Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Визионерство по и под улиците и улуците

Снимка: Иван Нотев

Най-новият стенопис на София все още не е кроснат. Разбирайте, надраскан от твърде смел графитаджия. Наскоро белгийският художник Хейс Ванхее осъществи първия си проект в Източна Европа като избра софийската централна уличка "Хан Аспарух № 23". Вписа се отлично в съвременната ни улична сцена.


Любимците на Хейс са хората птици. Нямат криле, но изглеждат наистина свободни и готови за полет. Рисува ги къде ли не по света. А вече и у нас.

Илюстратор с изтънчен, графичен, черно-бял афинитет към уличното изкуство от тийнейджърските години, Хейс има разпознаваем почерк и деликатни послания за мястото на човека сред себеподобните и останалите живинки в природата.


В своята столична интерпретация те са почистили, изпрали са блузката на малкия Боян, приготвили са нещо дребно за хапване и пийване, сричат буквара за отмора или просто съзерцават из облаците. Домът им изплува над локвите и колите за скрап, а служителите на компанията Хан Аспарух & Sons International Transport вероятно с радост биха ги отвели към обекта на наблюдение. Или пък не – за да останат метафора на живата природа в собствения си Parked Life.


"Изотопия" се паркира около Хейс в продължение на седмица и проследи сътворението на няколкометровото автогнездо. Случвало ни се е и друг път, особено щом става дума за впечатляващи градски стенописи.

Хейс гостува на София покрай Белгийските дни и творческата програма на фондация Visionary.


Същите графити герои, които ни спретнаха второто подлезно издание на Graff Express през пролетта. Първото ни се случи преди цели две години.


С второто подлезът в близост до централната ЖП и автогара засия в синьо, розово, лилаво, зелено, жълто и оранжево. Е, да, има още много други цветове.




Куратор на графити изложбата под земята беше Николай Петров GLOW, който рисува наред с останалите. Списъкът е дълъг: ARSEK & ERASE, BRUS, BILOS, EPIK, FELON, GANA, JAH1, KOTK, MAZEONE, MOUSE, STEN, XPOME, ANDREY PALVAL.


GLOW не определи тема, а цветова гама, и така разпредели наличното тухлено пространство. Целта – да даде възможно най-голяма художествена свобода, като в същото време постигне хармония и цялост на визуалното послание.


Сред авторите има както българи, така и чужденци.


Някои са особено популярни на родната графити сцена.



Други имат абсолютно култов статут в уличните и подземните среди, макар част от минувачите да сравняват делото им с шевица.


Единствената дама в компанията е Виктория Георгиева MOUSE и това не изненадва много, тъй като художничките на графити у нас все още са по-скоро рядкост.




Сред авторите на подлезните изображения е и Андрей Палвал, украински орнитолог и художник, избягал в България от войната в родината му заедно със съпругата си и трите им малки деца.


Андрей попада случайно сред останалите предварително подбрани артисти. Но харесват стила му и му обособяват специална стена. Днес Андрей може да се гордее и с първата си самостоятелна изложба в София. Разбира се, "Изотопия" я отрази подобаващо.

В среда, подходяща и за орнитолози, и за непрофесионални любители на птиците и другите летящи твари, огласени от разговорите на лястовиците – така тазгодишната визионерска реколта даде плодове.



Можете да им се насладите, особено ако търсите сянка насред августовската жега или скривалище от ненадейна лятна буря.



Можете и да ги снимате, но по-добре вникнете в тях.

Право напред срещу стената без да сте Фатих Акин! Успешен визионерски фокусиран графити лов от "Изотопия" – предаването, което обича графити още от първия ефир!

Снимки: Иван Нотев


По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Караиванов

Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на Крефелд

Българинът Стоян Караиванов е новият носител на Бандонеоновата награда на германския град Крефелд за 2025 г. Призът е учреден през 2018 г. в чест на важното място на града в историята на този инструмент - през 1821 г. именно там е роден изобретателят на бандонеона Хайнрих Банд. Първата наградена е изпълнителката Джудит Бранденбург,..

публикувано на 12.02.25 в 18:27
Давид Гросман

Спектакъл по творба на носителя на "Букър" Давид Гросман въздейства като лечебен катарзис на израелската публика

Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..

публикувано на 12.02.25 в 16:53

Спечелете билети за "Алиса в страната на чудесата"

Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..

публикувано на 12.02.25 в 14:37
Ангелина, Мирослав и Васил от

Вълнения и послания в постановката "Клюки от Ада"

Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..

публикувано на 12.02.25 в 13:59
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05