Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вихрен Димитров: Чумата по свинете си я има, но може да се държи под контрол

Вихрен Димитров
Снимка: Ася Пенчева

Африканската чума по свинете си я има, но това не е толкова смъртоносна болест, както искаха да я изкарат, подчерта пред "Хоризонт" изпълнителният директор на свинекомплекса в Голямо Враново Вихрен Димитров. Пред кореспондента на БНР Ася Пенчева, той беше категоричен:  

"Както ние сме направили план за биосигурност, тя може да се държи под контрол...Това е мит, че ЕС казва какво да се направи. Той има едни много широки коловози, пък както ще се направи вътре и кой как ще си кара влака… Дори и да дойде чумата, изолират се помещенията, преработват се, няма блокиране. Така че не е драма“.

Преди три години в страната ни навлезе Африканска чума по свинете. Само в Русенска област бяха ликвидирани над 150 000 прасета от свинекомплексите в Бръшлен, Голямо Враново и Николово. Свинекомплексът в Голямо Враново е основан преди 50 години и нито за ден не е спирал работа, с изключение на онези месеци на чумата, когато без нито една положителна проба стопаните трябваше да унищожат 38 000 животни. Според изпълнителния директор е могло да не се убиват тези животни и да се избегне „цялата тази катастрофа“.

През 2019 г. хората в района бяха уплашени, че възстановяването е невъзможно. Въпреки това обаче сега в оборите пак има 38 000 прасета.

Преди три години д-р Миленка Димитрова, главен изпълнителен директор на свинекомплекса в Голямо Враново, беше категорична, че нейните животни са здрави. Фактически нито една лаборатория не доказа противното и въпреки това всички прасета бяха унищожени. Тогава тя отказваше да говори. И сега трудно се връща към онзи период:

"Това, че ни унищожиха прасетата беше единият проблем. Следващият проблем беше това, че се наложи цялата техника, с която разполагахме, да се ремонтира и да излезе от строя. Това никой не го предвиди, никой не го знаеше. Ние нищо, че нямахме никакво заболяване – ние дезинфекцирахме зверски и всичко ръждяса, всичко стана за подмяна. Хората отидоха на борсата....Те се омързеливиха – една година да не работят. Като дойдоха, ние не можехме да им дадем тези заплати, с които ги бяхме пратили на борсата. На тях вече не им се работи. Не можем да намерим работна ръка. От тази гледна точка не можем да се възстановим. Веднага скочиха цените на зърното, на месото паднаха. Кризата продължава, проблемът си остава".

Според д-р Димитрова държавата е тази, която трябва да използва силата си и да установи ред в субсидиите, в цените, изобщо правила. Защото сега правила няма и всяка ферма съществува въпреки хаоса.

Още по темата чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СОС даде разрешение на директора на "Шейново" за извънсъдебно споразумение за разменените бебета

Директорът на столичната АГ болница "Шейново" има разрешение да сключи извънсъдебно споразумение за обезщетяване на едно от семействата на разменените преди две години бебета. Разрешението беше дадено на заседание на Столичния общински съвет, без да се коментират стойността на обезщетението и личните данни на майката, която ще го получи...

публикувано на 12.09.24 в 19:09
Християн Мицкоски

Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си членовете на общата българо-македонска историческа комисия

Властта в Скопие ще разследва как са харчили хонорарите си доскорошните членове от страна на Република Северна Македония на съвместната комисия за общата ни история. Това заяви премиерът на РСМ Християн Мицкоски в отговор на публикувана днес позиция на уволнените от комисията учени, в която те го обвиняват в авторитаризъм.   В позицията на уволнените..

публикувано на 12.09.24 в 19:00

До остров Левкада потъна лодка с българи, спасени са

До остров Левкада потъна лодка с българи, които са спасени. Властите разследват причините за инцидента. Потъналата лодка до Левкада е била под гръцки флаг, а шестимата пътници - българскси туристи, които са я наели за разходка в морето, съобщава местен информационен сайт.  Капитанът на лодката не е подал сигнал към морска охрана, а се е свързал с..

публикувано на 12.09.24 в 18:48
Надежда Радулова

Надежда Радулова: "Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта

"Градинарят и смъртта" е разказ за загубата, но и за даровете на смъртта, за това което всяка среща с ръба, с брега, на който идва лодкаря, всички знаем, кой е лодкарят, ни дава. Даровете един, от които е много важен е да приемеш смъртта, да се отвориш за нея, един вид  да направиш жертва. Така писателката и преводач Надежда Радулова..

публикувано на 12.09.24 в 18:43

Костадин Филипов: Гордана Силяновска-Давкова може би се опитва да играе ролята на "доброто ченге"

Може би Гордана Силяновска-Давкова се опитва да играе ролята на доброто "ченге" , а Християн Мицкоски е лошото, позната схема от дипломацията, която не винаги носи резултат. Така коментира пред БНР журналистът Костадин Филипов предстоящото идване в София на президентката на Република Северна Македония. Президентът на РСМ Гордана..

публикувано на 12.09.24 в 18:40
Товарен кораб, превозващ пшеничено зърно за Египет, беше ударен от руска ракета, 12.09.2024 г.

Руска ракета е ударила кораб с пшеница в Черно море

Руска ракета е ударила натоварен с пшеница кораб в Черно море, съобщи президентът на Украйна Володимир Зеленски.  По предварителна информация ударът е бил веднага след напускането му на украинските териториални води, близо до устието на река Дунав в Черно море. Корабът е пътувал за Египет.  Към момента не е известно дали има пострадали...

публикувано на 12.09.24 в 17:49
Президентката на ЕЦБ Кристин Лагард

Шефът на ЕЦБ предупреди за известно повишаване на инфлацията през последните месеци на годината

Европейската централна банка понижи депозитната лихва с 0,25 базисни пункта до 3,5 %. Основната лихва по рефинансирането и лихвата по пределното кредитно улеснение се свиват до съответно 3,65 на сто и 3,90 на сто. Гуверньорът Кристин Лагард предупреди, че през последното тримесечие на годината може да се очаква леко покачване на инфлацията,..

публикувано на 12.09.24 в 17:39