Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хълмът със стоте стола

Вероятно много от вас ще повдигнат вежди, когато някой им каже, че и София, подобно на Пловдив, си има хълм. Доскоро той беше забравена част от градския пейзаж, но благодарение на група млади хора се върна към живот. И то какъв!

Стълбите над Гьоте-институт, свързващи "Дондуков" и "Московска", са любимо място в сърцето на столицата. Така, както и намиращата се в съседство ул. "Малко Търновo". Двете са като машина на времето - макар и за секунди, потапят минаващите оттам в духа на парижкия квартал Montmartre и за миг рязко ги откъсват от шума на забързаното ежедневие. Ако в последните няколко дни сте изкачили (или сте се спуснали по) въпросните стълби, няма как да не сте попаднали на необичайно много хора, музика и, разбира се… столове. Видими, скрити, висящи, по-малко, повече или точно сто.



"100 Стола" е най-новият проект на Фондация "Колективът". Основната концепция е да се вдъхне нов живот на занемарени градски пространства. Първото такова се намира на ул. "Будапеща" 1. Това е малкият двор на Института по тракология към БАН.

"Инициативата цели да създава събития, които отключват пространства. Надяваме се това да е първото, след което да има още много, като по този начин целим да създадем мрежа от пространства, които малко по малко да променят цялостния културен пулс на града ни“, казва в предаването "Изотопия" една от организаторките на събитието Антония Димитрова. "Главната идея е да бъдем част от развитието на по-добро бъдеще в България, като смятаме, че всеки един от нас има отговорност към осъществяването му", допълва Антония.



От 14 до 17 юли "100 Стола" събира редица наши артисти. Чудомир Драгнев, стар изотопски познайник, участва активно в преобразяването на терена. Посетителите могат да открият много негови работи, както и такива на други творци от ателиетата на Culture Lab. Режисьорът Теодора-Косара Попова представя изложбата "У-лица" с портретна фотография, а киновечер събира нейни късометражни филми. Към програмата с визуални изкуства има и инсталация от проекта Abandoned Bulgaria, която показва изоставени сгради из цялата страна. Артисти от Художествената академия, Bureau XII и Работилница ПУНКТ показват идеите си за създаването и трансформацията на градската мебел чрез най-различни материали, иновативни форми и цветове. Графити, нарисувани по време на събитието от Glow, Точка и Алекси Иванов, оцветяват стените на сградата на БАН.




Антония е художник, живяла е дълги години в чужбина, но в "100 Стола" ролята ѝ е съвсем друга.

"Моята творба в случая е по-скоро ролята на организатор и креативен директор, събирането и изграждането на връзки между изкуството и потенциала на това пространство. Откакто съм в България, се фокусирам върху това как изкуството може да променя обществото. Изкуството наистина има силата да променя културата", заявява младата художничка.

Всяка вечер има и много музика, осигурена от Uke Duo, Clavexperience, Лютеница, Tino, Насо Русков, Cool Den, The Gentlemen и DESY & Peter.

Група Uke Duo
Следващите събития от инициативата вече се подготвят, а в началото на септември за трета година "Колективът" ще представи поредното издание на друг от успешните си проекти - "Реките на София".

"Той започна със семпла идея - детска лодка от хартия да бъде възпроизведена в лодка от дървени летвички и платно и да се пусне като художествена инсталация в реките, като така подчертае тяхната функция. Започна диалог с общини, институции и бизнеси. Търсим начин, по който да работим заедно за едно общо добро, което искаме да изградим", припомня Тони.





Повече за "100 Стола" и останалите идеи на "Колективът" можете да чуете в звуковия файл.


Снимки: Иван Нотев, Антония Димитрова, "Реките на София"

По публикацията работи: Иван Нотев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..

обновено на 28.04.25 в 16:58

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39