Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се печели вот на доверие в шуменско училище

На всеки 4 години Павел Павлов от Основно училище "д-р Петър Берон" пита колегите си дали да продължи да управлява школото

Павел Павлов има доверието на 90% от гласувалите във вота на доверие
Снимка: радио Шумен


Докато политическия дебат в държавата ври и кипи и всеки ден ни зарежда с нов епизод - чертаят се червени линии, пускат се тайни записи и се търси прошка - един училищен директор от Шумен спечели с категорична подкрепа гласуван от колегите му вот на доверие. 

Павел Павлов провежда тази демократична процедура на всеки 4 години. От допитванетo завили дали да продължи да заема директорския пост. И така вече 12 години.

Гласуването остана доста слабо отразено в медиите, но пък прикова силно вниманието на "Изотопия". То не се проведе в Народното събрание, а в учителската стая на Основно училище "д-р Петър Берон" в Шумен. Главният герой на историята Павел Павлов гостува в Автономията за слушане. 

"За мен демокрацията е спазване на процедури. Вотът на доверие е такава. Винаги се говори много, когато в Народното събрание започнат промени в Закона за училищното и предучилищното образование, че трябва да се въведе мандатност на директорите, но така и нищо не се случва. Има директори, които 30-40 години са на тази длъжност, дори и пенсионирани продължават да работят и така заемат мястото на младите колеги. Не съм човек, който чака някой от някъде да му каже нещо. Всички ходим на избори да гласуваме, виждали сме как става - параван, кутия, която се запечатва, после там се пускат бюлетините, комисия, която преброява."

Вотът на доверие е таен, защото според Павел Павлов иначе няма да има смисъл: "Няма друг кандидат освен мен и много хора се притесняват да ти кажат истината в очите. Но когато вотът е таен, те лесно изразяват своето мнение. За мен това е важно."

Да управляваш хора е занимание самотно, казва още директорът и казва, че понякога човек губи представа къде точно се намира и какво точно прави, защото много хора около него го ласкаят. Четири години е добър цикъл човек да провери какво прави  и имал ли доверието на своите подчинени.

Резултатите от вота на доверие 

Общо гласували: 56
ЗА: 50
ПРОТИВ: 5
ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ: 1

"Това, че има хора, които са против показва, че демокрацията работи", разчита резултатите Павел Павлов. Няма как да си харесван от всички, но ако 90% от хората те харесват, смятам че това е добър резултат. Директорът поставя и летва за отобрение - 75%. Ако резултатът е под тези проценти, той се оттегля от поста. 

Павел Павлов: "Не е важно кой ме е подкрепил и кой не. Важно е демокрацията да работи. Трябва да се борим за нея  всеки ден, тя не е нещо дадено. Трябва да прилагаме тези процедури, за да вървим напред и да живеем наистина в демокрация". 

Тъмна стаичка и бюлетини 

Като ще е вот, да е вот - има си бюлетини, направени на компютър. На тях е написан въпрос: "Да продължи ли директорът Павел Павлов да управлява 2-ро Основно училище д-р Петър Берон?" Под въпроса гласуващият има два варианта за отговор - ДА или НЕ. Бюлетината се попълва на чин, намиращ се в ъгъла на учителската стая. Пускат се в кутия зад разположен в коридора параван, декориран с рисунки на ученици. 

Павел Павлов: "Право на глас имаха всички колеги, които работят в училище. Те най-добре познават работата ми. Няма как да се скриеш от тях, всеки ден сме заедно. Можеха да гласуват и членовете на обществения съвет към училището".

Според Павел Павлов този метод за оценка трябва да се въведе в образователната система и да се прилага във всяко училище. 

Цялото интервю с директора на Основно училище "д-р Петър Берон", гр.Шумен може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29