Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Властелини на скоростните изчисления

Учителят по математика Георги Георгиев и 11-годишният му ученик Калоян коренуват наум шестцифрени числа и изчисляват за под две секунди дни от седмицата на дати 400 години назад

Снимка: unsplash.com


Абсолютен ужас или изящна красота. Оценки за нея има и в двете крайности на емоционалния спектър. 

Математика.

Поводът да си говорим за нея в Автономията са грандиозните български успехи на Световно първенство по изчисляване на ум - Mental Calculation World Cup 2022. Шампионатът се проведе между 15 и 17 юли в Падерборн, Германия. На него се събират математически умове от целия свят. 

Двама българи спечелиха отличия в доста престижни дисциплини. Това са златният медалист - учителят по математика Георги Георгиев и неговият ученик - 11-годишният Калоян Гешев, който взе сребро и бронз в две от категориите на шампионата.

Георги Георгиев дава подробности за математичската битка: "Състезанието събира 40-те най-добри скоростни калкулатора в света. Имаше участници от 16 държави, които се състезават в 5 дисциплини. Една от тях е събиране на 10 дестцифрени числа. Победителят реши 32 задачи в рамките на 7 минути. Други дисциплини са умножение на две осемцифрени числа, коренуване на шестцифлено число, като трябва да се изчислят трите цифри преди запетаята и петте цифри след нея. Всичко това се изчислява на ум. Нямате право да пишете никакви изчисления и цифри, нищо освен отговора."

Георги печели златен медал в дисциплината Хекток. Целта е да се комбинират произволни шест цифри от 1 до 9, които чрез математически действия (събиране, изваждане, умножение, деление и коренуване) да дадат като резлутат числото 100. 

Например: 123456 = -1*2+ 3*(4+5*6), което е равно на 100. Регламентът предвижда решаване на 40 задачи за 20 минути.

В състезанието има и дисциплина за изчисляване на ум на дни от седмицата в миналото по зададени дати. Георги и Калоян са повече от факири в това отношение - двамата могат да изчислят наум какъв ден от седмицата е била която и да е дата 400 години назад. Проверихме тези техни умения - може да чуете повече в записа.

Освен изброените дисциплини, има и пет задачи изненада - никой не знае какви са те, никога не са се падали. Това са аритметични проблеми, които се падат на момента и тези задачи дават максимум от 100 точки, сумират се и се прибавят към другите 5 дисциплини.

Калоян и Георги пред залата, в която се проведе състезанието Mental Calculation World Cup 2022

България като математическа сила

Калоян успява да победи хора, които са отдали живота си на това и прави чудеса в дисциплината "square roots" или коренуване на шестцифрени числа наум - трябва да се познаят трите цифри преди и петте след запетаята. 


Калоян решава 80 задачи за 10 минути и подобрява световния рекорд по коренуване на шестцифрени числа -  решава 10 задачи за 50 секунди, а рекордът е 61 секунди. В рамките на състезанието обаче се появява момче, което се справя с тези задачи за 45 секунди. 

Калоян завърши трети и във втората по престижност дисциплина, наречена "Най- вариативен калкулатор". Това са пет аритметични проблема, които се сумират за един краен резултат. Един от тях е деление, където Калоян завършва първи, разделяйки около 80 задачи без остатък на осемцифрено или четирицифрено число.

Георги: "Ние сме изключителен фактор. Жалкото обаче е, че в България няма други хора, които да се занимават с такъв вид изчисления. Това е частичен дял от математиката, на който се не обръща толкова внимание, което е жалко." 

Калоян Гешев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Пътят на математическия ум

Георги: "То е заложено в нас. 2011 г. бях на световно първенство по судоку. Там се класирах сред първите петима. Тогава, когато реших да си проверя резултатите, разбрах, че има дисциплина, свързана с изчисление и че състезанието ще бъде в Турция. Тогава си казах - ти изчисляваш доста добре, защо не. Така от 2012 г. започна всичко." 

Калоян ще бъде шести клас. Учи в математическа паралелка в столичното 125 средно училище "Проф. Боян Пенев". За любовта си към къматематиката казва същото като Георги - че е заложена в него и разказва: "Когато бях 3-4-годишен писах големи цифри, в първи клас вече умножавах двуцирени числа. После през 2018 г. отхрихме учителя ми Георги Георгиев и така започнахме."

Георги Георгиев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Георги: "Деца като Калоян са изключителна рядкост. Цифрите просто са заложени в тях и са изключително търсени в държави като Индия и Япония, които определят стандартите в математиката."

От решаваща важност е математическите умения да се развиват в ранна детска възраст, казва Георги: "Когато дадено дете, което има потенциал бъде обучено на 7-8 години, когато стане на 11, то на практика става почти непобедимо."

Целия разговор с Георги Георгиев и Калоян Гешев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26