Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия спря доставките на петрол за Унгария, Словакия и Чехия през тръбопровода "Дружба" в Украйна

Петролопровод "Дружба"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Русия спря доставките на петрол през петролопровода "Дружба" в Украйна за три европейски държави - Унгария, Словакия и Чехия. Москва обвини Киев за спирането на горивото, тъй като не са получени транзитни такси от Русия вследствие на санкциите. След новината петролът поскъпна с над 1%.

Украйна е спряла руските петролни потоци по тръбопровода "Дружба" към Южна Европа от 4-ти август насам, тъй като заради западните санкции страната не получава транзитни такси от Москва, съобщи във вторник руският тръбопроводен монополист "Транснефт".

От "Транснефт" съобщиха, че на 22 юли са направени авансови плащания за транзита на петрол за август към украинската компания "Уктранснафта", но парите са върнати на 28 юли. Плащането е извършено чрез "Газпромбанк", а "Транснефт" обяснява, че парите са върнати заради наложените европейски санкции.

Европейските банки не могат сами да позволят транзакцията, а трябва да чакат одобрение от националните власти, а европейските регулатори тепърва трябва да решат какъв да е алгоритъма за всички банки.

От "Транснефт" обмислят алтернативни системи за плащане, но засега е изпратена молба плащането на транзитни такси да бъде позволено. От Словашката петролна рафинерия предложиха да платят вместо Русия транзитните такси на Украйна.

Очаква се в рамките на дни да бъдат намерени алтернативни начини за плащания и руският петрол отново да потече.

Основните купувачи на петрол от Дружба са унгарските компании MOL и Unipetrol, контролирани от PKN Orlen, а основните доставчици са руските "Лукойл", "Роснефт" и "Татнефт".

Русия обикновено доставя около 250 000 барела на ден през южното разклонените на тръбопровода "Дружба" за Унгария, Словакия и Чехия. "Транснефт" отбеляза, че останалата част от тръбопровода все още е в експлоатация, като разклонението, минаващо през Беларус, продължава да доставя петрол до Полша и Германия.

ЕС прие през юни поетапно ембарго за руския петрол, като до шест месеца се предвижда прекратяването на петролните доставки с кораби. Доставките през петролопровода "Дружба" обаче получиха разрешение да продължат временно, без краен срок. Тази отстъпка беше издействана от унгарския премиер Виктор Орбан, който поддържа отношенията си с президента Владимир Путин и чиято страна зависи от евтиния руски петрол за 65 процента от потреблението си.

Цената на петрола от сорта Брент се покачи с над 1% след новината и достигна почти 98 долара за барел, след като в края на миналата работна седмица се беше понижила под 93 долара - най-ниската стойност от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари.

Русия вече намали газовите си потоци към много членки на ЕС, позовавайки се на проблеми с поддръжката на турбините на газопровода "Северен поток 1", както и санкции срещу някои купувачи, които Москва описва като "неприятелски".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане във Велико Търново

Криза за шофьори, шлосери и работници в пътното поддържане изпитва бизнесът в община Велико Търново. На трудовата борса няма свободни работни места за хора с висше образование. 144 са свободните работни места, обявени към днешна дата в Бюрото по труда във Велико Търново. Има само две свободни позиции, за които се изисква висше образоване...

публикувано на 21.02.25 в 13:29
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов

Борисов: САЩ са наш партньор, а ЕС - семейство

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов подкрепя позицията на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна, но настоява България да остане лоялна към европейските си партньори, тъй като политиката на новата администрация в САЩ, според него, крие риск за българската икономика: "Това, че се очакват санкции или вдигане на мита пак на територията..

публикувано на 21.02.25 в 13:23

"Възраждане" иска НС да покани експерти за доклад за позитивите и негативите от еврозоната

От "Възраждане" внесоха проект на решение на НС, което да задължи парламентът да покани трима международни експерти да изготвят доклад за позитивите и негативите от влизането на страната в еврозоната. Докладът ще е пробоно, а поканата е към Стив Ханке, Жак дьо Ларозиер и Джон Грийнууд, които взеха участие в конференцията на "Възраждане"..

публикувано на 21.02.25 в 13:15

Парламентът прие декларация за неучастие на български военни в Украйна

Парламентът прие декларация за неучастие на български въоръжени сили във военни действия в Украйна, извън съюзните ангажименти на България в НАТО и другите международни ангажименти на страната по линия на ЕС, ООН и ОССЕ. Депутатите приеха и призоваха за постигане на траен, и справедлив мир в Украйна чрез преговорен процес, който да включва..

публикувано на 21.02.25 в 13:09

Расте броят на завършващите млади лекари, които искат да останат в България

Педиатрията е най-желаната специалност сред завършващите млади лекари от тазгодишния випуск на Медицинския факултет към Медицинския университет в София. Това показва анкета сред 224 български абсолвенти. Най-слабият интерес се запазва към специализациите по онкология и спешна медицина, а с най-голям отлив на кандидати е специалността..

публикувано на 21.02.25 в 13:08

За първи път: Разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11% от БВП

За първи път през тази година разходите за пенсии се очаква да надхвърлят 11 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт. Това става ясно от проектобюджета на Държавното обществено осигуряване, който трябва да бъде обсъден на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в понеделник.  Средната пенсия през тази година трябва..

публикувано на 21.02.25 в 13:04

ЕС засилва наблюдението на подводната си инфраструктура

ЕС ще засили наблюдението на подводните кабели в териториалните води на съюза. Ще бъдат повишени мерките за сигурност и задълбочени оценките на рисковете, като приоритетно ще бъдат финансирани полагането на нови и интелигентни кабели. Това се съдържа в плана за действие на Комисията и върховния представител на ЕС за външната политика и..

публикувано на 21.02.25 в 12:54