Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата "Българско културно наследство в чужбина: места и практики" в София

Снимка: БГНЕС

В 13:30 ч. в Националния етнографски музей се открива изложба за българското културно наследство в чужбина. Учени от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН са обходили и проучили десетки места в Турция, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Румъния, Албания, Русия, Италия, Унгария и Чехия, свързани с националното ни културно наследство - военни гробища, църкви и манастири, крепости, паметници на именити българи. Най-интересните истории за историята изследователите ще представят в специална брошура.

Главен асистент д-р Лина Гергова от Института за етнология и фолклористика сподели за БНР, че извън територията на страната ни е трудно да се поддържат паметниците от българската културна територия

"Това не са само местата, които са свързани с миналото на България и старите територии, но също и пътищата, по които са минали прабългарите – например местата, където се установил Хан Кубрат и където е погребан, Волжка България, като една от другите българи. Също сме изследвали местата, където са се заселили Алцековите българи в Италия. Изследвали сме и места, които от по-новата българска история, където наши артисти, художнически и учени са оставили своята следа. Може би най-известният пример е Пенчо Славейков в Милано, но имаме места, свързани с Иван Вазов, с Левски“.

Много български войници са погребани извън границите ни - в Румъния, Унгария, Австрия, Сърбия, Гърция. Някои места са изоставени, а други - заличени.

"България няма цялостна политика за тези места във всички посоки. Това е един пъзел от различни политики, от различни инициативи на най-различни индивидуални хора и групи, институционализирани или не“, сподели Гергова в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“.

До Втората световна война не можем да говорим за български паметни места извън територията на България, категорична е тя. След това пък е трудно пътуването на неофициални групи и социалистическата държава доминира в грижата за тези места, но официалният исторически разказ е най-важен и той не може да бъде оронва отношенията с Румъния, Съветския съюз, Югославия…

"Тогава се изгражда и като паметно място предполагаемия гроб на Свети Кирил в римската църква Сан Клементе. Тодор Живков и Людмила Живкова го посещават, поставят паметна плоча и се поставя началото на това ежегодно посещение, което виждаме и днес, но в почти всички останали посоки не се е правило нищо“.

Потомците на изселените от Северна Добруджа, от Егейска Македония и от Тракия българи още от 70-те започват отношения със своите далечни роднини в напуснатите места, но след 90-те години активно започват да комуникират с тях.

По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35