Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хълмът със стоте стола

Вероятно много от вас ще повдигнат вежди, когато някой им каже, че и София, подобно на Пловдив, си има хълм. Доскоро той беше забравена част от градския пейзаж, но благодарение на група млади хора се върна към живот. И то какъв!

Стълбите над Гьоте-институт, свързващи "Дондуков" и "Московска", са любимо място в сърцето на столицата. Така, както и намиращата се в съседство ул. "Малко Търновo". Двете са като машина на времето - макар и за секунди, потапят минаващите оттам в духа на парижкия квартал Montmartre и за миг рязко ги откъсват от шума на забързаното ежедневие. Ако в последните няколко дни сте изкачили (или сте се спуснали по) въпросните стълби, няма как да не сте попаднали на необичайно много хора, музика и, разбира се… столове. Видими, скрити, висящи, по-малко, повече или точно сто.



"100 Стола" е най-новият проект на Фондация "Колективът". Основната концепция е да се вдъхне нов живот на занемарени градски пространства. Първото такова се намира на ул. "Будапеща" 1. Това е малкият двор на Института по тракология към БАН.

"Инициативата цели да създава събития, които отключват пространства. Надяваме се това да е първото, след което да има още много, като по този начин целим да създадем мрежа от пространства, които малко по малко да променят цялостния културен пулс на града ни“, казва в предаването "Изотопия" една от организаторките на събитието Антония Димитрова. "Главната идея е да бъдем част от развитието на по-добро бъдеще в България, като смятаме, че всеки един от нас има отговорност към осъществяването му", допълва Антония.



От 14 до 17 юли "100 Стола" събира редица наши артисти. Чудомир Драгнев, стар изотопски познайник, участва активно в преобразяването на терена. Посетителите могат да открият много негови работи, както и такива на други творци от ателиетата на Culture Lab. Режисьорът Теодора-Косара Попова представя изложбата "У-лица" с портретна фотография, а киновечер събира нейни късометражни филми. Към програмата с визуални изкуства има и инсталация от проекта Abandoned Bulgaria, която показва изоставени сгради из цялата страна. Артисти от Художествената академия, Bureau XII и Работилница ПУНКТ показват идеите си за създаването и трансформацията на градската мебел чрез най-различни материали, иновативни форми и цветове. Графити, нарисувани по време на събитието от Glow, Точка и Алекси Иванов, оцветяват стените на сградата на БАН.




Антония е художник, живяла е дълги години в чужбина, но в "100 Стола" ролята ѝ е съвсем друга.

"Моята творба в случая е по-скоро ролята на организатор и креативен директор, събирането и изграждането на връзки между изкуството и потенциала на това пространство. Откакто съм в България, се фокусирам върху това как изкуството може да променя обществото. Изкуството наистина има силата да променя културата", заявява младата художничка.

Всяка вечер има и много музика, осигурена от Uke Duo, Clavexperience, Лютеница, Tino, Насо Русков, Cool Den, The Gentlemen и DESY & Peter.

Група Uke Duo
Следващите събития от инициативата вече се подготвят, а в началото на септември за трета година "Колективът" ще представи поредното издание на друг от успешните си проекти - "Реките на София".

"Той започна със семпла идея - детска лодка от хартия да бъде възпроизведена в лодка от дървени летвички и платно и да се пусне като художествена инсталация в реките, като така подчертае тяхната функция. Започна диалог с общини, институции и бизнеси. Търсим начин, по който да работим заедно за едно общо добро, което искаме да изградим", припомня Тони.





Повече за "100 Стола" и останалите идеи на "Колективът" можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: Иван Нотев, Антония Димитрова, "Реките на София"

По публикацията работи: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34