Доскоро в цирковете едни от най-интересните номера бяха тези с дресирани животни. Сега в Израел е забранено да има представления с четириноги артисти. Отдавана са извън закона борбите между кучета, петли или други твари и то не само заради хазартния момент в тях, а защото в края често има мъртви. Говори се,че част от спортовете, в които участват в животни ще отпаднат. Няма значение, че част от тях са олимпийски. Всяко време има свои правила и етични норми. През Римската империя се е смятало за съвсем нормално гладиаторите да се изправят срещу диви животни.
Един от казусите бе свързан с ферма за изоставени животни. Някои са претърпели катастрофи или болести, други са развили недъзи заради прекомерна работа, трети - изоставени от стопаните си, защото не са се разбирали. Интересното е, че чрез тях се води оздравителна и възпитателна работа с малки ученици или с деца в неравностойно положение. За част от многобройните проблеми разказва ръководителката на фермата Дана Фугис:
"Важно е да има диалог, а не монолог в отношенията човек-животно. Често, когото запознаваме децата с домашните животни е в контекст: кокошката носи яйца и месото й става за ядене, кравата дава мляко и е впрегатно животно, от кожата на зайци се правят зимни шапки, а месото им е много вкусно и т.н. т. Това предполага и тяхното отношение към животните. При нас пристигат петли, отглеждани в тясното помещение на птицефермата. Те не умеят дори да се качат на стобора и да изкукуригат".Стараем се да възпитаваме отношение на уважение към чувствата на животните и у малките ученици, и у децата в неравностойно положение, които идват при нас.
"Много казуси възникват при отглеждането на животните в тази спасителна ферма. За мнозина от тях, да попаднат при по-сносни условия е прогрес, но всички животни живея,т ако не в клетки, то в заградено пространство или в аквариум, а не в природата. Дори редки видове, записани в червената книга като изчезващи, но родени в зоологически градина или във ферма катоашата, не са свободни не умеят да съществуват на свобода, защото е нямало кой да ги научи както на навиците на своя вид, така и как да се предпазят от другите живи твари, в природата.
"Много често ние взимаме решение за съдбата на животните. При нас пристигна козичка с почернело от инфекция виме и съвсем изпосталяла. Стопаните й ни я предадоха , защото никоя кланица не я бе поискала. Пред нас стоеше решението дали да я преспим, защото болките й бяха ужасни или да я лекуваме, а това бе скъпо. Най-напред й дадохме болкоуспокояващи и я хранихме със силна храна. Животното започна да пълнее. Беше много общителна и благодарна. Търсеше нашата компания. Дори искаше да си играем. Най-напред й направихме операция на вимето, което беше възпалено от несръчно доене. Козичката е едно от най жизнените същества във фермата. Ние просто видяхме нейната жажда за живот.Стопаните на животни често не се съобразяват с чувствата на потомците си към малките им. Отнемат им ги. При кучета и котките-защото не искат повече главоболия, а при млекодайните животни за да не сучат млякото, което е част от бизнеса на фермерите. Една от овцете ни роди куцо агънце. Определихме един от малките ни помощници да се грижи за майката и сакатото й детенце. Момченцето така се привърза към тях, че започна да се замисля дали иска да яде месото на други животни, които не са имали щастието да попаднат при нас. Не агитирам за вегетарианство, а за хуманно отношение. Вървим към генно инженерство, чрез което месото ще е „израснало“ от една или наколно клетки на животно, без да е нужно да се отнема живот за да живеем ние. Все пак не сме в първобитно общинен строй, а във века на високите технологии".
А проблема за правата на животните става все по- актуален , колкото повече се развива законодателството за правата на хората. Защото не може да бъдеш свободен, ако около теб има роби, та били те и четириноги.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...