда в останалите зрители, а гледа към сцената. В тези представления не бе така. В първото – с название „Хронотоп“ /Временна връзка/, записан на диск глас посочва условията на всяко задание. Всеки пише на лист своя отговор и го предава на съседа си. Оттук нататък се развихря дискусия.
Вторият спектакъл е епистоларен и носи название „Sender Unknown“ /Подател – неизвестен/. В сандък има 12 писма, които хората от залата четат последователно. Писали са ги истински личности от Украйна, Сибир Туркменистан и Германия. Във всяко от писмата те постават проблеми, които ги вълнуват – войната в Родината им, дали е добре, че се е разпаднал Съветският съюз, или по-интимни – какво е щастие, защо не може да си намерим подходящ партньор или дори дали е удоволствие да накъсаш на парчета 100-еврова банкнота. Всеки може да каже мнението си по тези проблеми, да подпише петиция или просто да се изсмее.
Последният от този вид спектакли е на една от най-странните сцени на Израел. В дъното й няма декори, а огромно стъкло, през което се виждат морските вълни, защото сградата на центъра „Перес ле шалом“ е на брега на морето. В 18 часа, когото започва спектакълът, слънцето се спуска към морето. В края на интерактивната среща започва залезът – едно наистина вълнуващо и нямо представление!
По принцип, театър „Гешер“, който е в основата на яфенския фестивал, е наречен „Руският“, Той обикновено организира гастроли на необикновени спектакли. Част от тях са носители на приза „Златна маска“, други са сред най-обсъжданите в местните медии. Тази година заради войната в Украйна не можеше да си го позволи. Но даде възможност на театрали – бежанци от Украйна, Русия и Беларус, да се представят пред публиката на Израел със свои спектакли. Знайно е, че при емиграция, освен че човек губи дома и приятелите си, много често жертва професията си. Не е рядкост флейтистка да трябва да се грижи за престарели хора или професор да мете улиците. Затова жестът да се даде възможност, попадайки в нова страна, артисти, музиканти и режисьори да стъпят отново на сцена, е уникален. А публиката подкрепи новодошлите, тълпейки се на техните спектакли, концерти, мюзикъли.
Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...