Не е тайна, че посредством опитите за промяна на историята и произхода на македонския език и нация и в миналото, и сега, както и в бъдеще България ще настоява от Македония да бъде създадена втора българска държава на Балканите. Това написа в профила си във Фейсбук бившият премиер на РС Македония Никола Греувски, който живее в изгнание в Унгария след повдигнати обвинения и присъда затвор в Скопие, предаде БГНЕС.
За гражданите не е проблем в бъдеще да се наричат македонци, а езикът – македонски, стига да се приеме, че до 2 август 1944 г. македонците са били българи, които са говорили български език, историята им е била българска и ако се приеме, че след това с политическа намеса, прогонване и терор в СФРЮ нацията е преименувана от българска на македонска, а езикът и историята от български са станали македонски, пише бившият премиер.
Според него България не може да приеме съществуването на македонско малцинство, тъй като това би било в противоречие с горната цел.
„В миналото в Македония не се искаше признаване на българско малцинство като конституционна категория, но сега плановете са променени, тъй очевидно се смята, че вписването в конституцията би помогнало за по-лесната и по-бърза промяна към желаното, особено ако има контрол върху учебниците по история в училищата и в университетите, в книгите на македонските научни работници – историци, които в бъдеще ще се пишат в бъдеще, документалните и игралните филми и сериали, които биха се снимали, както и ежедневното писане в македонските медии, контролирано чрез формулата „говор на омраза“, което ще служи на посочената кауза.“.
По-лошото, според Груевски, е, че всичко изброено дотук ще бъде формално под контрола на процеса за членство на Македония в ЕС.
„Целите са дългосрочни, какъвто ще бъде и процесът на членство в ЕС.“
Дали това ще се осъществи или не, зависи до голяма степен от македонския народ, както и от политическия елит в страната и неговото единство по национални въпроси, смята бившият премиер.
С последните решения на правителството и на парламента са създадени силни предпоставки за реализирането на този план на България, предупреждава Груевски.
„В миналото, до май 2017 г., Договорът за приятелство не можеше да бъде съгласуван и подписан именно поради опитите на македонското правителство да елиминира подобни предварителни условия в текста на този договор, който е в основата на договорените и приети в рамките на този месец документи.“
Груевски отхвърля твърдението, че никой досега не е успял да асимилира македонския народ и няма да може да го направи и в бъдеще.
„Онези, които познават поне малко историята, знаят, че през последните 100-150 години милиони македонци са асимилирани от България, Гърция, Сърбия, Османската империя, а част от тях и по света (разбира се, не всички), като македонска емиграция.“
Според него, това са естествени политически процеси, а асимилирането на македонците е „исторически потвърдено и го знае всеки, който е прочел поне три книги за историята на македонския народ“.
Груевски е категоричен, че без подписаните документи и решенията от м. юли България като държава-член на ЕС можеше да продължи да създава проблем за членството на Македония в ЕС, за да отстоява своите цели.
Това обаче би ѝ създало проблеми с други държави от ЕС, тъй като нямаше основания за своите искания.
В Съединените щати започна гласуването за президент. Бившият президент Доналд Тръмп и настоящият вицепрезидент Камала Харис се борят за най-малко 270 делегати в избирателната колегия, което ще донесе победата в битката за Белия Дом. Показателен за президентските избори в Съединените щати е първият резултат. Гласовете в малкото градче Диксвил Нотч, Ню..
В писмото ни до ГЕРБ сме написали, че когато приемат условията в декларацията ни, така поемат ангажимент да издигнат свой председател за НС , който да гарантира изпълнението на тези мерки и законодателни инициативи, които могат да опазят демокрацията. Това заяви пред БНР Антоанета Цонева от ПП-ДБ и подчерта, че ГЕРБ не организират никакъв..
Не знам как ще изглежда този мандат, нямам отговор, но да чакаме разрешаване на конфликта в Близкия Изток , не знам след колко време, но рисковете за българите се увеличават. Днес най-големият риск е просто да чакаме ситуацията да се реши от самосебе си. Наясно съм с мотивите и целите на властите в Сана. Така евродепутатът Елена..
Испанските банки предлагат тримесечен мораториум върху плащанията по ипотечни кредити, по заемите за самостоятелно заети и малки предприятия, засегнати от наводненията в Югоизточна Испания, предаде "Ройтерс“, като се позова на местни банкови асоциации. Кредитните институции са в контакт с Държавната кредитна агенция, за да очертаят други..
Среща на вътрешните министри от България, Румъния и Австрия в Будапеща може да развърже възела "Шенген", пишат австрийски медии. Домакин на срещата на 22 ноември е унгарското европредседателство, потвърди австрийското министерство на вътрешните работи. "Движим се по правилния път, но още не сме стигнали целта", коментира австрийският..
Конфедерация на труда "Подкрепа" излезе със специална позиция по повод жалбата, която Асоциацията на индустриалния капитал в България внесе до Върховния административен съд за отмяна на правителственото постановление за ръста на минималната заплата на 1077 лева от 1 януари като незаконосъобразно. Според синдиката мотивите на..
Европа трябва да си стъпи на краката във военностратегическо отношение и победа на Харис би дала време на този процес, докато изборът на Тръмп би лишил от време този процес. Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров и подчерта , че интересите на Европа са интереси на България. Кремъл иска победа на Доналд Тръмп , защото "той е..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..
" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където..