Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агенцията за устойчиво енергийно развитие: На всеки 4 години големите предприятия са длъжни да правят енергийно обследване

Може ли България да се впише в политиката по пестене на газ?

Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори: Почти невъзможно е индустрията да спести 15 на сто от горивото си

Снимка: БГНЕС

Министрите на енергетиката на Европейския съюз се споразумяха държавите членки да намалят потреблението на природен газ с 15 процента от 1 август тази година до края на март 2023 година, като целта е да се подсигурят в случай, че Русия спре изцяло доставките на синьо гориво.

Ако се налага, мярката от доброволна ще става задължителна, като ще има изключения за някои страни. И ако в бита и при някои от предприятията могат да бъдат приложени мерки като спиране на топлата вода, намаляване на температурата в помещенията, преминаване към работа от вкъщи, то при тежката индустрия, която е и най-големият консуматор на газ, нещата са по-сложни.

Могат ли да пестят индустриалните предприятия у нас?

Големите предприятия са задължени на всеки 4 години да правят енергийно обследване, уточнява Ина Бояджиева, началник на отдел "Енергийна ефективност" в Агенцията за устойчиво енергийно развитие.

Има място за подобрение, може би два пъти е по-висок разходът на енергия в сравнение с модерните западни предприятия, допълва тя.

"Енергийната ефективност е в техен интерес, това ще им помогне да намалят себестойността на продукцията."

Има системи за контрол върху всеки вид енергоносител. Въпросът е дали в съответното предприятие има инсталирана такава система, казва още Бояджиева.

Почти невъзможно е индустрията да спести 15 на сто от горивото си - това каза от своя страна изпълнителният директор на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори Ивайло Найденов.

В момента се работи по действащи договори. Намаляването на консумацията би довело до неизпълнение на договорите, което пък ще доведе до неустойки, изтъква той.

В голямата индустрия повечето предприятия нямат алтернатива на газа и не могат да се преминат към мазут, комплексните разрушителни не допускат това, припомня още Ивайло Найденов.

Според него в България не можем да си позволим намаляване с 15%, тъй като индустрията е единият голям потребител, другият са топлофикациите. 

"Жилищата, които са топлофицирани, не са изчислени за големи електрически товари. Така че рискуваме освен газ, да нямаме и ток", коментира Ивайло Найденов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Николета Атанасова: Украинците смятат за техен дълг да са там

Украинците смятат, че техен дълг е да са там . Това каза журналистката от програма "Христо Ботев" на БНР Николета Атанасова, водеща на предаването "Мрежата" , като подчерта, че в страната се завръщат много от напусналите я след началото на руската агресия на 24-ти февруари 2022 г.   В предаването "Нещо повече" тя разказа за срещите си в Украйна,..

публикувано на 18.09.24 в 17:36
Константин Илиевски

Светлин Русев и Константин Илиевски: Има много с какво да се гордеем!

Маестро Константин Илиевски и цигуларят Светлин Русев застават за първи път заедно пред Радиооркестъра тази вечер . За тях това е голямо призвание.  Светлин Русев ще е солист в празничния концерт на Симфоничния оркестър на БНР, посветен на Деня на независимостта на България . Събитието започва в 19 часа в Голямата зала на Софийската опера и..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Предизвикателство: Здравословно хранене в училище

Българската агенция по безопасност на храните започна проверки в училищните столове и бюфети във връзка с началото на учебната година. Инспекторите проверяват всички столове, бюфети, обекти по Закона за храните на територията на училищата, както и кетъринг фирми, доставящи храна на учебните заведения в цялата страна. "Надявам се усилията, които..

публикувано на 18.09.24 в 11:17

Ще спечели ли Павликени битката срещу завода за боклук?

До месец и половина Върховния административния съд ще се произнесе по казуса с инвестиционното намерение за изграждане на цех за производство на каменна вата и енергоизточник за нуждите на производство в землището на село Върбовка, община Павликени. Как се стигна дотук? През 2021 г. в РИОСВ – Велико Търново постъпва Уведомление за..

публикувано на 18.09.24 в 07:00

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват децата с нова геймърска визия

Безплатните карти за градски транспорт ще зарадват деца и ученици с нова визия , съобщи пред БНР Галина Боева - ръководител сектор "Връзки с клиенти" в Центъра за градска мобилност.  След допитване до децата се спряхме на геймърски дизайн , посочи тя и обясни:  "Решихме, че това, с което можем да привлечем вниманието на децата, е нещо..

публикувано на 17.09.24 в 11:50

БЧК: Обучението по първа долекарска помощ може да започне още в детската градина

Животът може да се преобърне само за миг. Как да бъдем максимално полезни на изпаднал в критична ситуация човек може да се учи още от детска възраст. Обучението може да започне още в детската градина под формата на игра , смятат от Българския червен кръст. При инцидент с изгубено дишане и съзнание първите 3 до 5 минути са особено важни –..

публикувано на 17.09.24 в 10:33

Ниските изкупни цени и фалшифицирането на меда отказват пчеларите

До края на седмицата по повод празника на столицата се провежда традиционен есенен софийски фестивал на меда .  Годишно в България се произвеждат между 8 и 12 хил. тона мед, като голяма част от него се изнася. През последните 10 години обаче броят на регистрираните пчелари е намалял 3 пъти , алармираха браншовите организации на производителите..

публикувано на 17.09.24 в 07:12