Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за певицата Лиляна Барева

На 15 юли се навършиха 100 години от рождението на забележителната наша певица Лиляна Барева. Тя беше еталон за певец и музикант, имаше красив по тембър глас - блестящ в целия регистър, стабилна вокална техника, въздействащо артистично присъствие, но това, което винаги е вълнувало в нея, беше начина й на пеене, изискаността, красивото фразиране, точността на интонацията, безгрешното й чувство за стил.

Лиляна Барева е родена на 15 юни 19022 г. Следва в Музикалната академия при професор Людмила Прокопова. Още когато е 21-годишна, я чува Мими Балканска и я кани за солистка на Художенствения оперетен театър, където дебютира като Анина в оперетата на Йохан Щраус „Нощ във Венеция“. 

През 1946 г. Барева става солистка на Софийската опера, а първата й изява е през същата година като Виолета от „Травиата“ на Верди - роля, която тя често изпълнява - повече от 200 пъти - и твърди, че това е “най-голямо и любимо постижение“. Още тогава изпълнява и партията на Констанца от „Отвличане от сарая“ на Моцарт. В цялата кариера на Барева Моцарт има особено място - тя пее трите женски партии: Донна Анна, Елвира и Церлина в „Дон Жуан“, Графинята и Сузана в „Сватбата на Фигаро“ - интерпретации, останали в историята на нашия оперен театър.

През 1948/1949, след като е удостоена с първа награда на Националното състезание за инструменталисти и певци, Лиляна Барева учи в Оперната студия по актьорско майсторство при режисьора Иван Иванов. От този момент започва блестящата й кариера в операта,  сред запомнящите се роли от лиричния сопранов репертоар са Антонида, Джилда, Елвира, Манон, Мими, Памина, както и героините от българските опери: Зорница от „Луд гидия“, Яна от „Янините девет братя“. Певицата гостува в много страни на Европа, удостоена е с редица престижни награди. 

През 60-те години заедно с известния музикант и пианист Петър Щабеков формират дует, който и днес е смятан за едно от върховите постижения на нашето изпълнителско изкуство. В репертоара на дуото има над 400 песни от немската романтика, български автори, песни от италианската, френска и руска класика. „Съвършената интерпретационна спойка между изящния художествен вкус и дълбоко вглъбената, интимно трепетна чувствителност на Барева, изваяна чрез  изключителната музикантска ерудиция и тънък концепционен анализ на блестящият пианист Щабеков, са почти знамение за времето на тяхната четвъртвековна съвместна дейност. Техните забележителни стилни концерти бяха неизменни празници за нашата и чуждестранната публика, върхови точки в камерно-музикалната практика“ - думи на известния музиковед Стефан Тинтеров.

Лиляна Барева умира на 21 юни 2007 г. В Златния фонд на БНР е запазено изказване от 2002 г. на големия наш диригент Михаил Ангелов за голямата певица. Можете да го чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01