Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Велико Търново и в Омуртаг почитат паметта на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски

На 16 юли се навършват 200 години от гибелта на светеца

Пламен Събев,Стоян Долапчиев, Димитринка Карамфилова, Стефан Николаев
Снимка: Здравка Маслянкова

С литургии и общоградско поклонение във Велико Търново и в Омуртаг на 16 и 17 ще бъде почетена паметта на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски. На 16 юли се навършват 200 години от гибелта на светеца, който 18-годишен е бил обесен, защото отказал да смени християнската си вяра. Инициативен комитет от историци, родственици и богослови възраждат паметта за Свети Йоан Търновски.Иван Димов, както е светското име на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, е роден през 1804 година в Осман пазар, днешния Омуртаг. Четири години живее и работи в Търново, където преди 200 години е обесен, защото едва 18-годишен отказва да смени вярата си, разказва историята на светеца историкът Стоян Долапчиев, председател на инициативния комитет за възраждане на паметта за търновския светец:  

Баща му се казва Димо, майка му – Мария. Баща му е бил тежък търговец. Търгувал е в Австрия, Германия, Италия. Изнасял е цялата занаятчийска продукция на Омуртаг и района и е внасял модерни стоки. Дядо му е бил поп Слави, така че още тогава в килийното училище към църквата е получил добро образование. 1812 година е много трагична за Европа, когато Наполеон напада Русия. Бащата на светеца изгубва своето положение и фалира. Умира същата година, а след кратко време и майка му. 14-годишен през 1818 година той решава да дойде в Търново, където постъпва чирак при един керемидар. Историята е много трагична. Той е насилван да приеме исляма, отказва и на 16 юли 1822 година е обесен. На неговото обесване присъстват двама български монаси Никофир и Еротей от Атонските манастири“.

Снимка: Здравка Маслянкова

Атонските монаси Никофир и Еротей пишат житието на Иван Димов и той е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел. Това се случило на 16 юли 1823 година в митрополитския храм „Светите Петър и Павел“ в Търново, разказва богословът Пламен Събев: 

Той е проявил изключителна сила духом, защото, когато е отивал на смърт, той поздравява всички, които са се събрали, за да го изпратят. В тълпата е имало и мюсюлмани, и християни, и иноверци. Това е първата стъпка към светостта. Той умира невинен, той е несправедливо обвинен и умира за Христовата вяра, и това е всъщност, което го превръща в светец. Когато е обесен, се случва едно голямо чудо. Когато той още виси на бесилката, всички от квартала са наблюдавали един огромен лъч, който се простира до небето, така е описано в житието. Това е първият белег. Случва се чудо, защото три дена вали дъжд, който отмива тялото. Тялото пада в реката и там отново благочестиви християни го намират абсолютно нетленно, въпреки че той е бил обезобразен и с рани. Тялото му е било толкова чисто и добре измито, сякаш е било като живо“

Почитаме паметта и делото на Свети Паисий ХилендарскиНеизвестно остава мястото, където е погребан светецът, допълва богословът Пламен Събев, който преди 20 години е рисувал две икони на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски след дълги периоди на молитва и подготовка, за да достигне до образа му, за който няма никакви данни как е изглеждал.  

Най-големият изследовател на светеца е вече покойният академик Иван Радев, под чийто патронаж преди 20 години се проведе голяма научна конференция, посветена на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, с участието на учени от БАН, от Софийския, Великотърновския и Шуменския университет. 

Учителката Димитринка Карамфилова е родственица на светеца по неговата майчина линия и през 2020 година издаде фотодокументалната летописна книга „Моят родствен корен“: 

Дълго време търсих материали, питах, разпитвах, говорих с много хора, с родственици по телефона. Това беше прекрасно пътуване във времето, защото аз не само се докоснах до интересни случаи, запознавах се с мои родственици, които до тогава изобщо не познавах. Това бяха мигове на сълзи, на откровения по телефоните. Тази книга беше мечтата на живота ми“. 

