Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За 5-годишния Алекс е необходимо да се съберат пари за скъпо лечение

Близките му отправят призив за дарение

Снимка: личен архив

Алекс е слънчево момче с аутизъм. Майка му и баба му го отглеждат заедно, а безкрайната им битка да помогнат на 5-годишното дете ги отвежда към терапията със стволови клетки. Най-подходяща за неговото състояние и възможностите на семейството се оказва клиника в Киев, но точно по време на първата процедура руските ракети бомбардират украинската столица.
Алекс и любимите му мама и баба успяват да напуснат Украйна, но това поставя семейството пред нов проблем–къде да продължат терапията, която така или иначе финансират с благотворителна кампания.
Началото е точно половин година след големия локдаун във Великобритания, където живее Людмила Пеева-бабата на Алекс, заедно с дъщеря си и малкия си слънчев внук.
"Във времето приехме проблема му и започнахме да търсим лечение. Неговите потребности не са малко. Той беше в доста лоша ситуация, не можехме да стигнем до консултации, до лекари и започнахме да търсим онлайн някаква помощ и така малко по малко започнахме лечението му, стигнахме до столовите клетки", каза за БНР Людмила Пеева.
Най-добрият вариант за лечението на Алекс се оказва в Украйна, в клиника в Киев. Бомбардировките започват в най-важния втори ден от работата с детето, която изисква три дни изследвания, самата процедура и допълнителна терапия. Всичко е проведено, както трябва. За щастие, процедурите не са твърде инвазивни, а самият Алекс ги понася геройски. След това не се
изисква болничен престой, а семейството напуска обстрелваната от руски ракети столица с помощта на българското посолство в Киев. Какъв е резултатът само от една „вливка“, както Людмила нарича процедурата:
"Той доста разви своята вокалност и започна да произнася думи. Той беше абсолютно мълчалив, нямаше никакви думички, нямаше звук, не разбираше нищо. В училището, което посещава се провеждат доста терапии, които му помагат да се развива",  коментира Людмила.

Има риск да не се намери подходяща клиника или пък да не се съберат пари за следваща процедура, която очевидно в момента не може да е в Киев.

"Проучваме Словакия и Мексико. За Словакия имаме леки колебания, тъй като две дечица българчета бяха на лечение там и прие едното има негативни реакции, вливките са през гръбначния стълб и съответно трябва да бъдат направени много професионално. Там имаше проблем при едно от децата. Затова мислим за Мексико - там има три клиники, които работят с деца аутисти и ние търсим такава клиника".   

Необходими са около 10 000 евро или паунда, като сумата варира спрямо местоположението на клиниката и придружаващите разходи. Никой не знае колко процедури ще са необходими, а Алекс се нуждае и от още много процедури. Училището, което посещава, е адаптирано за деца с неговите потребности и там той се занимава с плуване. Майка му и баба му

осигуряват уроци по конна езда, като те са със специален инструктор, който има опит с деца със специални потребности. Двете жени са много обнадеждени от резултатите, но признават, че има много път да се извърви:

„Аз виждам как той всеки ден развива способностите си. Той се приближава до нормалните деца".

За да помогнем на Алекс, можем да дарим пари по сметката с титуляр
Людмила Пеева
и чрез няколко онлайн платформи.
Чрез банков трансфер:
IBAN: BG98RZBB91551094847881
BIC: RZBBBGSF

Банка: Райфайзен банк
Титуляр: Людмила Пеева
Основание: Дарение за лечението на Алекс
REVOLUT-https://revolut.me/desisl5bn1
PAYPAL-paypal.me/givehopetoalexander
Чрез платформата GoFundme:https://gofund.me/5482ba9d

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30