Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени се опитват да върнат към живот изчезналия тасманийски тигър

Последният тасманийски тигър умира в зоологическата градина на Хобарт, столицата на Тасмания, през 1936 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

Изследователи в Австралия и в САЩ се включват в многомилионен проект за връщане на изчезналия тасманийски тигър, известен и като тасманийски вълк, предаде Би Би Си.

Последният хищник от този вид, официално наричан тилацин, умира през 30-те години на XX век.

Екипът от учени зад проекта казва, че има възможност той да бъде пресъздаден с помощта на стволови клетки и технология за генно редактиране, така че първият тилацин да се върне в дивата природа до 10 години.

Други експерти са скептични и смятат, че възстановяването на изчезналия вид е научна фантастика.

Тилацинът е наричан тасманийски тигър заради ивиците по гърба, но на практика е торбест бозайник, което отглежда малките си в торбичка като кенгуруто.

Екипът от австралийски и американски учени планира да използва стволови клетки от живеещи сега торбести животни с подобна ДНК, след което да използва генно редактиране, за да "върне към живот" изчезналия вид или да се доближи изключително много до него.

Това би било забележително постижение, изискващо редица научни пробиви.

"Смятам, че до 10 години можем да имаме първото живо бебе тилацин, след като ловът доведе до изчезването им преди близо век", заяви проф. Андрю Паск, който ръководи проекта от Университета на Мелбърн.

Популацията от тасманийски тигри намалява след пристигането на хора в Австралия преди десетки хиляди години, и отново след появата на дивото куче динго.

В крайна сметка торбестият хищник остава да живее на свобода само на остров Тасмания, където е изтребен с ловуване.

Последният тасманийски тигър умира в зоологическата градина на Хобарт, столицата на Тасмания, през 1936 г.

Ако учените успеят да пресъздадат животното, това ще стане за първи път в човешката история, но мнозина експерти се съмняват, че това е възможно.

"Пресъздаването на изчезнали видове е фантазия", казва проф. Джереми Остин от Австралийския център за древна ДНК пред "Сидни морнинг хералд". По думите му проектът е "повече за привличане на медийно внимание, отколкото сериозна наука".

Идеята за връщането към живот на тасманийския тигър се върти от над 20 години. През 1999 г. Музеят на Австралия започна да проект за клониране на животното, като различни опити са правени периодично през годините за извличане или пресъздаване на ДНК от проби.

Последният такъв проект представлява партньорство между учени от Университета на Мелбърн и базираната в Тексас компания "Колосал" (Colossal). Американската фирма привлече вниманието на медиите миналата година с плановете си да използва подобна технология за генно редактиране за връщане към живот на вълнестия мамут – технологичен подвиг, който още не е направен.

По публикацията работи: Николай Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на Община Хасково

Новите общински съветници в Хасково полагат клетва

Новоизбраните общински съветници в Хасково ще положат клетва днес. Изборите за Общински съвет се проведоха на 23 юни, след като вотът от миналата година беше касиран. 41 са общинските съветници от девет партии и коалиции, като най-многобройна е групата на ГЕРБ - 17 представители. Втори са ДПС с 11 съветници. ПП-ДБ, БСП и ИТН имат по..

публикувано на 05.07.24 в 08:39

Фармацевти предвиждат икономически обезкървени аптеки и фалити. Какво е решението?

" От тази си версия на изменението на Наредба 4 единствено печели НЗОК . По този начин тя ще оправи своя бюджет". Това заяви пред БНР фармацевтът Константин Попов, член на Регионалната фармацевтична колегия в Ямбол.  След протестните акции: Фармацевтичният съюз продължава преговорите с НЗОК По думите му с измененията рецептата става много..

публикувано на 05.07.24 в 08:24

МВР отбелязва 145 години от създаването си

МВР отбелязва 145 години от създаването си днес. Тържествената церемония ще започне в 9:00 часа пред Паметника на Незнайния воин с водосвет на знамената и полагане на венци. При храм-паметникa "Александър Невски" ще бъде подредена специализирана техника, която служители ползват в ежедневната си работа. В 10:30 часа пред Паметника на..

публикувано на 05.07.24 в 08:23

Русия атакува Украйна с няколко групи ударни дронове

Русия е използвала няколко групи ударни дронове за атаки в Украйна тази нощ. Двама души са загинали и повече от 20 са били ранени при руските нападения през изминалия ден. Руските атаки с дронове са били насочени към Киевска и Житомирска област от север, а от юг към Днепропетровска и Николаевска област. Одеска област е била атакувана с..

публикувано на 05.07.24 в 08:20
Васил Терзиев

Терзиев в СОС, обяснява защо е спрял конкурса за Войнишкия паметник

По искане на Комисията по култура на Столичната община се очаква кметът Васил Терзиев да обясни пред общинските съветници мотивите, с които спря конкурса за мемориала на Първи и Шести пехотен полк. Спирането на конкурса е заради "критика по отношение стилистичните, архитектурни и конструктивни качества", "липса на достатъчно професионални..

публикувано на 05.07.24 в 08:09
Гордана Силяновска

Силяновска отсече: В Договора с България не се казва, че трябва да променим конституцията

Република Северна Македония се е отнесла отговорно към изпълнението на Преспанския договор и е изпълнила предсрочно задълженията си по него. Това коментира президентът на страната Гордана Силяновска в първото си интервю след като бе избрана на поста и положи клетва. Пред телевизионния Канал 5 Силяновска заяви, че "Гърция или ЕС трябва да..

публикувано на 05.07.24 в 08:00
Собствениците на фермата Николай и Благовеста Василиеви

Най-голямата биоферма за телешко месо в ЕС унищожава 1000 животни

Собствениците на най-голямата и най-продуктивна биологична ферма за телешко месо както в България, така и в целия Европейски съюз, предупреждават, че ще се наложи да унищожат поне 1000 от животните си. Причината - наложени ограничения на пашата в Национален парк "Рила". Днес фермерите ще внесат специално отворено писмо до президента,..

публикувано на 05.07.24 в 07:54