Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици получиха нови знания за проблемите за опазване на природата

Еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен

Еко училище на Младежкия воден парламент
Снимка: личен архив

Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент се проведе в парк “Кайлъка“ край Плевен. В продължение на седмица млади еколози от цялата страна бяха истински научни изследователи по време на Десетото национално еко училище на Младежкия воден парламент. Това е организация, която обединява екоклубове от различни градове.

Незабравими летни дни с любими занимания и мисъл за опазване на природата, забавления, но и сериозни проучвания и наблюдения - това преживяха ученици, посветили се на екологията.
От 8 до 12 август се проведе 10-то юбилейно национално екоучилище на българския младежки воден парламент. Организирано е с финансовата подкрепа на Министерството на околната среда и водите.

"Басейновата дирекция "Дунавски район" е домакин заедно с община Долна Митрополия и общинския център за извънучилищни занимания и дейности по интереси - Екоклуб "Дунав". Идеята на екоучилището е да събере младите от екоклубове в цялата страна и да работим по проблемите за опазване на природата, на чистота на водите, да запалим младите хора и защото ресурсите на природата все повече ще намаляват", каза Иво Джокин, който ръководи уникален Общински център за извънучилищни дейности в крайдунавското село Байкал.

Силвия Трифонова, президент на Младежкия воден парламент, заяви за "Хоризонт":

"Когато разбрах за тази организация станах част от нея. Впоследствие така се получи, че станах президент.  За мен това е голямо вдъхновение, един голям опит. Всяка година, когато се срещаме с тези младежи аз виждам, че в началото са много плахи страхуват се, притесняват се, но през третия, четвъртия ден те стават различни хора започват да се ангажират с екологични въпроси, с това какво се случва с нашия парламент, правим воден мониторинг на всяка една река, в която се намираме".

Еко училище на Младежкия воден парламент  Снимка: личен архив
Пламен Грудев, координатор за Източно- Беломорския район на тази прекрасна организация от град Пловдив от клуб млад "Еколог" в Средно училище "Свети Патриарх Евтимии".

"Издаваме сборник и вестник, който трябва да е готов до нашата парламентарна сесия през месец октомври".

Той зави, че в парк "Кайлъка" учениците са описали различни растителни видове.

"Открихме диво гущерче. Започнахме да го снимаме. Всички го снимаха, беше едно зелено гущерче, прекрасно".

Алекс Димитров от град Пловдив от клуб млад еколог от училище "Свети Патриарх Евтимий".

"Много ме впечатли екоучилището, че сме сред природата, откриваме нови видове, за които досега не сме знаели, разбираме за техните латински имена от кой род са. В групата за воден мониторинг изследват кислорода и факторите на водата на различните реки - река Осъм, Искър, Дунав, Панега и там замърсяването беше между 8 и 9 над допустимите норми".

Никол Димитрова участва в клуб "Пътуване в страната на елементите". Тя е от град Бяла Слатина и учи в Професионалната агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров".

"Научих нови неща. Всичко това ще остави вечен спомен в мен".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боран Хаджиев, кмет на Чепеларе

Боран Хаджиев и Екатерина Дафовска за Чепеларе: Достъпен спорт и природни дадености

На територията на община Чепеларе има останки от 4 крепости, някои от които са от периода около V-I век преди новата ера . Те са били използвани до падането на Родопите под османска власт. Има 8 църкви, 72 параклиса и 2 джамии. В 7 читалища самодейци пазят местни традиции и обичаи. На 15 ти септември Чепеларе отбелязва 60 години от създаването на..

публикувано на 19.08.24 в 11:30

Пампорово - климатолечебен курорт за възстановяване на имунната система

Какви са възможностите за активна почивка, за преходи и преживявания в Пампорово и околностите ? С какво този летен сезон е по-различен от предходния? Какво предприема курорта, за да бъде посещаван целогодишно , оживлението в него да не спира? Но не само това, като негови гости да можем да се възползваме от природните дадености, за да се..

публикувано на 18.08.24 в 16:38

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи

Монтана беше домакин на републиканско състезание по спортен риболов за незрящи. 16 отбора от страната участваха на турнира на язовир "Огоста". Състезанието се финансира от Агенцията за хора с увреждания.  В деня на Варна, Голяма Богородица, победител стана отборът на "Успех", от морската ни столица. Варна празнува!..

публикувано на 15.08.24 в 17:18
Музеят на природата към Университета в Тел Авив

Световно известни изследователи предупреждават, че кораловите рифове са изчезващ вид

Всеки водолаз разказва, че най-красивите си преживявания е имал сред красотата на кораловите рифове . Но в последно време във всички морета и океани около екватора се забелязва явлението побеляване на кораловите рифове .  Белите корали са скелетите на коралите . Когато това се случва, то много затруднява цялата екосистема. Влияе върху рибите,..

публикувано на 13.08.24 в 10:22
Снимката е илюстративна

Ювал Ариха за екологични и дизайнерски решения в откритите градски площи

Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете,  да се пръскат с вода от чешмите , да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от  глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове .  "Наш патент..

публикувано на 12.08.24 в 11:11
Цар-Симеоновата градина

Какви мерки трябва да бъдат предприети за зеления ландшафт в Пловдив?

Жителите на Пловдив са свикнали с летните жеги . Много специалисти обаче вече предупреждават, че градът трябва да е по-добре подготвен за климатичните промени , които вече се усещат и призовават администрацията да реагира.  За това какви мерки трябва и могат да бъдат предприети в по-кратък и по-дългосрочен план разказва ландшафтния архитект..

публикувано на 11.08.24 в 08:30
Мартин Томов, координатор в

Как влияят климатичните промени на Черно море и защо е важно да има защитена морска зона в него?

Необичайно високи температури на морската вода бяха регистрирани по българското Ч ерноморие през настоящото лято. Какви са причините за това анализира Мартин Томов, който е координатор на кампанията "Живо Черно море“ в екипа на "Грийнпийс“ - България . Какви са причините за високите температури на морската вода и как влияе това върху..

публикувано на 10.08.24 в 07:10