Снимка: Здравка Маслянкова

Две родови срещи са провеждани през годините на наследниците от рода на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, сред родствениците е и вторият български космонавт Александър Александров. 

Сега за 200-годишнината от гибелта на светеца са предвидени прояви и във Велико Търново, и в Омуртаг, посочи председателят на инициативния комитет за възраждане паметта на Свети Йоан Търновски Стоян Долапчиев: 

В събота, 16 юли, точно когато се навършват 200 години от неговата гибел, ще има служба възпоменание в катедралния храм. В неделя също ще има служба в родния град на светеца Омуртаг и други съпътстващи прояви. На 14 октомври ще се проведе научен форум за живота и делото на свети Иван. Ние имаме идеята да започнем инициатива за изграждането на един малък храм-параклис в Търново. Това ще го започнем след 14 октомври“. 

Репортаж можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национална конференция за здравен туризъм започва в Бургас

В Бургас започва четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм с участието на заместник-министъра на туризма Ирена Георгиева и кмета на града Димитър Николов. Събитието е организирано от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм, съвместно с Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община..

публикувано на 20.05.25 в 08:10

Политологът Милен Желев за стачката в София: Неуспешен трамваен пуч

Неуспешен трамваен пуч – така политологът Милен Желев нарече "своеобразната масова стачка" в столичния наземен транспорт. По думите му, предстои отлагане на пуча "с няколко месеца, а сега е наред боклукчийска криза, която също се раздува отскоро ". Наземният транспорт в София възстановява работа Синдикатите: Дадените пари са..

публикувано на 20.05.25 в 08:10

Извършват контролирани взривни дейности в бившия завод "Кристал" в Перник

Контролирани взривни дейности ще бъдат извършени на 20 май на територията на бившия стъкларски завод "Кристал" в Перник, съобщиха от общината.  При спазване на изискванията за безопасност и под ръководството на лицензирана фирма ще бъде премахнат стоманобетонов комин. Взривните дейности ще бъдат извършени в интервала от 12:00 до 17:00 часа...

публикувано на 20.05.25 в 08:06

В Кипър отпускат 14 млн. евро за цифров преход на малки и средни предприятия

Правителството на Кипър отпуска 14 млн. евро на малки и средни предприятия, за да стимулира техния цифров преход. Кандидатстването за безвъзмездна помощ по новия план "Цифрово модернизиране на бизнеса" започва днес. Новата схема за субсидиране на дигиталното обновление на фирмите цели да насърчи инвестициите в областта на цифровите..

публикувано на 20.05.25 в 08:02

Споделеното пътуване като солидарност в транспортната криза

Най-голямата сила на тази група е в това да правиш добро на хора, които не познаваш, обясни Генади Генадиев, администратор на група за споделено пътуване, която при липсата на транспорт в столицата е набрала около 6000 съмишленици . В момента групата, създадена от млади хора, наброява около 7400 души. В такъв момент печалбата остава на..

публикувано на 20.05.25 в 08:01

Във Велико Търново: Обсъждат консолидацията на европейската отбранителна индустрия

Представители на български и полски фирми от отбранителната индустрия ще се срещнат днес във Велико Търново, за да обсъдят консолидацията на европейската отбранителна индустрия с възможностите и предизвикателствата за това. Срещата е под патронажа на вицепремиера Томислав Дончев, с участието на полския посланик у нас Мачей Шимански...

публикувано на 20.05.25 в 07:58

В Ловеч приеха бюджета на общината в размер 81 млн. лв.

В Ловеч Общинският съвет снощи прие от втория опит бюджета на общината за тази година, който е в размер на близо 81 милиона лева. Миналата седмица за приемането на бюджета на община Ловеч не достигна един глас, но на днешното ново извънредно заседание част от опозицията в лицето на БСП  го подкрепи и той беше приет с 21 гласа "за"...

публикувано на 20.05.25 в 07:57