Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се печели вот на доверие в шуменско училище

На всеки 4 години Павел Павлов от Основно училище "д-р Петър Берон" пита колегите си дали да продължи да управлява школото

Павел Павлов има доверието на 90% от гласувалите във вота на доверие
Снимка: радио Шумен


Докато политическия дебат в държавата ври и кипи и всеки ден ни зарежда с нов епизод - чертаят се червени линии, пускат се тайни записи и се търси прошка - един училищен директор от Шумен спечели с категорична подкрепа гласуван от колегите му вот на доверие. 

Павел Павлов провежда тази демократична процедура на всеки 4 години. От допитванетo завили дали да продължи да заема директорския пост. И така вече 12 години.

Гласуването остана доста слабо отразено в медиите, но пък прикова силно вниманието на "Изотопия". То не се проведе в Народното събрание, а в учителската стая на Основно училище "д-р Петър Берон" в Шумен. Главният герой на историята Павел Павлов гостува в Автономията за слушане. 

"За мен демокрацията е спазване на процедури. Вотът на доверие е такава. Винаги се говори много, когато в Народното събрание започнат промени в Закона за училищното и предучилищното образование, че трябва да се въведе мандатност на директорите, но така и нищо не се случва. Има директори, които 30-40 години са на тази длъжност, дори и пенсионирани продължават да работят и така заемат мястото на младите колеги. Не съм човек, който чака някой от някъде да му каже нещо. Всички ходим на избори да гласуваме, виждали сме как става - параван, кутия, която се запечатва, после там се пускат бюлетините, комисия, която преброява."

Вотът на доверие е таен, защото според Павел Павлов иначе няма да има смисъл: "Няма друг кандидат освен мен и много хора се притесняват да ти кажат истината в очите. Но когато вотът е таен, те лесно изразяват своето мнение. За мен това е важно."

Да управляваш хора е занимание самотно, казва още директорът и казва, че понякога човек губи представа къде точно се намира и какво точно прави, защото много хора около него го ласкаят. Четири години е добър цикъл човек да провери какво прави  и имал ли доверието на своите подчинени.

Резултатите от вота на доверие 

Общо гласували: 56
ЗА: 50
ПРОТИВ: 5
ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ: 1

"Това, че има хора, които са против показва, че демокрацията работи", разчита резултатите Павел Павлов. Няма как да си харесван от всички, но ако 90% от хората те харесват, смятам че това е добър резултат. Директорът поставя и летва за отобрение - 75%. Ако резултатът е под тези проценти, той се оттегля от поста. 

Павел Павлов: "Не е важно кой ме е подкрепил и кой не. Важно е демокрацията да работи. Трябва да се борим за нея  всеки ден, тя не е нещо дадено. Трябва да прилагаме тези процедури, за да вървим напред и да живеем наистина в демокрация". 

Тъмна стаичка и бюлетини 

Като ще е вот, да е вот - има си бюлетини, направени на компютър. На тях е написан въпрос: "Да продължи ли директорът Павел Павлов да управлява 2-ро Основно училище д-р Петър Берон?" Под въпроса гласуващият има два варианта за отговор - ДА или НЕ. Бюлетината се попълва на чин, намиращ се в ъгъла на учителската стая. Пускат се в кутия зад разположен в коридора параван, декориран с рисунки на ученици. 

Павел Павлов: "Право на глас имаха всички колеги, които работят в училище. Те най-добре познават работата ми. Няма как да се скриеш от тях, всеки ден сме заедно. Можеха да гласуват и членовете на обществения съвет към училището".

Според Павел Павлов този метод за оценка трябва да се въведе в образователната система и да се прилага във всяко училище. 

Цялото интервю с директора на Основно училище "д-р Петър Берон", гр.Шумен може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40
 Здравка Евтимова

Здравка Евтимова: Цялото ми семейство високо цени Българското национално радио

"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..

публикувано на 27.01.25 в 21:55
отец Вениамин

Отец Вениамин: Кръстът е нашата надежда, сила, упование и пазител

Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..

публикувано на 26.01.25 в 07:29
Дейвид Линч

Дейвид Линч: Никога не съм се чувствал различен

Цялата история чуйте в звуковия файл.

публикувано на 17.01.25 в 13:15
Петя Грудева - психолог

Петя Грудева: Все по-често хората търсят помощ и подкрепа от психолог

Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..

публикувано на 19.01.25 в 06:10