Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зелени Балкани изпълняват дейности за опазване на белошипата ветрушка

Експерти в Зелени Балкани
Снимка: Стоян Радев

Една много рядка птица отново заживя на българска територия благодарение на еко защитниците от Зелени Балкани. Това е белошипата ветрушка, пряк роднина на керкенеза или по-разбираемо казано те са от рода на соколите, но са доста по-малки с красиво, цветно оперение, особено мъжките. В момента те се развъждат в село Левка на границата с Гърция. В Спасителния център правят всичко възможно този вид да се завърне в страната ни. В България живеят не повече от 40-50 двойки от белошипата ветрушка, обясни Градимир Градев от Зелени Балкани. Ето защо усилията на природозащитниците са свързани в посока отглеждане на малки от вида.  

"През последните години в Левка гнездят около 20 -25 двойки от този вид. Знаете, че в Стара Загора създадохме още една колония от белошипи ветрушки. Третата известна колония е в района на Бургас, тук настаняваме бебета ветрушки".

Изясняваме, защото тези птици се наричат ветрушки. 

Снимка: Стоян Радев

"Ветрушка идва от това, че по време на ловуване, на търсене на храна застават на едно място".

Любопитен е фактът, защо птиците са избрали голяма производствена база край Бургас за създаване на колония, вместо обичайните си места в природата или урбанизирани територии.  

"Изключително строг контрол има там - не може да влезе всеки, не се стреля, не се гърми, не се правят дейности, които биха обезпокоили птиците".

Експертите откриват колонията случайно, след като в базата е намерена ранена белошипа ветрушка. 

"До последно ние не вярвахме, че това е такава птица, защото ги имаше тук в Левка. През 2014 година отрихме колонията".

В момента в колонията в село Левка има около 40 малки ветрушки, излюпени изкуствено в зоопарка в София. 

Ветрушките, след като достигнат до определена възраст им слагат опознавателни пръстени и на двата крака.

Пръстените и предавателите са необходими, за да се проследи полета на птиците. Един такъв полет е засечен от устието на Марица до Африка. 

Експерти в Зелени Балкани   Снимки: Стоян Радев

"На някои от тях поставяме сателитен предавател".  

Сигурно още много може да се разкаже за тази птица, но това което е най-важно в този разказ е да пазим природата за нашите деца и поколения.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08