Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музеят на гайдата в село Стойките привлича посетители от цялата страна

Музей на гайдата в село Стойките
Снимка: Гавраил Гавраилов

Уникален интерактивен Музей на гайдата беше открит в смолянското село Стойките. Експозицията е създадена изяло с дарения, в нея са подредени предмети от над 100 дарители, представители на седемте фолклорни области в страната.

Музеят предлага пълно потапяне в света на гайдата по атрактивен и оригинален начин."Човек влиза вътре и попада съвременен музей, в една друга реалност и може да прекара там изключително много време, докато слуша родопската каба-гайда", каза за БНР Гавраил Гавраилов, преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".

Той обясни, че в Музея на гайдата посетителите могат да се запознаят с историите на създателите на гайди.

"В този район, в няколко села има много гайди, защото гайдата е била част от атрибутите на овчарите. Този район е известен и като долината на чановете".

Инициатор и създател на уникалния Музей на гайдата е Мария Кисьова.

"Село Стойките е център на родопската гайдарска традиция, която има своите ярки проявления в лицето на десетки гайдари, чието майсторство се уважава и помни. Каба -гайдата е обичан музикален инструмент и съпровожда семейните и родовите празници".

Музей на гайдата в село Стойките   Снимка: METTA/Facebook- Музей на гайдата
Тя заяви, че от село Стойките е фолклористът Апостол Кисьов, който през 1961 година създава и ръководи прочутия оркестър "100 каба гайди".

"Над 40 са гайдарите от Стойките от тези 103 каба гайди, които той е събрал и обединил. Това е причина да инициираме създаване на Националния гайдарски събор "Апостол Кисьов". Първата проява беше през 2018 година в Стойките. Миналата година през 2021 по инициатива на организационния комитет на гайдарския събор ние обявихме събирането на експонати за обществена колекция "Гайдата - древна и вечна в село Стойките", допълни в предаването "Графити по въздуха" Кисьова.


Събрани са над 250 предмета.
"Ценното в случая и идеята беше да представи гайдарското изкуство в България от всички седем фолклорни области".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53