Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директорът на Американския еврейски комитет за войната срещу Украйна, новите лица на антисемитизма и какви са поуките от историята

Дейвид Харис пред БНР: Денацификация е нужна в Москва, не в Киев

Абсурдно е Русия да оправдава войната с денацификация

Снимка: БГНЕС

"Абсурдно е, че Русия оправдава войната срещу Украйна с денацификация. Русия използва тактики, подобни на нацистките, в своята военна агресия. Денацификация е нужна в Москва, не в Киев".

Това каза Дейвид Харис, изпълнителният директор на Американския еврейски комитет, вече повече от 30 години, в интервю на Ирина Недева.

Дейвид Харис: интервю в автомобил между многото срещи в София

Дейвид Харис познава добре Русия, включително от времето на СССР... съдействал е за емиграцията на съветските евреи в рискови ситуации по време на Съветска Русия. Бил е задържан през 80-те години в Съветска Русия.

"Всъщност съм задържан два пъти. Прези 70-те години на ХХ век и после отново през 80-те. Путин днес, представлява дълбинна заплаха, разбира се за Украйна, но и в един доста по-широк регион, както и за света като цяло. Вече трябва да е ясно за всички, че демокрацията в Русия, която се надявахме да се роди след 1991 е разрушавана систематично ден след ден и вече е мъртва

Той подчерта, че Путин представлява дълбинна заплаха: 

"Демокрацията в Русия, която се надявахме да се роди след 1991 година, е системно разрушавана и вече е мъртва. В Русия има култ към личността на Владимир Владимирович. Има и корпоративна клептокрация в Москва, която се ръководи от Путин".

Какво е неговото послание към тези, които смятат, че държава като България не трябва да се конфронтира с Русия и Путин, а да търси по-евтин газ оттам например?

"Очевидно и болезнено е това, че българите, както и други народи в момента са принудени да плащат по-високи цени за енергия и храна и да се сблъскват с нарастващата агресия. Това са реални, сериозни и трудни въпроси, които не могат да се решат с капитулация пред Москва. Те не могат да се решат с подчинение на Москва, а единствено и само с единство на Запада. България трябва да разбере това предизвикателство не като самотна страна, а в контекста на своето членство в ЕС и в НАТО и в рамките на партньорствата й в трансатлантическото сътрудничество - заедно ние сме в състояние да отговорим адекватно и да облекчим проблемите. Но ако действаме по отделно ще даваме нови поводи за тържество на президента Путин".

Американският еврейски комитет работи активно, за да осветява новите форми на антисемитизъм. Към тях се добавят и нови измерения на омразата към евреите и расизма, включително разпространявани от лица на високи държавни позиции като унгарския президент Виктор Орбан, след последната реч на когото, негова сътрудничка обяви че напуска защото е несъгласна с расистките и антисемитските нюанси в речта му.

"Вече близо 20 години повтаряме, че антисемитизмът се възражда и манифестира себе си на различни места и по различен начин. Коментарът на Виктор Орбан е едно проявление на тази публична нетолерантност, която трябва да бъде отхвърлена. Сергей Лавров, руският външен министър се превърна също в пример на нещо подобно когато твърдеше, че Хитлер е имал еврейска кръв и че на практика евреите били създали антисемитизма срещу самите себе си. Така че, за жалост виждаме навсякъде в Европа, Русия, Съединените щати толкова много нови примери на антисемитизъм заедно с класическите форми на антисемитизъм, които познаваме от преди, чистия расизъм, сега и белия супремасизъм, превъзходството на бялата раса, както и тези форми на антисемитизъм, чиято цел е Израел, основно срещана форма в Иран, разбира се, така че, …Американският еврейски комитет, който се бори с антисемитизма има много работа напоследък".

Дейвид Харис добре познава политическата сцена в България. Какъв е съветът му към българските граждани и политици, когато България навлиза в цикъл на предсрочни избори и трайна политическа нестабилност?

"Това да препоръчвам определен кандидат или политическа сила не е моя работа като човек, които вижда страната ви отвън. Всичко, което мога да кажа е че България направи един исторически обрат през 1989г. като прегърна демокрацията, свободните избори, правовата държава, и стана част от евроатлантическата общност. И е важно в тези и в следващите избори, тези ключови ценности да бъдат препотвърдени от българските избиратели".

Догодина се навършват 80 години от спасяването на българските евреи – има ли за какво да се замислим в днешна перспектива според президентът на Американския еврейски комитет Дейвид Харис.

