Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Северна Македония и България ще честват заедно Кирил и Методий, Климент и Наум и цар Самуил

| обновено на 15.08.22 в 17:33
Драги Георгиев
Снимка: БГНЕС

Северна Македония и България ще честват заедно светите брята Кирил и Методий, Климент и Наум и цар Самуил. Това обявиха от Съвместната мултидисциплинарна комисия по образователните и исторически въпроси, създадена с Договора за добросъседство. Отправени са и 7 препоръки за учебниците. За първи път от своята 4-годишна работа Комисията излиза с препоръки за общо честване на исторически лично и за промени в историята за 5-ти клас в България и за 6-ти в Северна Македония.

Македонските и българските историци се договориха за цар Самуил, че той е владетел на голяма средновековна държава, която в по-голямата част от съвременната историческа наука е считана за Българско царство с център в територията на днешна Република Северна Македония.

Комисията в продължение на над две години не успяваше да постигне консенсус за цар Саумил. За светите брята Кирил и Методии българските и македонските историци се договориха върху формулировката, че "делото им е развивано в книжовните центрове на Преслав и Охрид, които тогава са се намирали на територията на средновековната българска държава, където техните ученици намират условия за работа".

За Свети Климент в препоръките е посочено, че след Великоморавската му мисия той е потърсен в сревновековната българска държава и около 886-та година княз Борис Михаил го изпраща в Кутмичевица, където полага основите на Охридската книжовна школа. За Свети Наум Охридски е записано, че след смъртта на свети свети Кирил и Методий пристига в средновековна България и е един от основоположниците на Плиско-Преславската книжовна школа.

За учебниците и постигната договореност за античната история и промени в учебниците и на двете държави, че нацията има продължение от античността до наши дни. Историците се съгласиха и че се прави голяма манипулация с историческите карти за този период и се очаква те да бъдат по-ясни и с по-прецизни термини. Средновековието, 20-ти век, Холокостът, Втората световна война са теми, за които тепърва ще бъдат издавани препоръки на Смесената комисия. 

Няма срок, в който българо-македонската комисията трябва да завърши работата си относно периода на Средновековието. Това заяви македонският съпредседател на Съвместната комисия по исторически и образователни въпроси Драги Георгиев.

 "Докато двете страни не постигнат съгласие, комисията няма да излезе с препоръка за промяна в съдържанието на учебниците по история", подчерта Георгиев.

"Ние никога не сме мислили, че може да имаме унисон на мислене. Този период несъмнено ще бъде тежък, мъчен период, по който дискутираме, и в крайна сметка ако ние се договорим и успеем да намерим някакво решение, ще го представим", заяви Георгиев, който подчерта, че работата на българо-македонската комисия не е да променим историографията в двете страни, а да допринесе за подобряването на двустранните отношения между София и Скопие.

"Има неща, по които има недоразбиране и които могат да предизвикат нарушаване на отношенията между два народа и две държави, а също така могат да предизвиат сред младите генерации и омраза, и така нататък", добави той.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Плевен - парк

Николай Абрашев: Нов атракцион ще се строи в парк "Кайлъка" - Плевен

Едно от любимите места на плевенчани е парк “Кайлъка“. Близостта до града го прави предпочитано място за разходки и спорт. Посещава се активно през всички сезони. Но как се поддържа "Кайлъка", обявен за защитена местност и какви са намеренията на областната администрация за следващата година: "Първата ми работа беше да се срещна с министъра на..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Преди 35 години: Пада Берлинската стена

Преди 35 години пада Берлинската стена. С това започва да се руши целият Източен блок, към който принадлежи и България. Берлинската стена е издигната между Източен и Западен Берлин на 13 август 1961 г. с решение на правителството на Германската демократична република. На 9 ноември 1989 година след заседанието на Централния комитет на..

публикувано на 09.11.24 в 09:20

След победата на Тръмп: Пазарната стойност на "Тесла" надхвърли 1 трилион долара

Пазарната стойност на "Тесла" надхвърли един трилион долара след победата на Доналд Тръмп, предаде агенция ДПА. За последно компанията бе оценявана за толкова през 2022-ра година. Нейният собственик Илон Мъск бе един от най-видните поддръжници на кандидата на републиканците по време на предизборната кампания. Вчера той се включи от имението на..

публикувано на 09.11.24 в 09:10

Продължава издирването на изчезнали хора след наводненията в Испания

Властите в Испания продължават да издирват хора в неизвестност след катастрофалните наводнения в страната.  Агенция ДПА съобщава, като се позова на публикация на правителството на най-тежко засегнатата област Валенсия, в социалната мрежа "Х" че техният брой е 78. Според официалните данни броят на загиналите остава 219.  В област Валенсия са..

публикувано на 09.11.24 в 09:04

Отношенията на Украйна с Великобритания са се влошили с идването на власт на лейбъристите

Отношенията на Украйна с Обединеното кралство се влошиха, откакто лейбъристкото правителство пое властта през юли, казаха официални лица в Киев пред вестник "Гардиън", изразявайки разочарование от неуспеха на Лондон да достави допълнителни ракети с голям обсег. Премиерът на Обединеното кралство все още не е посетил Украйна четири месеца след..

публикувано на 09.11.24 в 09:00
Атанас Илков

Атанас Илков: МВР не беше страничен наблюдател на изборите

МВР не е било страничен наблюдател на проведените предсрочни парламентарни избори. Това заяви пред БНР министърът на вътрешните работи Атанас Илков. Организацията по цялостното обезпечаване на изборния процес е била сериозна. На територията на цялата страна са били проведени превантивни действия – в рисковите секции и райони...

публикувано на 09.11.24 в 08:40

В Първо студио на БНР: Връчват Годишните награди на СБЖ за 2024 г.

На тържествена церемония в Първо студио на Българското национално радио ще бъдат връчени Годишните награди на Съюза на българските журналисти за 2024 година. По традиция Съюзът дава отличията за творчески постижения по повод Деня на народните будители първи ноември. Те са за публикации, предавания и обществено значими прояви на журналисти за..

публикувано на 09.11.24 в 08:23