Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зависимостта на Германия от руския газ с годините се задълбочава все повече, смята той

Александър Велев: Русия и Европа играят с газа на котка и мишка

Германските газохранилища, които са в руски ръце, са допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика, подчерта журналистът

Александър Велев
Снимка: БГНЕС

"Новата цена на газа ще се отрази върху джоба на германците и се мисли за методи за компенсации и за налагане на икономии. Един градус по-ниска температура през зимата означава около 10-17% по-ниска сметка за газ. Около 20 милиона домакинства са зависими от газ в Германия, горе-долу около 50% от населението."

Това каза в интервю за БНР Александър Велев, бивш кореспондент на БНР в Германия и бивш генерален директор на медията.

Той обаче определи като "крайни" предупрежденията, че е застрашен социалният мир в страната и допълни, че "малко се преекспонира" темата ще има ли газ или не.

"Икономическата логика е, че Русия би загубила повече, ако спре кранчето, отколкото Германия и Европа. Защото газопроводи не се създават за няколко дена. Тук е игра на котка и мишка. Европа заплашва, че ще спре купуването на газ. Русия пък играе с това, защото Европа все още не е готова да спре закупуването на газ от Русия. Играе със заплахата, със страха, че днес може да бъде спрян газът и да остане Европа в ситуация на криза."

Газ станция близо до границата между Германия и Полша, която спря да получава руски газ по тръбопровода Ямал - Европа. Снимка: ЕПА/БГНЕС

В предаването "Събота 150" журналистът анализира как се е стигнало до зависимостта на страната от руския газ – източник на около 50 на сто от вноса. Алтернативните възможности, извън втечнения газ, са доставките от Норвегия, Нидерландия и Белгия. Германия изгражда и един от планираните терминали за втечнен газ, уточни той.

Германия чрез "Северен поток" 1 и 2 се стреми да заобиколи Полша и Украйна в доставките на газ и по този начин да гарантира доставките за германската индустрия – между 30 и 50% от газа отива за индустрията, поясни Велев.

до ден днешен Германия получава газ на по-ниска цена, газопреносните дружества, които продават газа на крайния потребител,  трябва да покриват разликата между свободния пазар и цената, която са получавали от Русия, те не могат да я покриват и губят пари."

Зависимостта от руския газ с годините се задълбочава все повече, особено след 2009 г., отбеляза журналистът и допълни, че дори след анексирането на Крим недалновидно Германия продава на "Газпром" най-голямото си хранилище, което е капацитет 3,9 милиарда кубически метра газ – повече от потреблението на България.

Други две хранилища също са притежание на руския газов гигант, а обслужването на "Северен поток" 1 е също в руски ръце, посочи Александър Велев.

"В момента хранилищата в Германия са запълнени 60%, но тези, които са в руски ръце, далеч не са в такъв процент запълнени. Това е допълнителното кранче, с което Русия може да въздейства върху Германия и германската политика."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03