Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След като Генчовска и Османи сложиха подписи - чака се оповестяване на съдържанието на двустранния протокол

Това ще стане във вторник

| обновено на 17.07.22 в 17:10
МВнР - 17 юли 2022 г., Османи и Генчовска разменят папки с подписания двустранен протокол София - Скопие.
Снимка: БГНЕС

България и Република Северна Македония подписаха двустранния протокол. Той е част от рамката, по която съседната държава ще води преговорите си за членство в ЕС.

Подписаният в София от външните министри Теодора Генчовска и Буяр Османи документ съдържа мерки и срокове в изпълнение на Договора за добросъседство от 2017 година. Съдържанието на протокола ще стане известно във вторник, след като утре бъде одобрен от постоянните представители на страните от ЕС в Брюксел. 

След днешното подписване министър Генчовска увери, че има механизъм, по който ЕС да следи как Скопие изпълнява ангажиментите си: „Протоколът, бидейки част и свързан с преговорната рамка, там също има механизъм, който да проследява неговото изпълнение. Този механизъм всъщност ангажира останалите страни членки да следят за това изпълнение“, каза тя.

България е държавата, която най-силно подкрепя евроинтеграцията на Република Северна Македония и Албания, каза първият ни дипломат Теодора Генчовска, след като подписа протокола. Той задължава Скопие с конкретни мерки, които да бъдат изпълнени в определени срокове.

Колегата ѝ Буяр Османи в изявление от София подчерта историческата възможност след 17 години кандидатски статут Република Северна Македония да може да започне преговорите с Европейския съюз:

"Очакваме подкрепа от Република България по този път, по който започваме да се приближаваме към преговорите за членство в Европейския съюз, надявам се от днес да отворим нова глава, за да преодолеем всички предизвикателства, за да преодолеем всички пречки по пътя“, заяви Османи.

Реално обаче същински преговори на първата междуправителствена конференция след дни ще започне само Албания. Скопие ще трябва първо да промени конституцията си и да впише българите като равни на останалите народи. Това трябва да стане освен в основния закон, и в останалото законодателство на югозападната ни съседка. Тогава ще се свика втора междуправителствена конференция. Тя ще е начало на преговорния процес:

"Този период зависи от властите в РСМ, може да продължи 3 месеца, както беше с промяната на името на държавата, може да продължи и 2 години", посочи външният министър Генчовска.

България не прави отстъпление по отношение на така наречения македонски език. Страната ни няма да го признае и това ще бъде обявено още утре с декларация на заседанието на представителите на страните-членки на Европейския съюз, а с ответна декларация Съветът ще приеме българското изявление.

Заместник-министърът на външните работи Велислава Петрова посочи: "Така, че българската позиция остава непроменена и тя е ясно заявена в унисон с решението на Народното събрание".

Най-ценното от днешния протокол по думите на Генчовска е, че той сам по себе си не е само двустранен документ. Поетите ангажименти и изпълнението ще се наблюдават от Брюксел.

Протоколът от днес стъпва в голямата си част на постигнат напредък в двустранните исторически спорове, но не само. До дни ще се оповести съдържанието му.

Знае се обаче, че има краткосрочни и дългосрочни мерки - до две години в учебниците и табелите на паметници да бъдат написани промените по вече постигнати договорености.

През следващата и тази година ще има общи чествания на исторически личности и събития, по които съвместната историческа комисия е постигнала съгласие.

През 2024 година ще бъдат съгласувани учебни програми. Реабилитация на жертвите на югорежима и отваряне на архивите на тайните служби са други ангажименти.

В Министерството на външните работи се проведе второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия по чл. 12 от Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между Република България и Република Северна Македония. В рамките на срещата бе направен преглед на изпълнението на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество и бяха договорени мерките за неговото ефективно изпълнение през следващия период. За целта бе подписан протокол между министрите на външните работи на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи - 17 юли 2022 г./ Снимка: БГНЕС.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Борисов посъветва Терзиев да подаде оставка, след като не може да си осигури мнозинство в СОС

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов посъветва кмета на София Васил Терзиев да си подаде оставката, след като не може да осигури мнозинство в Общинския съвет, с което да реши проблема с транспорта в София, за да не се провалят матурите. "Един месец не си преговориха със синдикатите каквото и да било. И е абсолютна лъжа, че имаме участие в този процес...

публикувано на 21.05.25 в 09:49

Кампания ще връща у дома талантливи кипърски работници и учени от чужбина

Правителството на Кипър започва глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната. Стартът на инициативата "Умове в Кипър" /Minds in Cyprus/ ще бъде даден от президента Никос Христодулидис тази вечер в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора...

публикувано на 21.05.25 в 09:36
Палестинците посещават гробовете на своите роднини в първия ден от мюсюлманския празник Ид ал-Фитр в град Газа, 30 март 2025 г.

Най-малко 19 жертви на израелски удари в Газа през изминалата нощ

Гражданската отбрана на Ивицата Газа съобщи днес, че израелските удари в населения с палестинци анклав през изминалата нощ са причинили смъртта на най-малко 19 души, предаде АФП. "Нашите служби транспортираха 19 тела, повечето от които на деца, а десетки са ранените след нападенията, извършени от израелските бойни самолети в различни части на..

публикувано на 21.05.25 в 09:20
Емил Дечев

Емил Дечев: Има риск да получим вечен, мумифициран, хербаризиран ВСС

Ако няма бърза реакция от страна на нашия парламент, е съвсем реална възможността да се блокира съдебната система . За това предупреди в интервю за БНР съдия Емил Дечев, бивш заместник-министър на правосъдието, след произнасянето на Съда на ЕС в Люксембург, по което няма реакция от българските власти. Решението на Съда в Люксембург,..

публикувано на 21.05.25 в 09:06
Иван Таков

Иван Таков: Терзиев трябва веднага да започне преговори със синдикатите за следващата година

"Кметът Терзиев трябва веднага да започне преговори със синдикатите за следващата година. София не може да си позволи отново да изпадне в същата ситуация" .  Това заяви пред БНР Иван Таков, председател на постоянната Комисия по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет, председател на местната коалиция "БСП за България", след като..

публикувано на 21.05.25 в 08:45

13-ото издание на събора на овцевъдите посреща гости от 3 континента

13-ото издание на Националния събор на овцевъдите в България ще посрещне гости от три континента. Това съобщават организаторите. Очакват се делегации от 12 държави, сред които Обединеното кралство, Австрия, Турция, Молдова, Грузия и Киргизстан.  Фокусът тази година е поставен върху международния обмен и стратегическите партньорства в сектора..

публикувано на 21.05.25 в 08:41

Диян Божидаров: По места ГЕРБ води политика на блокаж. Кметовете са като брашнян чувал

"Като има промяна в централната власт, това винаги се усеща по места. Колкото по-далеч от София, толкова по-бързо текат прегрупирания . Политиката на ГЕРБ е на блокаж – че тези кметове не могат, и затягат обръча." Това коментира пред БНР журналистът Диян Божидаров, кореспондент на вестник "Сега" във Варна. Георги Кадиев: СОС ще..

публикувано на 21.05.25 в 08:02