Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С една година се отлага въвеждането на промени за изпитите за шофьори

Снимка: БГНЕС

Година отсрочка получиха автоинструкторите, за да въведат промени в провеждането на изпитите. В Държавен вестник бяха публикувани промени в наредбата, които засягат въвеждането на интерактивните видеоклипове при тестовете и определянето на маршрута от устройство при финалния изпит.
Отлагането на прилагането на двете мерки не става за първи път. А предложението за промени Агенция „Автомобилна администрация“ мотивира с това, че работна група трябва да предложи варианти за повишаване ефективността на обучението и изпитите за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство като преработи и актуализира изпитните въпроси, както и промени в нормативните актове, уреждащи обучението и изпитите. Работната група ще е с представители от Министерството на транспорта, вътрешните работи, образованието и Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“. До тогава курсистите няма да имат интерактивните видеоклипове в тестовете си, заедно със сега съществуващите по наредба текстови изпитни въпроси и въпроси със стационарни графични изображения. Повече от две години пък решението за автоматично задаване на маршрута при изпита хем го има в наредбата, хем го няма, защото пак е отложено за пролетта догодина.

Тези висящи положения предизвикаха критики от страна на автоинструкторите по време на общественото обсъждане на отлаганията на промените.  

Автоинструкторът Калин Вълов припомня прецизно, че въпросът е в дневния ред на обществото от 2019-та. И критично коментира, че с отказа си да въведе електронното определяне на маршрута, Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация" показва нежеланието си да ограничи субективния фактор при избор на маршрут от изпитващия. „Използването на навигационна система по време на изпита ще осигури и възможност да бъде оценено умението на кандидата за взимане на самостоятелни решения по време на управлението“, пише Калин Вълов. Стоян Стоянов, председател на Сдружение "Българска автоинструкторска колегия", коментира за БНР, че въвеждането на подобна практика няма да е проблем.

"Защото ще е равнопоставен за всички. Маршрутите ще се задават не от изпитващите, а от системата. Маршрутът няма да  е субективен според самия изпит, защото в момента определени хора и определени изпитващи на определени фирми пускат по-лек маршрут".

Сдружениe "Българска автоинструкторска колегия" поиска премахването на интерактивните клипове като част от изпита. Или да бъдат въведени поне 4 години след обнародването в Държавен вестник. Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация" засега отлага въвеждането им с една година. Стоян Стоянов коментира и предложението за използването на интерактивни клипове като част от изпита:

"Няма нищо ясно. Те искат да ни вкарат интерактивни видеоклипове за симулиране на изпита. След като изпитът е в реални условия, няма никакъв смисъл от тези видеоклипове. Това само ще оскъпи самия шофьорски курс и ще ощети крайния потребител с допълнителни такси, защото ще се явяват на видеоклипове. Това би оскъпило неоправдано изпитния процес, което няма да допринесе за подобряване на качеството на изпита". 

Според Стоян Стоянов от Сдружение "Българска автоинструкторска колегия" промените са отложени, за да няма протести.  

Случаите на шумни акции на ГДБОП и МВР за арестувани служители и шефове в Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация" са много през последните 10 години. Самата Агенция демонстрира желание да покаже, че се бори с корупцията. Справка в секцията за „Антикорупция“ в сайта на Агенцията показва, че 1131 души са отговорили, че няма прояви на корупционни практики. А 47 от анкетираните потребители казали, че има. 17 даже казали, че са били свидетели на такъв вид практики. Един потребител е посочил конкретно име на служител. Но тази статистика е от първите шест месеца на 2021-ва година. За следващите два периода ИА „Автомобилна администрация“ не е публикувала данни за сигнали за корупция.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радосина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32