"Това, което се случва във филма "Жар птица", е същото, което става днес в Украйна - ние се борим за свободата си, за любовта към страната си, към хората в тази страна, към своята история".
Това каза пред БНР украинският актьор Олег Загородний, който е в България за представянето на британско-естонската продукция с главно негово участие "Жар птица".
Той уточни, че филмът е базиран на реални събития, които са се случили в Съветския съюз през 1977-1983 г., в Естония, тогава част от СССР:
"Тъй като беше създадена една античовешка система в СССР, тази история завършва трагично за всички, които участваха в нея. Затова е важно да се показват такива филми. Надявам се хората да се замислят и крачка по крачка да променим тази ситуация в света. ... Това е филм за любовта, а не "гей love story". Хората не избират как да се родят. ЛГБТ обществото се раждат такива, те не стават такива. Те са много. Съществували са, съществуват и ще съществуват. Нищо не можем да променим в това. Единственото, което можем да направим, е да оправим ситуацията и да живеят щастливи и свободни, а не в тайна. Не да се страхуват, както е в Русия, че ще ги затворят за 5 години в затвора, защото са се родили гей. За мен няма значение какъв е човекът в спалнята".
Актьорът подчерта, че е важно да се повдига този въпрос в обществото, за да се движи по посока на промените - да дава повече права и свободи на тези хора.
В предаването "Преди всички" Олег Загородний сподели, че преди 2018 година е работил в Гогол център в Московския театър.
"В началото на войната имаше хора, които ми казваха, че ние сами сме си виновни. Това беше най-ужасното. За какво сме си виновни, че сме избрали за Украйна европейско бъдеще и да се чувстваме като част от цивилизования свят? Ние гледаме на запад и за нас по-близък е начинът на живот в България, Германия, САЩ. Ние имаме общо историческо минало с Русия, но все по-малко общо имаме сега, защото те все повече се превръщат в Съветски съюз. Там не е важен животът на човека, важна е страната, която задължително трябва да е велика, за сметка на воденето на войни за завоюване на нови територии, да има победи на Олимпиадата".
По думите му не е ясно за какво е разпалена войната на Русия срещу Украйна и какъв е крайният резултат, към който те се стремят:
"Смятам, че ако Украйна не беше проявила тази храброст и не беше дала този отпор на Русия, те щяха да продължат и нататък и биха влезли в Полша. Защото Путин е болен от идеологията за някаква голяма страна. Той се стреми да събере страни, да се разширява, да разруши живота ни".
Украинският актьор смята, че Русия няма за цел хората в нея да бъдат щастливи, а да бъде щастлив само един човек - днес това е президентът Владимир Путин.
Олег Загородний се занимава с акции за осигуряване на каски и бронежилетки за украинската войска:
"Намерих хора, с които започнахме да произвеждаме униформи. До днес вече сме произвели повече от 400 екипа, което е може би много, но за мирно време. Когато имате 1 милион души в армията, 400 униформи е едно нищо".
Интервюто на Силвия Великова с Олег Загородний в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
Превод в ефир: Владимир Бернер
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..