„Това са съвсем конкретни 13 теми, които не трябва да бъдат забравени от това правителство“.
„Може да се работи по тях, независимо дали е редовно или служебно правителство. Няма как правителството да не работи по темата за детската болница, по това да се осигурят медицински храни за хората, които страдат от различни заболявания. Трябва да се финализират промените в наредба 26, за да се предоставя акушерска помощ на бременни жени, които имат нужда от медицински специалист, когато са бременни. Става дума за предотвратяване на детската смъртност, за това да има изследвания по време на бременността. Тези промени в тази наредба могат да станат с гласуване на настоящото правителство, беше подготвено от предишното управление“.
Предложенията включват и мерки за това повече деца да бъдат на училище през новата учебна година, както и активно включване в обществото и в учебния процес на децата-бежанци. Трябва да се вземат и мерки, свързани с плана за деинституционализация на грижите за деца, обясни Богданов в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.
„ЕС дава 5% от Европейския социален фонд за т.н. „европейска гаранция за детето“ - 5% от финансирането за България по ЕСФ ще бъде на най-бедните деца в България Този план може да продължи да работи в рамките на този служебен кабинет". В рамките на Европейската гаранция става дума за над 200 млн. лева само за България, уточни той.
Трябва да бъде завършена и черновата на Националната стратегия за детско-юношеско здраве и педиатрична грижа, а в нея да се подкрепят децата в болничната и доболничната помощ.
„Като цяло сме доста небрежни към децата на България и от 1992 година насам детското население на България е намаляло два пъти и то намаляло, защото България не е място, където хората спокойно могат да раждат и да отглеждат деца - винаги имаме някакви проблеми, които трябва да решаваме в образованието, в здравето, имаме лоша координация между отделните институции“, предупреди Богданов.
При смяната на правителства няма последователност по темите за децата и за семействата, няма „дори приоритети, които ясно показват какво трябва да се прави“, допълни той и нарече „чисто популистки идеи“ решенията само да се увеличават помощите за деца.
„Това е една илюзия! Ако нямаме стабилно здравеопазване, стабилно образование, стабилна социална система, която се подкрепя родителите в отглеждане на деца, няма да имаме деца“.
Издръжката на центъра за безопасен интернет е задача, която от Националната мрежа за децата са забравили да включат в задачите, защото работят по тази тема отделно. Темата е изключително важна, а България би била единствената страна в Европа, ако остане без подобен център, предупреди той. Сексуалното посегателство срещу децата в интернет е голям проблем за България, но често посегателството само започва в интернет, но продължава извън него. Хората и бизнесът вече са дали сигнал, че са склонни да помогнат финансово, но държавата е залисана в собствените си процедури и не е предприела действия.
„Имаме разговори, обещания, желания за помощ, но реални действия все още нямаме. На наш гръб работим по нормативни документи, които да предложим на държавата, за да може да се бъде подкрепен този център“.
Очаква се предложенията да са готови в началото на следващата.
Пожарът, който по-рано днес достигна пазарджишкия квартал "Запад", е напълно овладян към 20 ч. Гасят се отделни огнища. Димът се разсея. Районът на улица "Иван Батаклиев", където по-рано беше разпоредена евакуация, все още е отцепен, но част от хората започнаха да се прибират. Вятърът със скорост до 100 километра в час разпали днес осем пожара..
Комисията по регионална политика и благоустройство в Народното събрание прие промени в бюджета за тази година, които да финансират проектите на общините за инфраструктура. Националната инвестиционна програма предвижда един милиард 650 млн. лв. за 2025 година. Основната част от проектите са за нови пътища и улици, за ВиК-системи и съоръжения...
Български екип с една противопожарна кола от Кюстендил се включи в борбата за овладяване на пожара в района на Крива паланка, Република Северна Македония, съобщиха от външното ни министерство. Огънят се разраства бързо и е заплаха за къщите в близко село и потенциално за самия град. На път към района е и втори български екип, изпратен от..
Новите членове на антикорупционната комисия ще се избират с обикновено мнозинство, реши на второ четене парламентарната правна комисия. Поправките в Закона за противодействие на корупцията, предложени от ГЕРБ, предвиждат още Номинационната комисия, която се формира при всеки избор на членове на КПК, да провежда заседания и да приема решения с..
Студенти от Софийския университет и от други висши училища в страната излязоха на протест до подлеза на Алма Матер, срещу планираното повишение на таксите за платено обучение за следващата академична година. За някои от специалностите в СУ се планира двоен и дори троен ръст. Сутринта в парламента депутатите приеха промени в Закона за висшето..
Екипи на дирекция "Аварийна помощ и превенция" на Столична община са получили над 20 сигнала, свързани със силния поривист вятър в София за паднали клони и дървета. До момента те са реагирали на 15 в различни райони. Екипите на "Зелена система" отработват сигнали за паркове и градини в районите "Оборище", "Средец", "Лозенец".
Окръжен съд Монтана взе мярка за неотклонение "задържане под стража" на 41-годишен мъж, заловен с повече от един килограм фентанил в бойчиновското село Владимирово. Ако се докаже вината наказанието е от 2 до 8 години затвор. Определението може да се обжалва или протестира с частна жалба или протест в тридневен срок пред Апелативен съд София...
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..