"Това е възможност за България не само да отбележи и празнува 80-тата годишнина от спасяването на българските евреи, но и да си излече уроци, как и защо това е станало възможно, особено в свят като днешния, в който отново нарастват антисемитизмът, нетолерантността, расизмът и радикализмът. Какво е било това през 1943 година, което е накарало някои от лидерите на българското гражданско общество, някои лица от българската православна църква, и политически дейци и депутати да кажат “Не” на тогавашния съюзник на България - на нацистка Германия, да кажат “Не, няма да депортираме евреите от тук”. И в същото време докато отдаваме почит на тази невероятна българска история, не можем да пропуснем факта, че резлутатът не е съвършен. България и българските сили работейки заедно с Нацистка Германия участват в депортацията на евреите от Македония и Тракия - хиляди евреи, почти всичките от които са убити в концентрационните лагери на нацистка Германия. Така че това е момент в който трябва да направим пауза, да си дадем време да научим, да опознаем, и най-малкото да покажем на света, че знаем цента на това, което се е случило, защото поне това заслужават хората, които не можем да върнем, хората, които не оцеляха".

Харис беше у нас и удостоен от президента Румен Радев с Почетния знак на президента на Република България, който повече от 30 години ръководи организацията. Отличието е за изключителен принос в развитието на приятелските връзки между българския и еврейския народ, укрепването на демократичните ценности, защитата на правата на човека, както и за борбата с антисемитизма и всички форми на дискриминация.

В предаването "12+3" Харис допълни, че в рамките на този контекст Израел е в трудна позиция:

"Израел трябва да намери начин да управлява отношенията си с Русия и да не прави компромис с военната агресия. Виждаме как Русия започва да оказва натиск над дейността на еврейски и израелски организации на територията на Русия. Да стяга примката около шията на Израел... Ако Русия реши да затвори офисите на Еврейската агенция, това ще отвори огромна пропаст между Йерусалим и Москва".

Интервюто с Дейвид Харис можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боряна Димитрова

Боряна Димитрова: Има шанс да продължат преговорите, ако "совите не са това, което са"

" Совите не са това, което са " - тази фраза от сериала "Туин Пийкс" използва Боряна Димитрова, управител на агенция "Алфа Рисърч", като отговор на въпроса дали ще продължат преговорите за мнозинство и редовно правителство между ГЕРБ-СДС, ДБ, БСП-ОЛ и ИТН: "Днес ще се опитваме да разберем кои точно са совите и дали те и днес не са това, което са"...

публикувано на 07.01.25 в 17:05
Елон Мъск

Мъск пита британски политик "какво точно не разбира от провала да се спре масовото изнасилване на малки момичета"

Илон Мъск, който цяла седмица отправяше критики към британския премиер Киър Стармър, сега насочи гнева си към лидера на либералдемократите Ед Дейви. В същото време Найджъл Фарадж, който също не бе пощаден от американския милиардер, заяви, че няма намерение да води война с приятеля си.  Илон Мъск с критики към британския премиер Киър Стармър..

публикувано на 07.01.25 в 16:57

На комисия: ГЕРБ подкрепи и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт

Служебният правосъден министър Мария Павлова призова депутатите от парламентарната правна комисия да не бързат с приемането на промените в Закона за съдебната власт, внесени поотделно от ПП-ДБ и партия "Възраждане" и засягащи избора на главен прокурор и неговите правомощия.  Павлова взе думата, след като представителите на всички парламентарни..

публикувано на 07.01.25 в 16:33

Свищов отново без вода заради аварии по довеждащия водопровод

Свищов и селата Царевец и Вардим отново остават за едно денонощие без вода заради аварии по довеждащия водопровод. Локализирани са три аварии по стария водопровод и заради тяхното отстраняване се налага да бъде спряна водата, съобщи кметът на Свищов Генчо Генчев. От водоснабдителното дружество посочиха, че водоподаването за Свищов, Вардим и..

публикувано на 07.01.25 в 16:25

Бюджетната комисия отхвърли предложението ДДС за хляба да се върне на нулевото му ниво

Бюджетната комисия на парламента отхвърли предложението на "БСП-Обединена левица" ДДС за хляба и брашното да се върне на нулевото му ниво от последните години. Пред депутатите министърът на финансите Людмила Петкова обяви, че при липса на това облагане бюджетът ще изгуби 94 млн. лева.  Предложението на БСП стана причина за остър спор между депутата от..

публикувано на 07.01.25 в 16:22
Хакан Фидан

Турският външен министър ще посети признатата само от Анкара Севернокипърска турска република

Турският външен министър Хакан Фидан ще посети утре и вдругиден признатата само от Анкара Севернокипърска турска република (СКРТ), за да обсъди усилията на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за възобновяване на преговорите, целящи да решат кипърския проблем през идните месеци, съобщи "Хюриет дейли нюз", цитиран от БТА. Според дипломатически..

публикувано на 07.01.25 в 15:44

Най-малко двама души са загинали при потъване на кораб в Егейско море

Поредна трагедия с мигранти до гръцкия остров Родос.  Продължава издирването в морето на неизвестен брой мигранти от инцидента с потънала лодка. Досега жертвите са две, но не се знае още колко хора се издирват във водите на Егейско море, съобщават от гранична охрана.  Спасени са 63-ма мигранти, сред които майки с деца. Оцелелите дават..

публикувано на 07.01.25 в 15:38