Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Третият мандат - сега накъде?

| обновено на 18.07.22 в 17:57
Министерски съвет
Снимка: Ани Петрова

"Много по-важно е не толкова дали ДБ би подкрепила мандат на БСП, а дали в рамките на този парламент можем да намерим реформаторско мнозинство, което да гарантира, че програмата ще бъде изпълнявана без задкулисни взаимоотношения".

Това каза пред БНР Константин Бачийски от ПП.

И допълни, че точките по управленската програма са изчистени с ДБ и БСП, необходимо е да се разбере каква е позицията на депутатите от ИТН.

"БСП са свободни да изберат сами подход за преговори за правителство... ПП вече направи отстъпка, като изтегли Кирил Петков за министър-председател. Сега би трябвало ИТН да направи отстъпка, ако има желание мандатът да бъде реализиран. Виждам повече желание за сътрудничество от тяхна страна. Но виждам и малък шанс за съставяне на правителство в този парламент". 

С коментар по темата в предаването "12+3" се включи и Станислав Балабанов от ИТН:

"Готови сме за нормален диалог. Задачата на БСП не е лека. Очакваме нормални разговори, ако можем да се обединим, добре, ако не - отиваме на избори... Логично е хора като Асен Василев и Кирил Петков да не бъдат част от изпълнителната власт. Целта е да се свърши работа и да се тръгне в някаква посока. С колегите от ПП имаме добра комуникация... Партията, която сега вкара държавата в избори, ще носи цялата вина, защото ще задълбочи кризата у нас".

Балабанов допълни, че трябва "да престане практиката за налагане на хора отгоре", които вместо да работят в полза на обществото, ще бъдат използвани като бухалки.

Тома Биков от ГЕРБ заяви, че обявеното от БСП - че за премиер ще предложи премиер от ПП, показва позициониране на левицата като малка партия.

"Имаме конструкция, която след 7 месеца се счупи. Дори да се съберат под някаква форма, тя ще е достатъчно уродлива. Това, че се самосвалиха на седмия си месец, е достатъчно очевиден атестат за адекватността на това управление. Няма да подкрепим това управление. Имаха възможност да покажат какво могат... В рамките на 47-ото Народно събрание не може да се създаде стабилна конструкция, която да преодолее политическата криза".

Хамид Хамид от ДПС допълни, че утре Движението ще представи позицията си.

И изрази личното си мнение, че президентът много елегантно е искал да покаже изчерпаните възможности за съставяне на правителство в рамките на този парламент.

"Едно мнозинство, което се разпадна на съставните си части, сега се опитваме да го извадим от гроба, да го зашием леко, за да продължи с нефелните си действия да закопава България. Това не си струва".

Той допълни, че няма да се провежда смислена политика, докато политиците не разберат необходимостта от диалог, а не от кенсъл култура

"Президентът не избърза с третия мандат. Той не иска ПП да са на власт и не иска те да имат време да убедят депутати от ИТН да гласуват за тях. Той иска предсрочни избори. Всички в момента се борят за власт. От тази гледна точка не можем да прогнозираме какво може да се случи. Аз мисля, че най-добре е БСП да успее да състави правителство, защото резултатите от едни избори не са сигурни".

Това е мнението на Деян Кюранов, философ, политолог, Център за либерални стратегии.

И допълни, че ПП ще преговарят с ИТН, а на ИТН им е станало ясно, че при избори изчезват от хоризонта.

"Не виждам сериозна промяна, която да отпуши България политически при едни нови избори".

Според Бойко Ламбовски, поет, публицист, преводач, президентът не харесва голямата част от политически представените партии, но повече не харесва варианта на предсрочни избори:

"Има някаква договорка, а има и външни сили, които оказват въздействие за съставяне на кабинет. Това ще е изгодно и за международната политическа конюнктура. Мандатът е даден неслучайно на БСП. Диалогичността на левицата демонстрира гъвкавост в последно време... И да бъде съставено мнозинство, то ще е нетрайно".

По думите му при нови избори ще има по-поляризирана ситуация, която няма да излъчи по-стабилно правителство.

По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БАБХ със засилени проверки в магазини, пазари и заведения заради Великден

Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни -  агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..

публикувано на 05.04.25 в 10:58

Готвят по-високи глоби при нарушения на пътя в Гърция

В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..

публикувано на 05.04.25 в 10:52
Доналд Тръмп

След митата на Тръмп: С какви козове разполага Европа в търговската война?

"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..

публикувано на 05.04.25 в 10:40

Над 3300 са вече жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар

Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..

публикувано на 05.04.25 в 10:32

Започнаха спасителни археологически проучвания в района на Хераклея Синтика

 Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика.  Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..

публикувано на 05.04.25 в 10:26

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи

Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината.  Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил  и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..

публикувано на 05.04.25 в 10:21
Тони Николов

Тони Николов: Виктимизацията е бензин за националистите

Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..

публикувано на 05.04.25 в 09:58