"Основното нещо, което Европейската комисия ни казва, е, че от последния ѝ Доклад досега нищо не е направено. Изводите (в новия Доклад на ЕК - б.р.) са същите, дори на малкото места, където има минимален прогрес, като внасянето поне на законопроекта за Антикорупционната комисия, пак има отбелязване, че Комисията все пак очаква да види ефективните резултати от тези реформи, тъй като явно сами по себе си те не са в състояние да я убедят, че са годен механизъм да дадат положителни резултати. За мен изводът е, че от последния Доклад на ЕК до новия - времето е загубено. Няма никакъв напредък по нито една от четирите теми, въпреки че през това време се смениха няколко парламента, имаше правителство с антикорупционна политика, заявена като приоритет, но резултатът е един абсолютен застой".
Тази констатация направи пред БНР Димитър Марков, директор на Правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.
Като основни причини за това експертът посочи политическата криза, през която мина страната и каквато отново се задава, но и "изключително сложната коалиция, която се озова на власт след последните парламентарни избори - тромавите механизми за вземане на решения, неясните интереси на всяка от политическите формации, видима липса на воля във всички коалиционни партньори да се борят с корупцията".
Марков подчерта, че ЕК отбелязва в Доклада закриването на специализираните съдилища, но с уговорката, че очаква да види дали това ще доведе до очакваните положителни резултати, или няма да е контрапродуктивно.
Според директора на Правната програма на ЦИД темата за медийния плурализъм ще става все по-важна за ЕК:
"Нашата страна заема място все по-надолу в тази класация, което се вижда от последния Доклад - ние, с още няколко страни, сме в групата на най-рисковите, относно медийна свобода, плурализъм и яснота за собствеността на медиите".
По думите му и по отношение на медиите не е реализиран очаквания от ЕК напредък:
"Не бих казал, че медиите са по-свободни, отколкото преди".
Интервюто на Снежана Иванова с Димитър Марков в предаването "12+4" можете да чуете от звуковия файл.
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец, храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години, роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..
Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..
Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..
"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът Валери Бобенков , който обича да пътува. Това лято през..
Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..
Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия..
Новото от вчерашния ден, което беше изненадващо, е промяната в отношенията между Борисов и Пеевски. Вчера преминаха в тиха конфронтация . Такива са..
"Може да се направи правителство без ДПС – Ново начало на Пеевски, без АПС на Доган, без "Възраждане" - защото сме от много различни..