Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС: Литва има задължение да позволи внос от Русия за Калининград, изключение - оръжие

| обновено на 13.07.22 в 21:25
Граничната жп гара Кибартай, между Калининград и Литва, юни 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС архив

Европейският съюз обяви, че Литва има задължение да позволи вноса на стоки от санкционния списък, с изключениe на оръжия, между Русия и ексклава Калининград.

Според насоките на Европейската комисия сухопътен транзит на стоки не е позволен, но това може да стане чрез железопътен транспорт от Русия до Калининград.

На 18 юни Литва обяви, че налага забрана за транзит на стоки към руския ексклав Калининград. Москва реагира остро на забраната на Вилнюс.

Днес Европейската комисия публикува инструкция до държавите-членки на ЕС относно транзита на стоки от Русия. Според уточнението железопътният транзит на редица стоки за Калининград е разрешен от санкциите на ЕС при определени условия. Следователно транспортът трябва да подлежи на "целенасочен, пропорционален и ефективен контрол" от страна на органите на ЕС. В същото време забраната за транзит на стоки по шосе, организиран от руски оператори, остава в сила.

Според разясненията на Европейската комисия железопътният транзит до Калининград на нефт и нефтопродукти, въглища, стомана и желязо, дървен материал, цимент и други невоенни стоки не е забранен.

След публикуването на разяснението литовското външно министерство заяви, че то е положително за Вилнюс, като отбеляза, че Литва ще прилага ефективно "санкциите и ще следи отблизо, ще оценява по принцип и ще контролира ефективно дали Русия се опитва да злоупотребява с възможностите за транзит."

Властите на Калининградска област оцениха положително решението на ЕС за калининградския транзит, но смятат, че механизмът за определяне на средния обем на транзитните товари в региона и последиците от забраната за сухопътен транзит в региона са неясни. Това заяви Дмитрий Лисков, ръководител на пресслужбата на регионалното правителство, цитиран от агенция ТАСС.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова съобщи, че Русия ще започне да следи отблизо изпълнението на стъпките на ЕС по въпроса за транзита към Калининград. Тя също така нарече решението на Европейската комисия проява на "реализъм и здрав разум", като същевременно отбеляза, че Русия все още има въпроси относно съдържанието на документа.


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Европейската комисия предупреди, че може да наложи глоба на "Мета"

"Ако една платформа не се придържа към Акта за цифровите услуги в ЕС, тогава срещу нея може да започне официална процедура и евентуално да й бъде наложена глоба" - това каза говорителят на Европейската комисия Тома Рение във връзка с обявеното намерение на главния изпълнителен директор на "Мета" Марк Зукърбърг да прекрати използваната досега..

публикувано на 08.01.25 в 16:19

Румънските граждани ще пътуват без визи до САЩ

Официално - румънските граждани ще пътуват без визи до Съединените щати, съобщават местните медии.  На 10 януари във Вашингтон ще се проведе среща по тази тема между американския секретар по вътрешната сигурност Алехандро Майоркас и румънския посланик в Съединените щати Андрей Мурару.  На въпросната среща ще бъде обсъдена точната дата, от която..

публикувано на 08.01.25 в 16:07
ЕС Европейска комисия

Няма опасност от нова пандемия, заявиха от Европейската комисия

"За момента категорично не е необходимо да се подготвяме за нова пандемия" - това каза говорителката на Комисията Ева Грънчиржова по повод новия  респираторен вирус HMPV, идващ от Китай. Днес бе регистриран и първият случай на заразен с него в Гърция. По думите на говорителката, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията..

публикувано на 08.01.25 в 16:05
Европейски съд по правата на човека ( ЕСПЧ ) , Страсбург.

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция да плати 20 хил. евро на мигрант, върнат в Турция

Европейският съд по правата на човека осъди Гърция за връщане на мигранти обратно в Турция. Присъдата срещу Гърция е по конкретен случай за връщане в Турция на турска гражданка, която е преминала границата в област Еврос с искане за убежище. Държавата да изплати обезщетение от 20 хиляди евро на тъжителката, се посочва в решението на съда. От..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

ЕК: Суверенитетът на страните трябва да се зачита

"Суверенитетът на страните трябва да се зачита" - това каза говорителката на Европейската комисия Анита Хипер по повод изявленията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, че не изключва използването на военна или икономическа принуда за разрешаване на проблемите около Панамския канал и Гренландия. Тръмп не изключи употреба на военна или..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

В Свищов започнаха Алековите дни

В Свищов започнаха Алековите дни, посветени на 162-рата годишнина от рождението на Алеко Константинов. Сръбският писател и журналист Боян Любенович е тазгодишният победител в международния конкурс за къс хумористичен разказ. Община Свищов, Международната фондация "Алеко Константинов" и вестник "Стършел" организират международния конкурс..

публикувано на 08.01.25 в 15:52

България и САЩ с договореност за сътрудничество в борбата с престъпността

България и Съединените щати засилват сътрудничеството си в предотвратяването и борбата с тежката престъпност - като част от междуправителственото споразумение от 2012 година кабинетът "Главчев" одобри проект на договореност между Министерството на вътрешните работи и Департамента за вътрешна сигурност на САЩ, съобщават от правителствената пресслужба...

публикувано на 08.01.25 в 15:45