Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Властелини на скоростните изчисления

Учителят по математика Георги Георгиев и 11-годишният му ученик Калоян коренуват наум шестцифрени числа и изчисляват за под две секунди дни от седмицата на дати 400 години назад

Снимка: unsplash.com


Абсолютен ужас или изящна красота. Оценки за нея има и в двете крайности на емоционалния спектър. 

Математика.

Поводът да си говорим за нея в Автономията са грандиозните български успехи на Световно първенство по изчисляване на ум - Mental Calculation World Cup 2022. Шампионатът се проведе между 15 и 17 юли в Падерборн, Германия. На него се събират математически умове от целия свят. 

Двама българи спечелиха отличия в доста престижни дисциплини. Това са златният медалист - учителят по математика Георги Георгиев и неговият ученик - 11-годишният Калоян Гешев, който взе сребро и бронз в две от категориите на шампионата.

Георги Георгиев дава подробности за математичската битка: "Състезанието събира 40-те най-добри скоростни калкулатора в света. Имаше участници от 16 държави, които се състезават в 5 дисциплини. Една от тях е събиране на 10 дестцифрени числа. Победителят реши 32 задачи в рамките на 7 минути. Други дисциплини са умножение на две осемцифрени числа, коренуване на шестцифлено число, като трябва да се изчислят трите цифри преди запетаята и петте цифри след нея. Всичко това се изчислява на ум. Нямате право да пишете никакви изчисления и цифри, нищо освен отговора."

Георги печели златен медал в дисциплината Хекток. Целта е да се комбинират произволни шест цифри от 1 до 9, които чрез математически действия (събиране, изваждане, умножение, деление и коренуване) да дадат като резлутат числото 100. 

Например: 123456 = -1*2+ 3*(4+5*6), което е равно на 100. Регламентът предвижда решаване на 40 задачи за 20 минути.

В състезанието има и дисциплина за изчисляване на ум на дни от седмицата в миналото по зададени дати. Георги и Калоян са повече от факири в това отношение - двамата могат да изчислят наум какъв ден от седмицата е била която и да е дата 400 години назад. Проверихме тези техни умения - може да чуете повече в записа.

Освен изброените дисциплини, има и пет задачи изненада - никой не знае какви са те, никога не са се падали. Това са аритметични проблеми, които се падат на момента и тези задачи дават максимум от 100 точки, сумират се и се прибавят към другите 5 дисциплини.

Калоян и Георги пред залата, в която се проведе състезанието Mental Calculation World Cup 2022

България като математическа сила

Калоян успява да победи хора, които са отдали живота си на това и прави чудеса в дисциплината "square roots" или коренуване на шестцифрени числа наум - трябва да се познаят трите цифри преди и петте след запетаята. 


Калоян решава 80 задачи за 10 минути и подобрява световния рекорд по коренуване на шестцифрени числа -  решава 10 задачи за 50 секунди, а рекордът е 61 секунди. В рамките на състезанието обаче се появява момче, което се справя с тези задачи за 45 секунди. 

Калоян завърши трети и във втората по престижност дисциплина, наречена "Най- вариативен калкулатор". Това са пет аритметични проблема, които се сумират за един краен резултат. Един от тях е деление, където Калоян завършва първи, разделяйки около 80 задачи без остатък на осемцифрено или четирицифрено число.

Георги: "Ние сме изключителен фактор. Жалкото обаче е, че в България няма други хора, които да се занимават с такъв вид изчисления. Това е частичен дял от математиката, на който се не обръща толкова внимание, което е жалко." 

Калоян Гешев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Пътят на математическия ум

Георги: "То е заложено в нас. 2011 г. бях на световно първенство по судоку. Там се класирах сред първите петима. Тогава, когато реших да си проверя резултатите, разбрах, че има дисциплина, свързана с изчисление и че състезанието ще бъде в Турция. Тогава си казах - ти изчисляваш доста добре, защо не. Така от 2012 г. започна всичко." 

Калоян ще бъде шести клас. Учи в математическа паралелка в столичното 125 средно училище "Проф. Боян Пенев". За любовта си към къматематиката казва същото като Георги - че е заложена в него и разказва: "Когато бях 3-4-годишен писах големи цифри, в първи клас вече умножавах двуцирени числа. После през 2018 г. отхрихме учителя ми Георги Георгиев и така започнахме."

Георги Георгиев по време на състезанието Mental Calculation World Cup 2022

Георги: "Деца като Калоян са изключителна рядкост. Цифрите просто са заложени в тях и са изключително търсени в държави като Индия и Япония, които определят стандартите в математиката."

От решаваща важност е математическите умения да се развиват в ранна детска възраст, казва Георги: "Когато дадено дете, което има потенциал бъде обучено на 7-8 години, когато стане на 11, то на практика става почти непобедимо."

Целия разговор с Георги Георгиев и Калоян Гешев може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20