Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Театърът в Хайфа е подготвил ваканционни театрални изненади

Снимка: Искра Декало

Какво знаят децата до седми клас за театъра? Някои никога не са виждали представления. Други ходят на драм-кражоци. Но и за едните и за другите театърът в Хайфа е подготвил ваканционни театрални изненади.

Много деца са били на куклен театър или на детски представления в драматичните театри. Но театъра в Хайфа им е приготвил не просто „пътешествие в драматургията и зад кулисите“, но и опит сами да напишат диалози и да ги поставят като спектакъл. За това разказва Цвия Руберман – сценарист и режисьор ръководещ проекта „оранжерия на утрешната култура“, който има важна посредническа мисия между театъра и децата и младежите.

"Децата не идват само да гледат театър, а сме превърнали посещението при нас в сериозна учебна платформа. Така е през учебната година, така е и през лятото. Спектакълът не е еднократен акт на забавление, който се забравя след 3 дни. Много преди посещението на театъра, а и след това в училищата или в летните детски лагери, пристигат артисти и подготвят младите зрители. Знаем, че това е дълъг процес. Първият спектакъл, който сме направили точно с тази цел, а не като спомагателен в репертоара. Това е интерактивно действие, при което зрителите са движат от зала в зала. Отношението към гримьорни, перукерните, шивални не е като към помощни дейности. И това е друго преживяване, а те заживяват самостоятелен живот пред очите на децата. По целия маршрут, който децата извървяват от зала в зала има изненади. Екскурзовод им е... самия Шекспир ( по точно негова холограма) , в самия край е и артист, облечен в неговите дрехи. Главната героиня е момиче, попадало, не в страната на чудесата, а в страната на театъра. Пътят ѝ зад кулисите започва от стая с лампи от шапки, вероятно под въздействие на лудия шапкар. Нашата Алиса слуша, заедно с другите деца, разказа на най-великия драматург, но и тя го запознава с новите технологии, с които е обградена", каза за БНР Руберман.
Снимка: Искра Декало

Това е само първата част на приключението в театъра. Класовете са разделени на 3 групи. Докато едните поглеждат зад кулисите, другите са запознават с най- интересни откъси от израелска детска драматургия. Някои фрази от тези пиеси са станали култови и хората ги употребяват във всекидневието си, без дори да се замислят откъде са дошли.

"Работим с министерството на просветата. Всички училища на Хайфа вече са включени в този проект. Ангажиращ е варианта за следващата година. Той е игра. Прилича на „стая за бягство“. Разчитаме на наблюдателността и логическото мислене, а не само на чувствата, които съпътстват всяко театрално представление. Работим и специално с учителите. Да си учител е вид театър. Преди нашия проект малцина от преподавателите си го признаваха. Работим по интензивна програма с училища, които имат паралелки с направление „изкуство“ или литература. Много им помагаме в сложния теоретичен материал.

Запознаваме ги със съвременната детска драматургия. Всеки може да опита да напише кратък диалог. Най-добрите от тях драматизираме, като участниците в драм-кръжоците тук се пробват и като режисьори. Даваме възможност децата да нарисуват възможни декори, костюми.

При последните срещи каним и съвременни драматурзи или режисьори. Те разказват как от много лични преживявания се прави пиеса или спектакъл, които да вълнуват обществото".

Няколко детски представления за лятото е подготвил и самия театър. Те са по класичка драматургия за най-малките зрители.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостиа Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24