Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветелин и Милен Радулови са едни от малцината българи, майстори на саби

Снимка: Ася Пенчева

Сабята и пистолетът са лични оръжия на българския офицер още с формирането на съвременната армия след Освобождението. В годините на социализма обаче сабята отстъпва място и е почти забравена, тъй като се приема като символ на царското войнство. През последното десетилетие обаче сабята отново е част от представителните роти и знаменни части на военните образувания.
"В момента започваме една сабя точно, както някога е започвала с една единствена разлика, че сме открили електричеството и камъкът, който заточва не е необходимо да го движи водата,  а е задвижван от електричеството. Начинът и технологията е абсолютно автентичен - точно такъв, какъвто е бил някога камъкът -  различни грапавини, докато стане едно остро готово острие", каза за БНР Милен Радулов.
Милен Радулов Снимка: Ася Пенчева
Цветелин и Милен Радулови са едни от малцината българи, майстори на саби - реставратори и създатели на нови. И двамата са машинни инженери и този майсторлък им е само хоби.


"Това е един автентичен занаят на ниво хоби. Правенето на оръжие е изкуство, но оръжието съчетава в направата си няколко подзанаята", допълни за предаването "Рано в неделя" Цветелин Радулов.
Цветелин Радулов  Снимка: Ася Пенчева
Милен Радулов е правнук на опълченец:

"Аз пораснах в едно крайно милитаристично семейство. Прадядо беше участник в трите войни за Национално Освобождение - Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Дядо беше участник във Втората световна война, аз пораснах с тези разкази, с нещата, които имах".
Ако имате ръждясала стара сабя, ятаган, шашка или дори меч, братя Радулови имат уменията да му върнат блясъка и да го превърнат в семейна реликва.


Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56

Божият кръст беше издигнат в разрушеното гето в "Захарна фабрика"

Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..

публикувано на 20.04.25 в 06:18
Бена и Богомил с едно от момичетата

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин.  Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище.  Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..

публикувано на 19.04.25 в 12:27