На 2 и 3 юли в австрийската столица се проведе дългоочакваното турне на Младежка филхармония “Пионер“. Този проект беше осъществен под надслов "Отново във Виена" по инициатива на австрийското сдружение за култура "Лилавият лебед" и се състоя под почетния патронаж на председателя на Австрийския парламент Волфганг Соботка.
Престижният гастрол включваше концерти в Миноритенкирхе, на сценaта в Златната зала на Музикферайн, в рамките на младежкия фестивал "Summa cum Laude", и в залата на Хора на виенските момчета – MuTh. Събитието в Минотитенкирхе беше предавано online и всички меломани, проследили концерта в интернет или на живо в църковния храм, бяха свидетели на забележителния успех, на емоциите, на вдъхновената интерпретация и спойка между младите оркестранти, както и на възторжените аплаузи, с които музикантите от легендарната Детско-юношеска филхармония под палката на утвърдения талантлив диригент Любомир Денев-син бяха възнаградени след всяко свое изпълнение. Красивият плакат за концерта на 2 юли беше дело на известния художник Стоимен Стоилов. По повод гастрола беше издадена и възпоменателна марка на "Австрийски пощи".
Това бе поредният мащабен проект на сдружението на култура "Лилавият лебед", съчетаващ събитие с висока художествена стойност и грандиозна организация по осъществяване на идеята, в основата на която отново е вдъхновяващата фигура на д-р Александър Александров - основател и председател на сдружението. В интервю за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по “Хоризонт“ той разказа за удовлетворението от сбъднатите мечти и изпълнените цели, свързани с гастрола на младежката филхармония във Виена, както и за моментите на силни емоции, съпътствали дните на концертното турне.
Публиката в австрийкста столица оцени високо професионалното изпълнение на оркестъра и интересния подбор на музикални произведения в програмата на трите концерта. Наред със Симфония №8 от Антонин Дворжак, Увертюра от Жорж Мюфа и емблематични заглавия от българските класици Петко Стайнов (Ръченица от “Тракийски танци“), Марин Големинов (Танц из балета “Нестинарка“), Любомир Пипков (Въведение и танци от операта “Момчил“) и Георги Златев-Черкин (“Севдана“ със солист Георги Райчев – цигулка), се откроиха и две оригинални съвременни творби, които имаха своето успешно премиерно изпълнение пред публика: Концерт на тромпет и симфоничен оркестър от Любомир Денев-син със солист Сава Стоянов и симфонична пиеса, специално посветена на Филхармония "Пионер" от австрийския диригент и композитор проф. Курт Шмид.
В интервю маестро Шмид разкри с удоволствие идеята на тази композиция, носеща за заглавие характерния виенски израз “Geh’n ma halt a bißl unter“. Проф. Курт Шмид изрази благодарност като автор и определи интерпретацията на своето произведение от Филхармония “Пионер“ като “грандиозна и феноменална“.
Положителни впечатления от изявата на оркестъра след края на концерта в Миноритенкирхе сподели и Герхард Райвегер – бивш посланик на Република Австрия в България в периода 2010-2014 г., а понастоящем председател на Австрийско-българското дружество във Виена, което също подкрепи организацията, свързана с гастрола на филхармония “Пионер“ в австрийската столица. “Този концерт се вписва в програмата на 2022-ра като Европейска година на младежта и е прекрасен пример как се презентира изкуството на една държава на световните сцени. Такъв тип културни събития имат съществена роля за популяризирането на България.“ - заяви австрийският дипломат.
Кореспонденцията от Виена и отзивите на организатори и гости чуйте в звуковия файл.
Добрич ще отбележи 145 години от рождението на писателя Йордан Йовков със съвременен спектакъл, обединяващ в себе си музика, танци и текст. Инициативата е финансово обезпечена от Министерството на културата по проект „Добрич арт“, който ще се осъществи от Общинския културен институт. Сцената на изявата ще бъде в градския парк „Св. Георги“, а..
То и името й българско, и хубостта й българска, и талантът й в повече на Гергана Христова - Веселинова от Враца. Книгата, която представям е " Неродена мома", издържана изключително в стил български диалект и бит, унаследен от бабите. Завършила е гимназия във Враца със специалност " История", бакалавър 4 социална педагогика в..
Пианистката Венета Нейнска ще представи творби на Димитър Ненов на престижни сцени в Ню Йорк, Ню Джърси и София. На 15 февруари в Nicholas Music Center на Rutgers University, Ню Джърси, тя ще представи киноконцерта "В търсене на Димитър Ненов" . Това събитие, част от тридневен фестивал, посветен на 90-годишнината на американския педагог и..
На 5 февруари от 19:00 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на авторски концерт с пиеси на композитора Костадин Генчев от поредицата "Петолиния и вдъхновения". Познаваме Костадин Генчев като един от виртуозите в Оркестъра за народна музика на БНР. Високо цененият наш кавалджия обаче отдавна е направил своята заявка и като автор на музика, в която..
Над 40 книги – поезия, проза, научни и научно-популярни издания и произведения за деца на автори от Сливен и региона, издадени през 2024 г., бяха представени в Регионалната библиотека "Сава Доброплодни" в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон. Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от..
Поредицата "Културама фест в музея" ще има специално събитие на 31 януари от 19 часа в Софийската градска художествена галерия. Под надслов "Деца свирят на деца" фондацията организатор "Културни перспективи" ще представи най-младите си стипендианти: Анжелина Денчева - сопран, Кристиян Менев - баритон, Дарин Ламбрев - виолончело, и Филип Ангелов -..
Ново българско музикално произведение ще види бял свят на 29 януари във Военния клуб. Композиторът Минко Ламбов ще бъде и диригент в концерта на Симфониета "София", а в програмата са включени още пиеси от Кирил Ламбов, Ренцо Руджери и др. Новото произведение на Минко Ламбов е Концерт за цигулка, акордеон и оркестър. То е част от поредицата..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..