Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Израел изучават развитието на растението моринга

Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“
Снимка: Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“

Наричат Института за иновационно и пустинно земеделие „Вулкани“ „български“, защото в първите му години имало доста преселници от България, които работели в него. Тази година, научното средище празнува 100 годишен юбилей.

Две купички мед на изложбата за най-новите търсения на учените във „Вулкани“ изглеждаха като твърде скромен акцент. Въпреки това всички спираха и ги опитваха. Медът в едната от тях бе обикновен, а в другата...почти не беше сладък. Презентираше го младият научен работник Кармел Фархи, който е биолог, специалист в растениевъдство.

"Срещата ми с малко известното в Европа растение - моринга, беше съдбоносна за мен. Научен ръководител ми е Ифтах Вакрин Кейнан. Той предложи, на мен и колежката ми- също биолог, но специалист по насекомите, да се опитаме да развъдим пчели в опитно поле, засадено с непознато растение. Знае се, че пчелите са доста консервативни, но успяхме да ги „примамим“ при новото, и за тях, растение. Още първите опити с такъв мед ни изненадаха. Съдържаха всички други елементи на обикновените пчелни продукти, но бяха значително по-малко сладки. Към нашия експеримент се присъединиха и лекари, които веднага провериха как се отразява този несладък мед на хора, болни от диабет и от проблеми в обмяната на веществата. Оказа се ,че нашия мед влияе добре и на страдащите от високо кръвно налягане и психични разстройства.

Моята идея беше да се провери как различните почви в Израел се отразяват върху развитието на растението моринга и на меда от него. Вече имаме опитни полета на няколко места в страната. Особено важно е как то вирее в полупустинни почви.

Обикновено се шегувам, че моите изследвания са „обречени на успех“. Наследник съм на хора, които е трябвало да се отрекат от възможността да се развият като творци, за да могат да изхранват семействата си.

"Моята българска баба- майката на баща ми, е била 13 годишна , когото през 1951 г., с един от последните рейсове на кораба, който е возел преселници от България в Израел, са пристигнали тук. И двете с по-голямата й сестра, която е учила в елекро-техникума в София- едно от най- престижните учебни заведение по него време, са били отличнички. Но пристигайки в Израел е трябвало да се простят с науката. Били са настанени в бараки, където зиме е продължавало да тече, дори когато дъждът навън е спирал. През лятото пружините на кревата така са се напичали, че е можело да се изпече яйце на тях. То и яйцата са били кът. Купували са ги с купони. А, за да получиш купони е трябвало да покажеш удостоверение, че си отработил поне минимален брой дни. Баща им е минавал за „възрастен“( над 35 години) и дълго не е могъл да си намери работа. Налагало се двете момичета да работят каквото успеят, за да издържат...родителите си. Тогава сред най-тежките работи е било да се „превърне пустинята в градина“. Освен обикновеният селскостопански труд, е трябвало да се засадят гори на голите каменни баири. А това е било особено трудно. С взрив са правили в скали място за корените на фиданката. Носели са почва от далеч и са запълвали с нея дупката. И тогава са засаждали дръвчето. Водата е била кът и са измислили прочутото капково напояване – с виещи се като змийчета тръби са носили течност само до гнездото на всяко дръвче, където водата се е процеждала единствено в корена. Световно известното изобретение е било създадено в един кибуц, но е развито от Института „Вулкани“.

Ст. н. с .Ифтах Вакрин Кейнан разкааз:

"Преди около 20 г посетих едно селище в Юдея. В един от дворовете видях странно растение, с дълги твърди шушулки. Местните хора обяснили, че варят бобчета му и те са по-вкусни от обикновения фасул. Взех образци от непознатото, за мен тогава, растение. Открих, че е „преселник“. Как се е озовало в Юдея не знам, но родината му е Индия. Във Филипини-те дори са го обявили за национална храна и няма двор без него. Има международна компания, която го включва в хранителните добавки. Но всичко това е насочено към плодовете му. Аз се заинтересувах от листата и цветовете му.

Често дадено растение се отглежда по-добре в чужбина, отколкото в родината си. Например евкалиптът най-добре вирее в Малайзия и Индонезия, а той не е ендемичен вид там. С помощта на моите аспиранти се опитвам да го адаптирам към земята на Израел и експериментираме как да извлечем максимална полза от него".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01